Görüş Bildir
Haberler
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İhale: Tunceli'de Koruma Altındaki Dağ Keçileri Avlanılabilecek

etiket Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İhale: Tunceli'de Koruma Altındaki Dağ Keçileri Avlanılabilecek

Ulaş
09.07.2020 - 11:55

Tunceli'de dağ keçilerinin avlanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale açıldı.

13 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan ihaleye tepki gösteren Tunceli Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, ''Avcıların bu tür habitat ortamlarına girmeleri uluslararası hukuka göre doğru değil. Bu ihale işlemine karşı biz hukuksal süreç yürüteceğiz'' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Evren Demirbaş'ın haberine göre, dağ keçilerinin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale açıldı. Çeşitli bölgelerde toplam 17 adet yaban ve çengel boynuzlu dağ keçisinin avlanılması için açılacak olan ihalede, ‘2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 37. Maddesi uyarınca ve 5677 Sayılı Kanun ve Döner Sermayeli Kuruluşlar İhale Yönetmeliğinin 29 a maddesine göre ‘Kapalı Teklif Usul’ ile ihale edilecektir’ ifadeleri kullanıldı.

Tunceli Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, açılan ihaleye şu sözlerle tepki gösterdi 👇

Tunceli Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, açılan ihaleye şu sözlerle tepki gösterdi 👇
  • Yaban keçileri ve çengel boynuzlu dağ keçileri Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa’nın yaban hayatı ve yaşam ortamlarını koruma sözleşmesine göre kesin koruma altında olan canlılardır.

  • Bu türlerin avlanması ve habitat ortamlarına zarar verilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, Munzur Vadisi Milli Parkımız var bu türlerin popülasyon alanları genelde çevre mevzuatı ve Milli Parklar mevzuatı tarafından korunan alınanlar buralarda vaşak, kaya kartalı, ur kekliği gibi türlerde bulunmaktadır.

  • Avcıların bu tür habitat ortamlarına girmeleri de uluslararası hukuka göre doğru değil. Bu ihale işlemine karşı hukuksal süreç yürüteceğiz. Zaten ihalenin yapılması uluslararası hukuka ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mevzuatına aykırı.

  • Doğa eksenli bir kültürel yapının olduğu bölgede kesinlikle bu tür canlıların avlatılması inanç hürriyetine de aykırıdır. Bu bakımdan da Birleşmiş Milletler somut olmayan kültürel mirasının korunması sözleşmesine göre de bu dağ keçilerinin nesillerinin korunma altına alınması gerekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
507
162
79
14
8
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
free doom

Ciddi anlamda ÜLKEYİ YEDİNİZ YEDİNİZ BİTİREMEDİNİZ. DOYMADI BİR TÜRLÜ GÖZÜNÜZ.

Pepe

Her canlının yaşam hakkı vardır. İhale ile "av" nedir yahu!

Merida

ya yeter be yeter anasını satayım!