Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Söylenenlere Aldırmayın: Aslında Hepimiz Sağlığımız İçin Kedili Kadın Olmalıymışız!

1.4bPAYLAŞIM

Katy Perry ve Taylor Swift gibi insanlar kedileri ‘cool’ yapmadan önce ve biz minnoş tüy yumaklarının değerini anlamadan önce, kedili kadına dönüşmek hepimizin korkusuydu. Fakat aslında kedili kadın olmak, sağlığımıza iyi geliyormuş. Neden hep birlikte görelim!

Kaynak: https://www.nbcnews.com/better/health/fo...

Öncelikle, kedilerden niye korkulurdu kısaca bahsedelim. Orta Çağ'daki cadıları ve yanlarındaki simsiyah yardımcılarını bir kenara bırakırsak…

İnsanlar, akıllarını kaybetmelerine neden olan toksoplazmoz adı verilen enfeksiyonu yaratan parazitin, kendilerine kedilerin dışkılarından bulaştığını düşünüyorlardı.

Bu parazit az pişmiş ette ve pis suda da bulunur.

Fakat Psychological Medicine’in yayımladığı yeni makaleye göre bir kediye sahip olmak, daha sonra bu rahatsızlıklara sebep olmuyormuş.

Hastalık Kontrol Etme Merkezleri, ABD’de yaşayan 60 milyon insanın, bu toksoplazma parazitine halihazırda sahip olduğunu tahmin ediyor.

Ama çok az kişide bu parazitin semptomları ortaya çıkıyor çünkü sağlıklı bir insanın bağışıklık sistemi, bu parazitin enfeksiyona sebep olmasını engelliyor.

Aslında kedili ‘insan’ olmak bizi delirtmiyor, aksine sağlığımızı olumlu etkiliyor! Bunun nedenlerini altı maddeyle birlikte inceleyelim...

1. Kedi sevenler daha akıllı ve daha duyarlı oluyor.

Araştırmalara göre, kendilerini kedi seven insanlar olarak tanımlayanlar, köpek severlere göre daha dışa dönük, açık fikirli ve daha duyarlılarmış. Aynı zamanda zeka testinde de köpek sahiplerine göre daha yüksek puan almışlar.

2. Kediler, daha az stresli olmamızı sağlıyorlar.

Kedinizle ilgilenmeniz, oksitoksin hormonunun (bağlanma hormonu)  salgılanmasına sebep oluyor ve kendinizi daha rahatlamış hissediyorsunuz.

3. Kediler kalbinize iyi geliyorlar.

Yakın zamanda paylaşılan Journal of Vascular and Interventional Neurology’nin araştırmasına göre kedi beslemenin kalp krizi ve inmeden dolayı ölme riskini azalttığı fark edilmiş.

Kedinizin mırıldanması bile sinirlerinizi yatıştırabilir ve tansiyonunuzu düşürebilirmiş!

4. Kediler sayesinde hiçbir zaman yalnız olmuyorsunuz.

İnsanlar son dönemde birbirleriyle daha az bağlı halde yaşıyorlar. Kediler (ve köpekler) tam bu noktada devreye giriyor ve yoldaşlık sağlıyor. Ne yazık ki mutsuzluk ve yalnızlık, hastalıkların ilk ortaya çıkış sebeplerinden. Örneğin, yalnız olan bir insanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin, yalnız olmayan insana göre daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

5. Kediler alerjiniz olmasını engellerler.

İlk günlerinden beri kedilerle birlikte yaşayan bebeklerin, daha az alerjik olduğu gözlemlenmiş. Çünkü bağışıklık sistemi kedilere alışınca, tehlikeli olmayan uyarıcıya fazla tepki vermemeyi öğreniyormuş.

6. Köpek sahibi olmaktan daha az masraflı!

Kediler, köpeklere göre yılda yaklaşık 1000-2800 TL  daha az para harcatıyormuş.

Tüm bunlara ek olarak 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde kırkı (erkeklerin yüzde yirmi beşi) kedi sahibi olmanın fiziksel sağlıklarına iyi geldiğini söylemiş ve yüzde elli ikisi (erkeklerin yüzde yirmi sekizi) kedilerin mental sağlıklarına iyi geldiğini söylemiş.

Şimdi gidin ve gururla kedi insanı olduğunuzu söyleyin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagmur-karbeyaz

genelde kediciler köpekci insanlara göre daha içe dönük olur aslında

cemallica

bu mırmırlar bizden 8 kat iyi görüyorlar, düşük frekans sesleri duyuyorlar ve refleksler super; kıskanıyorum şerefsizim, süper kahraman gibi özellikleri var

hastalik-hastasi

ben de bi tek hayvanlarla iç ice oldugum da kedilerle cok yakın olduğum da kendimi farklı hissediyorum nasıl diyeyim her sıkıntım gidiyor ve bi tek hayvanlara odaklanıyorum boyle icim de hiç olmadığı kadar sıcaklık ve yuzum de normal de hiç gorulmeyen bi sırıtma oluyor...

alperen-a.kaya

Sabahları mama verirken olan diyaloglardan bir örnek "Kızım bi dur ısırma ısırmaaa acıyor çek şu patini bi lan bi dur sende çekil kenara yauv mamayı veremedik bi türlü durun yavrım durun bi lan dökücem gidicem tamam gidin yiyin sindi " bu sefer peşimden geliyorlar ...

meryemmce

Çocukluğumda hep bir kedim olsun istedim.Ama daha iki ay önce sahip olabildim.Şu an kedimle birlikte dört kızım var.Çoook mutluyum.Sadece kendim için değil çocuklarımın hevesinide otuzbeş yaşlarına gelmeden önce yaşattığım için:)

Görüş Bildir