Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sulak Yerde Büyümeyen Çocukların da Boyunun Uzamasını Sağlayacak 13 Az Bilinen Bilgi

-

Miniklerin boylarının uzamasında birçok etken olduğu gibi, beslenmesinin de büyük bir önemi var. 

Hem kemik gelişimlerine hem de boylarının uzamasına destek olan besinleri sizler için bir araya getirdik.

1. Süt ile hem kemikleri gelişsin hem de boyu uzasın.

Süt, kalsiyum zenginidir ve düzenli tüketildiğinde hem kemiklerin güçlenmesini hem de boy uzamasını desteklemektedir.

2. Kuru yemişler için bir öğün beklemeyin.

Kalsiyum içeriği yüksek olan kuru yemişleri sadece ana öğünlerde değil, ara öğünlerde de tüketmesini sağlayın. 

Boy uzamasına destek olan kuru yemişlerden çok hoşlanmıyorsa, sevdiği yiyeceklerin içinde karıştırarak tüketmesine destek olun.

3. Yumurtalı kahvaltının önemi!

Kemik ve vücut gelişmesine yardımcı olan yumurta, D vitamini ve kalsiyum içermektedir. Miniklerin boylarının uzaması için kahvaltılarında mutlaka yumurta tüketmelerini sağlayın.

4. Yumurta sevmiyorsa bol bol peynir!

Yapılan araştırmalar, kalsiyum zengini peynirin özellikle kemikler ve boy uzamasında etkili olduğu yönündedir.  Yumurta sevmeyen miniklere bol bol peynir yedirin.

5. Kalsiyum zengini susam!

Susam içerdiği kalsiyum ile boy uzamasını desteklemektedir. Fakat içerisinde belli bir miktar yağ barındırdığı için tüketilirken porsiyonlara dikkat edilmelidir.

6. Kas gelişimini sağlayan: Kırmızı et!

Yüksek miktarda protein içeren kırmızı eti sık sık tüketmesini sağlayarak, boy uzamasının kalıcı olmasına katkıda bulunun.

7. Protein zengini soya!

Protein ve lif zengini olan soya, kemik doku kitlesinin üzerinde etkilidir ve boy uzamasını destekler. Miniklerin salatasına ekleyerek lezzetli ve sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz.

8. Brokoli ile güçlü bağışıklık sistemi ve uzun boyunlar!

Yüksek miktarda kalsiyum içeren brokoli, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Çocuklar için sağlıklı bir iskelet yapısının oluşmasını ve boylarının uzamasını destekleyici sebzelerdendir.

9. Kuru meyvelerin gücü!

Kalsiyum zengini kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru inciri gün içinde belli miktarlarda tüketmesini sağlayın.

10. Potasyum zengini muz!

İçerdiği kalsiyum ile boy uzamasını destekleyen en önemli meyvelerden biridir. Çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcıdır.

11. Multi sebze: Ispanak!

K vitamini zengini olan ıspanak, kemik yoğunluğunun muhafaza edilmesinde etkilidir. Ayrıca kalsiyum açısından süt ürünlerinin faydalarını barındırır. Kolajen büyümeyi destekleyen ıspanak, miniklerin boylarının uzamasına destektir.

12. Kemik gelişimini destekleyen: Balık!

Çocukların yeterli miktarda Omega-3 almaları kemik gelişimlerinde oldukça etkilidir. Hangi balığı yedirdiğinizin ise bir önemi yok. Önemli olan haftada en az 2 öğün balık tüketmesidir.

13. Bonus: Dengeli beslenmek!

Karbonhidrat, protein, vitamin ve yağ gibi temel besin ögelerini dengeli bir şekilde almasına destek olun. Tek bir yiyecek grubunun boy uzamasına ve kemik gelişimine destek olmayacağını unutmayın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir