Sosyal Medyadan Yükselen Bu Çağrı Artık Duyulsun: #HayvanaSiddetSuctur

-

Ülkemizde hayvanlara yönelik şiddet, katliam haberlerine hemen her gün bir yenisi daha ekleniyor. En son geçtiğimiz gün Sakarya'da ormanlık alanda ayakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan bir yavru köpek, duyarlı insanların çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Ancak bunca zulme rağmen hayvana yönelik şiddettin  cezası Kabahatler Kanunu kapsamında verilen cüzi para cezalarıyla sınırlı. Sosyal medyada hayvana yönelik şiddette caydırıcı cezaların getirilmesi için kampanya düzenlenirken bir kez daha haykırılıyor: #HayvanaSiddetSuctur...

Sakarya'da ormanlık alanda bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan yavru köpek ne yazık ki hayatını kaybetti...

Sakarya'da Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Hayatını Kaybetti - onedio.com
Sakarya'da Bacakları ve Kuyruğu Kesilip Ormana Atılan Yavru Köpek Hayatını Kaybetti - onedio.com

Köpeğin acımasızca katledilmesi sosyal medyada infial yarattı. Haberin hızla yayılmasının ardından tepkilerin ardı arkası kesilmedi.

Ancak benzer hadiselerle sıkça karşılaşmamıza rağmen bir türlü önüne geçilemiyor. Çünkü hayvanseverlerin ısrarla hatırlatmaya devam ettiği bir gerçeği var Türkiye'nin: Hayvanlara yönelik şiddette verilen cezaların caydırıcı bir yaptırımı yok. 

2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun Kabahatler Kanunu kapsamında olmasından dolayı sadece idari para cezaları veriliyor. Change.org sitesinde hayvanlara yönelik kötü muamelenin Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılarak Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması için kampanya başlatıldı.

Kampanyada TBMM'ye şu ifadelerle çağrı yapıldı 👇

"Özellikle son günlerde artan hayvana şiddet ve istismar olaylarını üzüntü ve öfkeyle takip etmekteyiz.

2004 yılında TBMM tarafından kabul edilen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun Kabahatler Kanunu kapsamında olmasından dolayı hayvana şiddet ve istismarın karşılığının sadece idari para cezası olması, bu insanlık dışı canice eylemlerin önünü kesmemekte, verilen cezalar toplumun tüm kesimleri tarafından yetersiz bulunmaktadır.

Dünyamızı paylaştığımız hayvan dostlarımıza karşı işlenen suçların TCK kapsamında değerlendirilebilmesi ve hayvanlara karşı kötü muamele, psikolojik-fiziksel şiddet içeren, cinsel istismar, dövüş, zehirleme vb. gibi eylemlerin gerektiği şekilde ve sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı olmaksızın, görevini kötüye kullanan yerel yönetimler de dahil olmak üzere cezalandırılması için gereken değişikliğin ivedilikle yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla."

Kampanyaya bu linke tıklayarak siz de destek verebilirsiniz...

Sosyal medya kullanıcıları bu vahşetin ardından öfkelerini ve acılarını kelimelere döküp bir kez daha ses verdi: #HayvanaSiddetSuctur

Çizim: Yüksekbahçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir