Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sosyal Mesafe ve Yaş Kısıtlamalarının Ne Kadar Adil Olduğunu Sorgulatacak Bu Olayları Hep Beraber Yaşadık

723PAYLAŞIM

Bu sosyal mesafe yasakları her kişiye farklı mı uygulanıyor sizce?

Sosyal mesafe, koronavirüs salgını sebebiyle hayatımıza giren bir kavram. Kolay kolay da çıkacak gibi görünmüyor ve açıkçası hepimizin de bu kurala özen göstermesi şart. Peki bu sosyal mesafe kavramı herkes için adil mi? Olan bitene kısaca bir bakalım isterseniz...

Pandeminin başladığı ilk günlerde bu kuralın kesin ve kati bir şekilde uyulması gerektiği, sahilde yürüyüş yapan insanlara ceza kesilerek başladı önce. Açık havada bireysel yürüyüşlere izin verilmedi.

Düzce'de babasını banka kapısı önünde bekleyen R.C. ye polisin “Babana söyle 900 lira daha fazla çeksin” diyerek tutanak tuttuğunu da hatırlarsınız. 20 yaş altı kişilerin kararname gereği sokağa çıkmasının yasak olduğu gerekçesiyle tutuldu bu tutanak.

Birkaç gün önce sosyal medyaya düşen şu video ise gerçekten çok ilginç. Karı koca motorla seyahat ederken polis tarafından durduruldu ve "sizde sosyal mesafe falan bir şey kalmamış" denilerek kadın motordan indirildi.

Açık havada, dağda bir başına hayvanlarını otlatan teyzenin 65 yaş üstü olduğu için hastalık kapmamasını, evine gitmesini söyleyen jandarma ekipleri de aslında kararnameye uygun hareket ediyorlar.

Fakat çoğu insan için evde kalamamak bir tercih değil bir zorunluluk. İşe gitmeye çalışan insanların binmek zorunda olduğu toplu taşıma araçları için kimse bir şey diyor mu? Henüz duymadık...

Bu kadar insan hayatlarından ve konforlarından feragat ederken kayak merkezlerinde yaşanan partileri görmenin ne demek olduğunu da evde kalana bir sormak lazım. Bulaş korkusuyla ailesini uzun zamandır göremeyenlerden hiç bahsetmiyoruz bile.

Lebalep kalabalıkların doldurduğu parti kongrelerinin sonuçlarını, yükselen vaka sayılarıyla karşılaştırmamız mantıksız olur mu peki? Sahilde yürürken ceza yiyen insana da bununla ilgili fikrini bir sormak lazım...

"Cenaze ve nikahlarda 30 kişiyi geçmeyelim" diyen sayın bakanımızın da katıldığı hıncahınç cenaze töreninden sonra özürlerini iletmesini, Covid 19 sebebiyle yakınlarını kaybeden ve apar topar toprağa veren insanlara iletebilir miyiz? Kabul ederler mi bu özrü?

Mekanları neredeyse 1 yıldır kapalı olan esnafa, işsiz kalan garsona, borcu borçla kapatan tedarikçiye de uygulanan sosyal mesafe kurallarının adaletinden bahsedelim isterseniz hep beraber. "Varım" diyen önden buyursun öyleyse...

Şuraya önemli bir uyarıyı bırakıp gidelim o zaman...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efsenay1903

levent kırca skeci gibi ama komik değil

reshontheway

Artık adalet kelimesinin bile ne anlama geldiğini bilmeyen nesiller yetişiyor. Yani akıllara zarar uygulamalar

alican-yilmaz7

OTELLERE REZERVASYON GELMEDİĞİ İÇİN LOKANTALARI AÇAMIYORUZ. PARDON VAKA SAYILARI ÇOK DİYE.

halilorman

kongre yapmak serbest, tatil yerlerine gidip para harcamak serbest, ama konu orta-dar gelirli vatandaş olunca her şey yasak.

Gizli Kullanıcı

adaletin ne olduğunu sorsan para ediyor mu derler hgjkdhsgjshg

Görüş Bildir