Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sürekli Katillerin Yanından Geçiyoruz! Dünyamız ile İlgili Tüylerinizi Diken Diken Edecek Gerçekler

92PAYLAŞIM

Bazen basit şeyler bile korkunç bir element barındırırlar. Dünyamız da bu konuda eksik kalmıyor...

12. 1980'lerin sonuna kadar doktorlar yeni doğmuş bebeklerin acıyı hissedebildiğine inanmıyordu.

1988'de Büyük Britanya ve İrlanda'daki doktorlar tarafından yürütülen bir araştırma insanların %13'ünün 0'dan 12. aya kadar çocukların acıyı hissetmediğinden emin olduğunu, %23'ünün ise çok da emin olmadığını gösterdi. Bu yüzden de ciddi operasyonlar sırasında doktorlar sıklıkla sadece lokal anestezi kullanıyorlardı.

Bir yaşından büyük çocukların acıyı hissedip hissedemediği uzun yıllar boyu tartışma konusuydu. Fakat şimdi yeni doğanların, hatta doğmamışların bile tıpkı yetişkinler gibi acıyı hissedebildiği kanıtlanmış bir gerçek.

11. Banyo yaparken ölme ihtimaliniz büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinizden daha yüksektir.

Farklı tahminlere göre, büyük ikramiyeyi kazanma ihtimaliniz 176 milyonda 1 ila 15 milyonda 1 arasında değişiyor. Ne yazık ki kendi banyonuzda ölme ihtimaliniz daha yüksek: 840 binde 1. Yine de insanlar şanslarına güveniyorlar ve bazıları kazanıyor. Mesela, İskoçya'daki bu çift 2011'de 161 milyon euro kazandı.

10. Hayatınız boyunca fark etmeden yüzlerce kez öldürülmek üzere olabilirsiniz.

Bu sayı nerede yaşadığınıza ve her gün kaç kişi ile tanıştığınıza da bağlı. Küçük bir kasabada yaşayan bir insan hayatı boyunca yaklaşık 16 katille karşılaşır. Büyük bir şehirde her gün yüzlerce insanın yanından geçen birisi ise yüzlerce katille karşılaşıp farkına bile varmaz.

Olay şu ki Ted Bundy (fotoğrafta) gibi şiddet yanlısı katiller dahil çoğu suçlu sıradan insanlara benzer ve normal görünen hayatlara sahiptirler. Örneğin Bundy kendini öldürmek isteyenlere yardım ettiği ve onlar için 911'i aradığı bir yardım hattında çalışıyordu. Maskesinin altında ise insanları kaçıran, öldüren ve tecavüz eden, 1974'ten 1978'e kadar 30 kişiyi öldüren birisi vardı.

9. Birisinin doğum gününde ölme ihtimali diğer günlerdekinden %6.7 daha fazladır.

Chicago Üniversitesi'nde ekonomi araştırmacısı Pablo Pena'nın yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre birisinin doğum gününde ölme ihtimali o günden beklenenin aksine diğer günlere göre %6.7 daha fazladır. Ayrıca bu oran hafta sonlarında ve genç insanlarda daha yüksek. Korkutucu bir sayı değil mi?

Ne yazık ki bilim insanları nedenini tam olarak bilmiyor.

8. Yüzme sırasında Naegleria Fowleri adındaki bir parazit insanların burnundan beyinlerine girebiliyor ve ölüme yol açan Amibik Meningoensefalit'e neden olabiliyor.

Bu çirkin şey burnunuzdan beyninize giriyor ve onu yemeye başlıyor. Bir efsane gibi gelse de gayet gerçek bir durum. Naegleri Fowleri kirlenmiş ılık suda yaşıyor ve koklama sinirlerini insanların beynine girmek için kullanıp  birincil dereceden Amibik Meningoensefalit'e neden oluyor.

İlaçlarla bile insanlar her zaman bu hastalıktan kurtulamıyorlar. Bu yüzden kumsallarda ve yüzülen alanlarda tabelaları görmezden gelmeseniz iyi olur.

7. Televizyon karşısında günde 2 saatten fazla zaman geçiren insanlar hayatlarını 1.4 yıl kısaltıyorlar.

Bu yeni bir sorun değil, çünkü yakın zamana kadar televizyon ve radyo ana haber kaynaklarıydı. 1991'de çekilmiş bu fotoğrafta bir hava saldırısı sırasında İsrailli iki kız kardeşin televizyon izlediğini görüyorsunuz.

Şimdilerde internet ve akıllı telefonlara rağmen birçok insan hala televizyon izliyor. Fakat ortaya çıktığı üzere, bu durum hiç de sağlıklı değil. Televizyon başında günde 2 saatten fazla geçiren insanlar hayatlarını 1.4 yıl kısaltmış oluyorlar. Yine de televizyonunuzu henüz kaldırıp atmayın. Sonuçta suçlu olan alet değil, bir şey izlerken hareket etmeme alışkanlığınız.

6. Bu kene insanlığın yarısının yüzünde yaşıyor ve onların deri hücrelerini yiyor.

Bu da doğru olduğu ortaya çıkan başka bir korkunç gerçek. Çocukların 1/3'ü, yetişkinlerin 1/2'si ve yaşlıların 2/3'ü Demodex denilen bu keneyi yüzlerinde taşıyorlar. Çoğu zaman bu kene kaşların, kirpiklerin ve burnun tüy foliküllerinin içinde ya da yakınında yaşıyor.

Bu kene sebumu ve deri hücrelerini yiyor. Genellikle soruna hiç neden olmasa da bazı vakalarda (insanlar hasta ya da çok stresli olduklarında) kenelerin sayısı azımsanamayacak kadar artıyor ve demodikozis adı verilen bir deri hastalığına yol açıyor.

5. Her gün 27.000 ağaç, tuvalet kağıdı olmak üzere kesiliyor.

Bu da bizleri gerçekten düşündüren diğer bir sayı. Tuvalet kağıdı olmadan yaşayamıyoruz fakat eğer geri dönüşüm teknolojileri geliştirirsek (ki çoğu gelişmiş ülke bunu yapıyor) bu durumu düzeltebilir ve başka materyallerden tuvalet kağıdı üretebiliriz.

4. Bir akıllı telefonun ekranında klozet oturacağından on kat daha fazla mikrop bulunur.

Çoğumuz yemek yerken telefonlarımızı masaya koyarız. Şimdi telefonunuzun yerinde bir klozet olduğunu düşünün. Çok da hoş bir görüntü değil, değil mi? Gerçek şu ki klozet telefonunuzdan daha az tehlikeli olurdu. Arizona Üniversitesi'nden araştırmacılar telefonlarda klozete göre on kat daha fazla bakteri bulunduğunu keşfetti.

Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Mikrobiyoloji uzmanlarına göre tek yapmanız gereken telefonunuzu alkolle ya da alkollü mendillerle silmek. Ya da daha radikal bir karar ile fotoğraftaki gibi yüzeydeki bakterileri öldüren bir alet alabilirsiniz.

3. Okyanusun dibinde bir gemi mezarlığı var.

UN'e göre, okyanusun dibinde 3 milyon gemi bulunmakta: Farklı bölgelerden gemiler, birkaç denizaltı ve tabii ki ünlü Titanik. Eğer gemileri kaldırsaydık ekvatorun etrafını iki kere dolanacak kadar uzun bir çizgi yapabilirdik.

2. Doktorların kötü el yazıları yüzünden her yıl binlerce kişi ölür.

Medikal hatalar her yıl 7,000'den fazla kişinin ölümüne neden oluyor. The National Academies of Science’s Institute of Medicine'ın 2006'da yayınladığı rapora göre bunun büyük bir çoğunluğu doktorların çoğu zaman okunamaz durumdaki el yazısından kaynaklanıyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için eczacıların hata yapmasını önleyen internet kaynaklı bir sistem bulunmakta. Ne yazık ki, bu sistem her yerde kullanılmıyor ve hastalar eczacıların reçeteleri okuyabilecek kadar deneyimli olmasını umuyor.

1. Bütün insanlık bu fotoğrafta, bir kişi hariç.

Bu fotoğrafta içinde Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile Apollo 11'in ay modülünü ve ölü ya da diri, var olmuş herkes ile gezegenimizi görebiliyorsunuz. 1969'dan sonra doğanlar bile bu fotoğraftalar, çünkü büyükanne ve büyükbabaları buradalar.

Bu fotoğrafta olmayan tek kişi ise Michael Collins, ekip arkadaşları uydunun güvertesinde iken ayda yalnız olan Ay görevinin üçüncü üyesi. İşte yalnızlığın gerçek tanımı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adarhalefoglu

#10 Tamamen yanlış bilgi adam hukukçu editörler galiba yeni yeni hikayeler yazıyor

adam-eva

Çoğu artık klişe olmuş bilgiler biraz daha orjinal şeyler bulmanı tavsiye ederim. Ayrıca o seri katil olayı Amerika'da filan geçerli orda seri katiller cidden çok fazla bizde en fazla teröristin filan yanından geçmişsin diyebilirsin

hipergrafi

O da çok korkunç

Görüş Bildir