Görüş Bildir
Haberler
Stephen Hawking Bilim Dünyasını Salladı: "Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!"

etiket Stephen Hawking Bilim Dünyasını Salladı: "Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!"

Magarica
26.08.2015 - 15:54 Son Güncelleme: 26.08.2015 - 18:20

Stephen Hawking, bilim dünyasını sarsacak yepyeni bir açıklamada bulunarak, kara deliğe giriş yapan cisimlere ne olduğunu açıklayabilecek bir teori geliştirdiğini söyledi.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/sci...
İçeriğin Devamı Aşağıda

Christopher Nolan'ın çok tartışılan filmi Interstellar, gerçek mi oluyor?

Geçtiğimiz gün Stockholm'de bir konuşma yapan Hawking, tıpkı Nolan'ın Interstellar filminde olduğu gibi kara deliğe kapılan bir şeyin farklı bir evrene geçiş yapabileceğini açıkladı.

Hawking'in yeni teorisine göre, kara deliğe giriş yapan cisimlerin bir çıkış yolu var.

Hawking'in yeni teorisine göre, kara deliğe giriş yapan cisimlerin bir çıkış yolu var.

'Kara deliğe düşen bilgi bir yerde belirmeli,' diyen Hawking, bunun için iki yol olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü fizikçi, 'Kara deliğe giriş yapan şey, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor,' dedi.

"Kara deliğe kapılırsanız pes etmeyin! Bir çıkış yolu mümkün..."

"Kara deliğe kapılırsanız pes etmeyin! Bir çıkış yolu mümkün..."

Kara deliğin insanların düşündüğü kadar karanlık olmadığını söyleyen Hawking, alternatif evrenlere geçişin nasıl mümkün olduğunu anlattı. Ancak kara deliğe kapılan bedenlerin, aynı evrene dönüşünün mümkün olmadığını, farklı bir evrene geçiş yapabildiklerini söyledi.

"Kara delikle ilgili alternatif tarihlerin varlığı da bunun mümkün olabileceğine işaret ediyor."

"Kara delikle ilgili alternatif tarihlerin varlığı da bunun mümkün olabileceğine işaret ediyor."

Yeterince büyük ve hareket eden bir kara deliğe kapılan cisimlerin, kaybolmadığını, yalnızca başka bir evrene geçiş yapıyor olabileceğini söyleyen Hawking, 'Uzay yolculuğuna meraklı biri de olsam, bunu denemem; çünkü kendi evrenine dönüş mümkün değil,' dedi. Tarihe bakarak da bunun doğruluğuna işaretler olduğunu ekledi.

Teoriye göre kara deliklerin çekim gücüne kapılıp içine doğru hareket eden cisimler, kara deliğin dış kısmında bulunan bir alanda emiliyor.

Cisimlerin benliklerinin ve sahip olduğu bilgilerin bir kısmı bu kısımda kalıyor. Kara deliğin içine giren cisim, deliğin içinden çıktığı takdirde kara delikten aldığı bilgilerin bir kısmına sahip oluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fakat kara deliğin inanılmaz gücü ve yoğunluğu, cismi öyle bir hale sokuyor ki cismin yeni halinden ne önceki hali hakkında bilgi alabiliyoruz, ne de karşılaştığı kara delik hakkında bilgi alabiliyoruz.

Dolayısıyla gelişen teori ile yeni evrene geçişin tüm benlikle olup olmadığı, bilim adamları tarafından oldukça tartışma yaratacağa benziyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
524
401
235
47
38
30
27