Tamam da Dahası Var! Çoğumuz Tarafından Yanlış Olmasa da Eksik Olarak Bilinen 7 Tarihi Bilgi

-

Tarih ülkemizde maalesef, diğer sosyal ve beşeri bilimler alanına mensup olan dersler gibi, ezbere dayalı ve kalıplara sokulan bir zihniyette öğretilmektedir. Bu durum da tabiî olarak insanların bakış açısını ve ufkunu daraltmaktadır. Biz burada bu tür eksik bilinen birkaç bilgiye değinmeyi uygun bulduk.

1. Zigguratlar Sümerler tarafından tapınak olarak kullanılıyordu.

Ziggurat tipi yapılar filhakika tapınak olarak tasarlanmışlardı. Fakat bundan başka tahılları saklamak için depo görevi de görüyorlardı. Aynı zamanda zigguratlar, üst sınıfların çocuklarına eğitim verilen bir okul ve gökyüzünün gözlendiği bir rasathane görevi de görüyordu.

2. Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığı bilinmiyor.

Aslında piramitlerin gizemlerle dolu olduğu söylemi de, tarihteki diğer gizemli mevzular gibi halkın ve yazarların abartısına maruz kalmış bir konudur. Oysa arkeologlar, piramitler için kullanılan kireç taşlarının çıkartıldığı yerleri bile tespit etmişlerdir. Taşları yükseğe çıkartmak için ise yükselen piramidin çevresini sarmalayan bir yol yapıldığı tahmin olunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Yıllardır İnsanların Merak Ettiği Soru: Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

3. Lidyalılar parayı keşfetti ve bu keşfi dört bir yana yaydılar.

Lidyalılar sikkeyi icat ettiklerinde bu keşfin çevreye yayılması kendileri sayesinde olmadı. Sikkeyi tanıyan Yunan kolonileri bunu ticarette hızlı bir araç olarak kullanmaya başladılar. Böylece dört bir yana yayılan ticaret kolonileri sayesinde sikkenin kullanılması da yaygınlaştı.

4. Büyük İskender genç yaşta ölmedi, o zamanlar insan ömrü kısaydı ve 32 yaşı gayet normaldi.

İnsan ömrü gerçekten bir zamanlar günümüzdekinden çok daha kısaydı. Fakat bu durum neolotik devirler ve daha öncesi için söz konusudur. İskender'in hayatta olduğu M.Ö. 300'lü yıllarda ve daha öncesinde 60 yaşını geçen birçok Pers hükümdarı mevcuttu. Dolayısıyla 32 yaşındayken sıtmaya yakalanarak hayatını kaybeden İskender'in genç yaşta öldüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

5. İslam öncesi Türkler göçebe idiler.

Eski Türkler göçebeydi kalıbı özellikler lisede tatbik edilen tarih derslerinde öğretilen bir klişedir. Fakat İslam evvelsi Türk toplumlarını tarif için göçebe kavramı yerine konargöçer demek daha doğru olacaktır. Zira bu toplumlar yaylak ve kışlak kültürüyle yaşamaktaydılar. Yani belirli bir düzen içerisinde hareket ediyorlardı. Oysa göçebelik tamamen düzensiz ve rastgele hareket etmeyi çağrıştırmaktadır.

6. Timur katıldığı bütün savaşlardan galip ayrılmıştır.

Bu bilgi çoğu kişi tarafından mutlaka duyulmuştur. Timur'un gerçekten başarılı bir komutan olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Fakat bilinen bu bilginin aksine, ilk savaşları sırasında Çamur Savaşı diye adlandırılan çatışmadan galip çıkamamıştı. O gün yağan beklenmedik yağmur karşısında Timur'un ordusu çamura saplanmış ve hareket etmekte zorlanmıştı. Dolayısıyla Timur, bu savaştan üstün olarak ayrılamadı.

7. Yavuz Sultan Selim kendi babasını öldürttü.

Yavuz Sultan Selim gerçekten derin bir taht mücadelesi sonucu, babasından hükümdarlığı devralmıştı. Babası II. Bayezid tahtı oğluna devrettikten sonra Dimetoka'ya doğru yola çıkmıştı. O sıralarda 60 yaşını aşmıştı ve yola çıktığında rahatsızlanmıştı. II. Bayezid 26 Mayıs 1512 tarihinde vefat etti. Bazı tarihçilerimiz bu durumu yıllarca, Yavuz Sultan Selim'in babasını zehirleterek öldürdüğü yönünde anlattılar. Lakin bu tezi kanıtlayacak somut bir kanıt elde edilemedi.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rustem-ismailbeyli

"Timur, tüm savaşlardan galip ayrıldı" diyen yok ki, "Timur yenilmemiştir" diyoruz.

ahmet-ak8

Hiçbir tarih kitabında timur yenildi yazmaz. ve girdiği tüm savaşları kazanır. mesela bi savaşa giderken arka tarafı tutmak için oraya az bi asker gönderip karakoyunlu mehmete yenilmiştir.ama timur yenilmedi tabiki başındaki adam yenildi. yağmur dolayısıyla kazanamamış olması zaten kaderden gelen bişey gibi gözüme çarptı. bide o savaşta komutan timur olmayabilirmiş. bide çamur savaşı diye hiçbir kaynakta yer yok :)

portlekgoz

taraflılığının kanıtı zigguratların aynı zamanda devlet kerhanesi olduğunu yazmamışlar sümer askerleri ergenliğe giren çocukların milli yapılması için kullanılan ziggurat fahişelerinin çocuklarıydı böylece hem cinsel eğitim hemde ordu sağlanıyordu ayrıca kanıt yok diye bir bilgi yanlış sayılmaz iddia olur aynı babasını zehirlemediği doğal öldüğü iddiası gibi

ilginc-ayrinti

1 ve 5 ders kitaplarında geçiyor

marvel_1william

Hemen hemen tepe ki biliyordum zaten yirmi yıl önceki lise bilgisinin üstüne araştırma yapmayan insanlar hep galerilerden bekleyecektir bunları sanırım

hv.p.cvs.

şu yavuzu selimi hiç sevemedim ben.

nebusimdi

Bu uzun bir hikayedir, ancak söylenenlerin aksine alevi-sünni ayrışmasının Yavuz'un hayatında pek bir yeri yoktur.

Görüş Bildir