Görüş Bildir
Haberler
Suudi Arabistan'da Kadınlar İlk Defa Sandığa Gidecek

Suudi Arabistan'da Kadınlar İlk Defa Sandığa Gidecek

Onedio Medya
21.08.2015 - 22:04
İçeriğin Devamı Aşağıda

12 Aralık’ta gerçekleştirilecek seçimler ülke tarihinde bir dönüm noktası olacak. Bu seçimde kadınlar ilk kez oy kullanabilecek ve aday olabilecek.

Geçtiğimiz ocak ayında vefat eden Suudi kralı Abdullah Bin Abdülaziz; 2011 yılında Arap Baharı’nın başlamasından sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkının verileceğini vaad etmişti. Yerel medyaya göre 70 civarında kadının seçimlerde aday olması bekleniyor.

Kadın hakları aktivistleri seçme ve seçilme hakkı için uzun süre mücadele etti. Kral Suud Üniversitesi’nden Siyasal Sosyoloji Uzmanı Fawzia Abu Khalid, kadınların politik haklarını elde etmiş olmalarının toplumda tek sesliliği sona erdirebileceğini ve farklı grupların kendilerini ifade edebilmeleri için imkan sağlayacağını belirtti.

Araç kullanma hakkı da tanınmıştı

Araç kullanma hakkı da tanınmıştı

Suudi Arabistan’da kadınların araç kullanmaları yasaktı. Şura Meclisi’nde alınan karara göre 30 yaşın üstündeki kadınların, eşinden izin alarak tesettüre uygun kıyafetler ve makyaj yapmamak koşulu ile araç kullanmalarının önü açılmıştı. Kadın sürücülerin cumartesi ve perşembe günleri arasında saat 07.00 ile 20.00 arasında trafiğe çıkmasına izin verilmişti.

Euronews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
1
0
0
0
0