Süleyman Demirel'in Dillere Dolanan Meşhur Sözü ''Dün Dündür Bugün Bugündür''ün Hikayesi

-

Rahmetli Cumhurbaşkanı ve Başbakanlarımızdan Süleyman Demirel'in neredeyse bir atasözü veya deyim haline gelen bu lafını Türkiye'de duymayan zannederiz ki çok az kişi mevcuttur. Peki bu meşhur sözün nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Genç yaşta siyasete atılan Demirel, Celal Bayar, Adnan Menderes ve Fuat Köprülü'nün başlattığı Demokrat Parti ekolüne adapte olmuştu.

Fotoğrafta: Süleyman Demirel, Celal Bayar'ın solunda

Süleyman Demirel, 1960'tan sonra tarihe intikal eden Demokrat Parti'nin devamı niteliğindeki Adalet Partisi'nin başkanlığı ve daha sonra da başbakanlık ile Türk siyasetinde kendine sağlam bir yer edindi.

Demokrat Parti sonrasında Türkiye'de sağ seçmenin ilk adresi Adalet Partisi ve Süleyman Demirel olmuştu.

12 Mart 1971'de ordu ikinci defa, bu sefer bir muhtıra ile Türk siyasetine el atıyordu. Oysa meclis bu defa askerlerin emirlerini uygulamaya hiç de niyetli değildi.

Askerler, görev süresi biten Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın yerine Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler'in seçilmesini istiyorlardı.

Oysa meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iki partinin lideri, Demirel ve Ecevit buna izin vermediler. İşte Süleyman Demirel'in bugün dahi hafızalardan silinmeyen o meşhur sözü de tam bu zeminde ortaya çıktı.

Faruk Gürler'in yerine Genelkurmay Başkanı olan, Semih Sancar ile Demirel'in gizlice görüştüğü söylentisi ortaya atılmıştı.

Gazeteciler, Demirel'den hayır cevabını alınca Semih Sancar'a giderek ''Efendim siz her parti lideriyle görüşüp de Sayın Demirel ile görüşmediniz mi? '' diye sordular. Sancar ise buna karşılık ''Hayır canım, dün görüştük ya!'' diyerek ağzından sırrı kaçırdı.

Bunun üzerine gazeteciler tekrar Süleyman Demirel'e gelip olayı anlattılar ve ''Efendim daha dün görüşmedik demiştiniz.'' dediler.

İşte Demirel bunun üzerine gazetecilere o meşhur sözü fısıldadı: ''Efendim dün dündür, bugün bugündür. ''

Sonrasında ise hem askeri kanadın hem de siyasilerin uzlaştığı bir isim Fahri Korutürk Cumhurbaşkanı seçildi.

Böylece 12 Mart Muhtırasının baskısı meclisin üzerinden kalktı. Süleyman Demirel'in o devirde sarf ettiği meşhur sözü ise günümüze kadar ulaştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilal-bayir

"Ecevit halk çocuğu,Türkeş Türk çocuğu,Erbakan müslüman çocuğu da biz o.... çocuğu muyuz?" Süleyman Demirel

corpse-bride

rahmetlinin keraneleri kapayalımda bizi mi miksin millet dediği lafı daha meşhur bence

nebusimdi

Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh Ege bir göl değildir! Bu da Sülüman efendinin sözü. Bizzat televizyonda izlemişimdir.

Gizli Kullanıcı

Süleyman Demirel dendikçe hep bir kereliğine mahsus olarak gerçekleşen, annemden miras süper gücüm aklıma geliyor (şaka şaka inanmam öyle şeylere ama ilginç bir olaydı gerçekten). Bir gece rüyamda nedensizce öldüğünü görmüştüm. Ertesi gün haberlerden öldüğünü öğrendim. Annem bu tür şeyleri daha düzenli yaşıyor, rüyasında gördüğü biri bir hafta sonra ölüyor genelde. Süleyman Demirel ismini en son yıllar önce duymuştum, yani o gün yaşanan bir diyalogla bilinçaltıma işleyip rüyama işlemiş olması da çok makul gelmemişti bana.

yb-yavuz

yarın yarındır.

Görüş Bildir