Sudan'da Bir Parkta Hasta ve Açlıktan Ölmek Üzere Olan Aslanlar İçin Başlatılan İnternet Kampanyası Umut Oldu!

3PAYLAŞIM

Park çalışanlarına ve veterinerlere göre parktaki aslanlardan 5 tanesi vücut ağırlıklarının üçte ikisini kaybetmiş durumda.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2020/j...

Geçtiğimiz pazar günü Sudan’ın başkentinde bulunan bir parkta yaşayan zor durumdaki aslanları kurtarmak için ses getiren bir internet kampanyası düzenlendi.

Aslanlar, şehrin lüks bir bölgesinde, Hartum Al-Qureshi Parkı'nda tutulmasına rağmen haftalardır yeterli yiyecek ve ihtiyaç duyulan ilaçlar aslanlara ulaştırılmıyor. Uzun süredir devam eden bu durumlar için birçok insan kafeslerde tutulan aslanların buradan uzaklaştırılmasını talep etmişti.

Osman Salih "Sudananimalrescue" hashtagi altında bir Facebook kampanyası başlattı.

“Bu aslanları parkta gördüğümde sarsıldım. Kemikleri neredeyse derilerinden dışarı çıkıyor. İlgilenen insanları ve kurumları onlara yardım etmeye çağırıyorum.”

Park yöneticisi Essamelddine Hajjar’ın dediklerine göre parka sürekli bir yatırım olmadığından aslanlara  bölge belediyelerinden sürekli bir yiyecek servisi veya destek yok, bu yüzden bakım masraflarını sıklıkla kendi aralarında para toplayarak karşılaşıyorlar.

“Bunlar acilen çözülmesi gereken problemler, bildiğiniz gibi Sudan bir ekonomik krizden geçiyor. Yiyecek fiyatlarındaki uyum sağlanması zor artışlar ve döviz kurlarındaki aşırı dengesizlikler, bütün ekonominin alt üst olmasına sebep olmuş durumda.”

Pazar günü başlatılan kampanyanın yarattığı geniş çaplı etki, gönüllüler ve gazetecileri, fotoğraflarını gördükleri aslanların durumunu görmek ve çözüm üretebilmek için parkı ziyaret etmeye teşvik etmiş durumda.

Yapılan yorumlara göre parkta durum gerçekten içler acısı, bir AFP muhabiri kendi sosyal medya hesabında hayvanlardan birinin bir iple bağlı olduğunu, aslanlara verilen etlerin kötü durumda ve sineklerle kaplı olduğunu belirtmişti. Durumun bu kadar belirgin olmasına rağmen park yöneticilerinin verdiği tepkiler ise insanlara pek samimi gelmiyor. 

Bekçi Moataz Mahmoud, “Ciddi hastalıklardan muzdaripler. Hastalar ve yetersiz besleniyorlar.” dedi

Sudan'da kaç aslan olduğu belli değil, ancak bilindiği üzere Afrika Aslanları, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği(IUCN) tarafından “savunmasız” türler olarak sınıflandırılmaktadır.

1993 ve 2014 yılları arasında nüfusu %43 azalan bu aslan türünün bugün sadece 20.000 bireyi yaşıyor ve bunların da büyük bir kısmı yaşam mücadelesi veriyor. Her şeye rağmen birçok insanın bir araya gelerek aslanların daha iyi bir koruma bölgesine taşınması ve sağlıklarının iyileştirilmesi için çaba göstermeye başlamış olması güzel bir haber.

Başlattığı kampanyanın aynı gün içerisinde bu kadar ilgi alması ise Osman Salih’i gerçekten oldukça mutlu etti. Tabii bizleri de!

“Bugün Qurashi Park'ta pozitif bir gündü. Park yönetimi ve vahşi hayat polisi ile iyi sonuçlara yol açacak görüşmeler yaptık.”

Sonuç olarak birçok kesimhaneden ve bireylerden gelen katkılar sonucunda aslanların sağlık durumu iyiye gidiyor. Uluslararası hayvan hakları savunucu gönüllü kuruluşu FOUR PAWS, sadece Quarashi hayvanat bahçesinin değil Sudan’daki bütün parkların desteklenmesi ve iyileştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini, bu kampanya sayesinde ise şu ana kadar alınan desteğin bunlar için bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Kısa vadeli planları arasında ise bir acil durum ekibi oluşturmak var.

“Sudan’da henüz bir vahşi yaşam destek birimi oluşturulmuş durumda değil, bunun için gerekli önlemleri almaya başladık. Bu tarz sorunların yaşanmaması ve anında çözüm üretilmesi için çabalamaya devam edeceğiz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulussatiyor

Allahım insanlığı yok et ne olur. Dayanamıyorum insan adı altındaki yaratıkların yaptığı kötülüklere. Bütün zalimler cezasını bulsun en kısa zamanda inşAllah

adarhalefoglu

YAA MKOYDUĞUMUN SUDANI SİZ DAHA KENDİNİZE BAKAMIYORSUNUZ DAHA ÖZEL İHTİYACLARINIZI KARŞILAYAMIYORSUNUZ KALDIKİ BU HAYVANLARA MI BAKACAKSINIZ

limina_

salın bu hayvanları doğaya. kendi başlarına sizden daha iyi durumda olurLar. sudanlıların eti tatlıymış.

ittihat15

Sudan'lılar araplaşmış afrikalıdır

rivaille

Allah belanızı versin. Zalimlikte daha ilerisi yok aslanların kemikleri ortaya çıkmış Allahsız yaratıklar. Insan değilsiniz

Görüş Bildir