Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tam Bir Kapalı Kutu Olan Kuzey Kore'nin Teknoloji ile Çetin Mücadelesine Kanıt Olabilecek 9 Şey!

-

''Kuzey Kore hakkında ne biliyorsunuz?'' diye bir soru sorsak size, ''Çok şey.'' diye bir cevap almamız pek mümkün değil, öyle değil mi?😁 

Kuzey Kore, kelimenin tam anlamıyla bir kapalı kutu bizler için. Ancak, şöyle bir şey var ki bu durum karşılıklı. Yani, belki dünya onlar hakkında pek bir şey bilmiyor; fakat onlar da dünya hakkında çok bir şey bilmiyor.

Kaynak: http://www.thisisinsider.com/10-ways-nor...

Bu bir devlet politikası ya da diğer bir deyişle, bilinçli yapılan bir şey.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un üzerinde çok fazla düşündüğü ve önem verdiği bir konu. E haliyle bu dışa kapalılığı sağlamanın en önemli yolu, teknolojinin önüne geçmek.

Biz de size şimdi, Kuzey Kore'nin teknolojiyi diğer ülkelerden nasıl farklı kullandığının detaylarını vereceğiz. Kaynak Thisisinsider'dan. 

Hadi başlayalım...

1. Neredeyse kimse internet kullanmıyor!

İnternetsiz bir hayat nasıl olabilir diye düşünüyorsunuz ama bu şekilde yaşayanlar da var cidden dünyada. Örnek mi? Kuzey Kore tabii ki.😄 Aslında şöyle ki; internet hiç yok değil ama sadece ülkenin önde gelen insanları ve yabancı vatandaşlar kullanabiliyor. Diğer ülke insanları için de başka bir ağ var ve sadece onu kullanabiliyorlar. Dış dünyaya tamamen kapalı olan bu ağa, ülke dışından biri bağlanamıyor ve aynı şekilde, ülke vatandaşları da başka bir ağa bağlanamıyor.

2. Facebook yasak!

Evet, yanlış duymadınız; Kuzey Kore'de gerçekten Facebook'a bağlantı yok. Facebook ülke çapında yasaklanmış vaziyette; fakat Kuzey Kore hükumeti tarafından bunun bir kopyası üretilmiş. Tahmin edeceğiniz üzere, sadece Kuzey Kore vatandaşları arasında aktif olan bu program, her şeyiyle Facebook'un aynısı.

3. Akıllı telefon kullanımı inanılmaz az!

Bu çok da şaşılacak bir durum değil açıkçası. İnternet yasak ülkede, akıllı telefonu kim ne yapsın.😁 Hal böyle olunca da akıllı telefon kullanım oranı çok az. Ülkede sadece her on kişiden biri akıllı telefon kullanıyor.

4. Kullanılan telefon hatları uluslararası aramalara kapalı!

Kuzey Kore'nin en çok kullanılan telefon operatörü ''Karyolink'', uluslararası aramalara tamamen kapalı. Gerçi kullanılan telefon operatörünün çok da bir önemi yok çünkü diğerleri de kapalı uluslararası telefon görüşmelerine.😄

5. Ülkede bilgisayar sahibi insan sayısı çok az!

Kuzey Koreliler hiç bilgisayar kullanmıyor değil; fakat bilgisayar sahibi insan sayısı oranı çok düşük. Sadece ülkenin önde gelen isimleri bilgisayar sahibi olabiliyor. İnternet kafelerde ve bazı okullarda bilgisayar mevcut, onun dışında insanların bilgisayara erişimi neredeyse yok.

6. USB bellek kullanımı çok seyrek!

Şaşırdık desek yalan olur açıkçası. Bilgisayar kullanımının çok ama çok az olduğu bir ülkede, USB bellek kullanılmasını da beklemiyorduk. Tıpkı bilgisayarda olduğu gibi, sadece ülkenin önde gelen insanları USB bellek kullanma şansına sahip.

7. Tek bir işletim sistemi var!

Diğer işletim sistemleri kullanıma kapalı ve kesinlikle yasak. ''Red Star'' adını verdikleri kendilerine özel bir işletim sistemleri var ve sadece onu kullanabiliyorlar.

Ve onu da ''OS X''e (Apple bilgisayarları için tasarlanmış işletim sistemi) tıpatıp benzetmişler!

Çok fazla söze gerek yok, fotoğraf her şeyi anlatıyor bize sorarsanız.😁

8. Tablet kullanımı yok denecek kadar az!

Bilgisayar kullanımında olduğu gibi sadece Kuzey Kore elitleri tablet kullanma şansına erişebiliyor çünkü tabletler çok pahalı. Tanesi 250 euro olan tabletler, vatandaşların alım gücünün çok üstünde. Aynı zamanda, tabletlerde kablosuz bağlantıya izin yok ve dolayısıyla internete girilme şansı da yok.

9. Televizyon izlenme oranı çok düşük!

Ülkede çok fazla televizyon kanalı da yok aslında. Tabii bunun nedeni, bu yönde bir talep olmadığından dolayı değil de daha çok televizyon kanalı sahiplerine uygulanan baskılar. Bu sebepten ötürü ülke zenginleri televizyon kanalı açmaya sıcak bakmıyor. Bunların hepsinin sonunda da televizyon izlenme oranı çok düşük çıkıyor tabii.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oneoyle

:D gurban

ados

benim anlamadığım bunlar çok mu komik? hükümetler, diktatörler tarafından uygulanan baskıları, mahrumiyetleri ve hatta mahkumiyetleri komik bulup sürekli ':D' ifadesi kullanıyorsunuz. seni editör yapana iki çift lafım var ama onu da komik bulursunuz siz.

simazen

Bunun benzeri bir durum İran içinde geçerli. Ülke mekanizması doğrudan Avrupa ve ABD'ye karşı sert tavır almış durumdalar. Ülke savunmaları ve ajan faaliyetlerini minimal düzeylere indirmek için yapmışlar ancak halk bezmiş. Muazzam derecede dünyadan kopmuş bir hücre haline gelmişler. Yazık çok yazık.

boa

ulan okurken ben daraldım burda bunlar nasıl yaşayabiliyorlar böyle yıllarca arkadaş

oneoyle

:D yav turkiyenin 1950 lileri işte nesine sasırıyon:D

edo

Insan doğasına aykırı baskıcı yönetimler dışarıdan destek almadıkları sürece ayakta kalamazlar.bu bile uzun soluklu olmaz,ayrıca komünizm kapitalizmin rakibi değil sonraki evresidir otoriteyle değil o toplumun tamamının sistemi özümsemesi ile uygulanabilir.baskici yönetimlerin adı hangi ideloji olursa olsun yönetim uygulamasına diktatörlük denir.

Görüş Bildir