Görüş Bildir
Haberler
Şüpheli Bir Yangınla Kül Olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün Korusunda İş Makineleri

Şüpheli Bir Yangınla Kül Olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün Korusunda İş Makineleri

FreiGeist
03.08.2015 - 15:36 Son Güncelleme: 03.08.2015 - 22:45

 Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün korusunda iş makineleri çalışmaya başladı. Hüseyin Avni Paşa Köşkü yıkılmaması kaydıyla satılmasının ardından çıkan yangında yok olmuştu. Tarihi yok eden yangın hakkında takipsizlik kararı verilmişti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

17-25 Aralık soruşturmasında sızdırılan ses kayıtlarında “Milletin ...na koyacağız” dediği iddia edilen ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in, doğal sit alanı olan Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda iş makineleri çalışmaya başladı. 

Şüpheli bir yangınla yok olan Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün yer aldığı korudaki çalışmalar endişe yarattı. Yolsuzluk tapelerinde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile işadamı Mehmet Cengiz arasında geçtiği iddia edilen konuşmalarda Cengiz’in sit alanı olan koruya 10 villa yaptırmak istediği öne sürülmüştü.

Yaklaşık 3 bini aşkın ağacın bulunduğu 81 dönümlük orman arazisi Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1974’te aldığı kararla Boğaziçi Doğal ve Tarihi sit alanında yer alıyor. 1.sınıf koru niteliğindeki arazide yeni yapılaşma yasak.

‘Ağaçlar seyreldi’

Birgün'den Olgun Kundakçı'nın haberine göre, Bölge sakinleri dün koruda iş makinelerinin çalıştığını fark etti. İsmini gizli tuttuğumuz bölgede yaşayan bir mimar, “İş makineleri arazide çalışmaya başladı. Yaklaşık iki senedir korudaki ağaçlar yavaş yavaş kesildi. Çok bilinçli bir şekilde araziye yapılaşmanın önünü açıyorlar. Koruda çok sık ağaçların olduğu alanlar seyreldi. Orada kesim yapıldığını söylediğimizde yapılmıyor deniyordu, ancak ağaçların düştüğünü görüyorduk. Kurula kadar gittik. Normalde buraya çivi çakılamaz, kalıntı bulmadan burada herhangi bir yapılaşma yapılamaz. Ancak burada inşaat yapılacak gibi açtılar yerlerini. İş makineleriyle koruda zemin düzeltiyorlar” diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yangından önce Hüseyin Avni Paşa Köşkü 

Ne olmuştu?

Hüseyin Avni Paşa Köşkü, 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2002’de yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı olarak tescillendi. Mehmet Cengiz, Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün de yer aldığı 81 bin 511 metrekarelik koru arazisinin yüzde 65 hissesini TMSF’den yüzde 35 hissesini ise özelden satın aldı.

28 Haziran 2014’te çıkan yangında köşk tamamen yok oldu. İtfaiye raporu köşkte elektrik bağlantısı olmadığını tespit ederken yangın nedenini belirleyemedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0