Sosyal Medyada Paylaşıldı! 'Uzmanından' 3 Aylık Bebeğe Hacamat

 > 
410PAYLAŞIM

İstanbul’da Üsküdar’daki bir ‘hacamat merkezinde’ bebeklere ve çocuklara da hacamat yapıldığı ortaya çıktı. Kendisini ‘Hacamat Uzmanı olarak tanıtan Mustafa isimli şahıs, "3 aylık bebeklerden 70 yaşa kadar yapıyoruz." dedi.

İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki ‘hacamat merkezinde’, kendisini ‘uzman’ olarak tanıtan bir şahıs, çocuklara hacamat yaptığı görüntüleri sosyal medyada paylaştı. ‘Hacamat Uzmanı Mustafa’ diye de kartvizit bastıran şahsın sosyal medyada paylaştığı görüntüler tepki çekti.

BirGün’den İsmail Arı'nın haberine göre Mustafa isimli şahıs, “3 aylık bebeklerden 70 yaşındaki yaşlılara kadar herkese hacamat yapıyoruz. Hacamatı sünnet olduğu için yapıyoruz ve bizim parayla pulla işimiz yok, herkes hacamat yaptırsın” dedi.

Hacamatın tarihinin 5-6 bin yıl öncesine dayandığını anlatan şahıs, “Hacamat kötü olsaydı o dönemde yapılmazdı. Bu kadar hastalık neden arttı? Hacamat yapılmadığı için arttı. Biz insanlardan bir para talep etmiyoruz, istedikleri kadar veriyorlar” dedi.

Bilimsel kanıtlara dayanmayan bir yöntem

Sosyal medyada, yapılan hacamatla ilgili olarak "Hacamat tedavisi yaptıran bebeklerimizin sayısı gün geçtikçe artıyor maşallah diyelim.", "Daha iki aylık bebeğimize yoğun gaz problemi sebebiyle hacamat tedavisi uygulandı" gibi ifadeler kullanıldı. 

Hacamat, Sağlık Bakanlığı’nın “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” adı altında desteklemesi de uzun zamandır tartışılıyor. Çocuk ve Genç Psikiyatristi Doç. Dr. Veysi Çeri, “Çocukların anne ve babalarının insafına bırakılamayacağını” vurgulayarak şunları söyledi: “Yetişkinlerin, vücuduna birilerinin dokunmasına izin vermesine bir şey diyemem ama söz konusu çocuklar olunca bu ayrı bir mesele oluyor. Çünkü hacamat, bilimsel kanıtlara dayanmayan ve çocukların fiziksel olarak zarar gördüğü bir şey. Burada çocuğun psikolojik olarak örselemesi, beden dokunulmazlığının ihlal edilmesi söz konusu.”

'Fiziksel bir istismar'

prnt.sc

Çeri, bununla birlikte "Otizmli çocuklara da yapıldığını duydum. Bu çocuklar hacamat yapıldığı için daha fazla travmatize oluyor ve insanlardan kaçınıyorlar. Burada ‘hacamat sünnet’ denerek insanların inançları da sömürülüyor. Aileler istese dahi çocuklara bu yapılmamalı, bu fiziksel bir istismardır.” yorumunu yaptı.

Sağlık Bakanlığı’na göre hacamat, “Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan” bir yöntem. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise “geleneksel ve tamamlayıcı tıp” olarak adlandırılan bu uygulamaların halk sağlığını olumsuz etkilediğini ve HIV, hepatit B ve hepatit C gibi hastalıklara neden olabileceğini belirtiyor.

Meyve Lüks Oldu; Yüksek Fiyatlar Piyasanın 'Normali' Haline Geldi - onedio.com
Meyve Lüks Oldu; Yüksek Fiyatlar Piyasanın 'Normali' Haline Geldi - onedio.com
Karadeniz'de Tüm Zamanların Sıcaklık Rekoru Kırıldı - onedio.com
Karadeniz'de Tüm Zamanların Sıcaklık Rekoru Kırıldı - onedio.com
Mağdurun Değil, Eşinin Görüntülerini Arkadaşıyla Paylaşan Erkeğin Yüzünü Blurlayan DHA Tepkilerin Odağında - onedio.com
Mağdurun Değil, Eşinin Görüntülerini Arkadaşıyla Paylaşan Erkeğin Yüzünü Blurlayan DHA Tepkilerin Odağında - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir