Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suçluları Yaptıklarına Pişman Etmesiyle Nam Salan Çılgın Yargıcın Verdiği Birbirinden Absürt 11 Ceza

-

Adaletin tokmağını sert ve bir o kadar da adaletli vuran bir yargıcı kim istemez? Michael Cicconetti, Ohio bölge yargıcı olarak çalıştığı süre boyunca suçlulara verdiği cezalarla tam olarak bu tanıma uymayı başardı.

Peki ne yapıyor? Çok basit: Adaleti dolandırmadan uyguluyor.

Suçluları genellikle işledikleri suça maruz bırakıyor. Tabii bunu mümkün olduğunda sembolik ve eğitici biçimde gerçekleştiriyor.

Eski bir izci olan yargıç, ezber bozan adalet anlayışıyla bölgenin yoğun sempatisine mazhar oldu. İki defa seçildi ve 20 yıldan fazla süredir görevini sürdürüyor.

Kendisi aynı zamanda Amerikan Yargıçlar Birliği'nin de başkanı.

Yargıcın yaratıcı adaletini yansıtan çılgın kararlara göz atalım.

1. Mesela, yavru bir köpeği balkondan aşağıya atan adamı çöpe attı. Evet, gerçekten. Sanığın bütün bir gününü dolu bir çöp kutusunda geçirmesine hükmetti.

2. Ününü borçlu olduğu vaka ise Michelle Murray olayıydı.

26 yaşındaki Michelle Muray, bir kış gecesi tam 35 yavru kediyi karanlık bir ormana bıraktı. Ardından suçu ortaya çıktı ve olay yargıya intikal etti.

Yargıç Cicconetti sanığa iki seçenek sundu. Kısa bir hapis cezası ya da karanlık ormanda bir geceyi tek başına geçirmek!

Kararın ardından lafı dolandırmadı ve şunları ifade etti: "Böyle bir şey yapamazsın. O zavallı hayvanları oraya öylece bırakıp gidemezsin. Ve evet, bunun gelecekte buna benzer bir suç işlemeyi düşünenlere emsal olmasını istiyorum." 

3. Ruhsatsız silahla yakalanan bir adamı morga, ölüleri incelemeye gönderdi.

4. Bir köpeği vuran adamın, her tatil günü bölgedeki hayvan barınağına 20 kiloluk mama bağışı yapmasına hükmetti.

5. Bir okul otobüsünün tekerlerini şişleyen iki gence, bu sebepten dolayı iptal olan okul pikniğini gerçekleştirme görevini verdi.

6. Hz. İsa anıtının üzerine spreyle şeytanın sayısı olarak bilinen 666 yazan gençlere üzerinde "Bu denyo hareket için özür dilerim" yazılı pankart bulunan eşekle bütün gün gezmelerini sağladı.

7. Bindiği taksinin ücretini ödemeden kayıplara karışan kadının 48 saat içinde 50 kilometre yürümesine hükmetti.

Çünkü bindiği taksi tam olarak 50 kilometre yol yapmış, fakat ücretini alamamıştı.

8. Fuhuş yapmak isteyen üç adama tavuk kıyafeti giydirip sokaklarda gezdirdi.

Ellerindeki pankartta "Buralarda hiç tavuk çiftliği yok" yazıyordu.

9. Bakıcısı olduğu çocuğu kemerle vuran dadının çocuk istismarı ve çocuğa şiddet konulu makaleleri okumasına ve mahkemede bu konuyla ilgili bir sunum yapmasına hükmetti.

10. Kilisenin bağış kutusunu soyan bir kadını aynı kilisenin kapısına oturttu ve kiliseye giren her vatandaşa suçunu itiraf etmesini sağladı.

11. Bir adama geçerli bir neden yokken biber gazıyla saldıran kadına 30 gün hapis ya da 3 gün kamu hizmeti ve yüzüne biber gazı sıkılması seçeneğini sundu.

İkincisini seçen kadın cezasını çekti. Fakat püskürtülen şey yalnızca suydu.

Cicconetti, felsefesini şöyle özetlemiş:

İnsanların iyi davranışlarının hakkını verdiğinizde, onların özgüvenlerine katkıda bulunursunuz. Benim adalet felsefem ebeveyn felsefesinden çok da farklı değil. Beş evladım var. Onlara silleyi vurabilirsiniz ama elinize ne geçer? Çoğu insan, ufak engeller ve alışkanlıklar dışında iyi olmak ister. Biz bu alışkanlıkları ve engelleri ortadan kaldırmalıyız. İşimiz bu.

Yürüyedur gözlerinden adalet saçan adam!

Senin gibileri lazım bu dünyaya.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur-turunccular

cezaları hafif bulanlar onursuz kişiler sanırım. Başarı ve sempati elde ettiğine göre 20 yıldır başarısını sürdürdüğüne göre gayet de caydırıcı olmuş. Demekki her millet bizimki gibi arsız değil. Suçlularında bile onur gurur mevcut. Bizimkilerin eline ver parayı karısını sik gık demez mk gavatları. Kimi de ölümden vs bahsediyor. Bu coğrafyadakiistisnasız herkes ölmeli ki bu veba gibi olan kara cahillik kültürsüzlük yok olsun.

maivedeniz

#9 bu kadar mı yani?

sude-rumeysa-sahin

Çok hafif olmuş *-* ben olsam gebertirim

gokhan96

Çok da katı cezalar vermemiş bence bu cezalar pek caydırıcı değil. Ama en azından Türkiyedeki gibi fetöcü diye arana adamı bulamayınca karısını suçsuz yere tutuklayıp hapse gönderen kafir yargıçlardan değil.

Gizli Kullanıcı

Gökhiş :)

sedef-korkmaz3

Çok iyi

Görüş Bildir