Görüş Bildir
Haberler
Sosyal Medya Tuzağı: 'Hangi Ünlüye Benziyorum?' Diye Bakarken Terör Propagandası Yapabilirsiniz

Sosyal Medya Tuzağı: 'Hangi Ünlüye Benziyorum?' Diye Bakarken Terör Propagandası Yapabilirsiniz

Emre Ordu
03.02.2018 - 10:22 Son Güncelleme: 03.02.2018 - 18:56

Bilişim uzmanı Şener Kul, sosyal medya kullanıcılarını 'Profilime kim baktı?' veya 'Hangi ünlüye benziyorum?' gibi uygulamalara karşı uyardı. Kul, özellikle bu tür uygulamalar aracılığıyla vatandaşların hesap bilgilerinin ele geçirildiğini ve terör propagandasına yönelik kullanıldığını söyledi. Kul, ayrıca milli ve dini duygulara hitap eden sayfaların da terör propagandası için kullanılabildiğini belirterek uyarıda bulundu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Manisa'da yaşayan bilişim uzmanı Şener Kul, milli ve dini duygulara hitap eden sayfaların hazırlandığını, ardından da terör örgütleri tarafından ele geçirildiğini veya ticari olarak kullanıldığını söyledi. Kul, 'Geriye dönük neleri beğendiğimize bakmamız gerekiyor. Eğer bir sayfa uzun süre paylaşım yapmıyorsa, orada yolunda gitmeyen şeyler vardır. Beğeniden çıkartabilirsiniz. Özellikle dini duygularla ilgili şehitlerin fotoğrafları paylaşılıyor ve altına 'amin' denilmesi isteniyor. Ama sosyal medyadan yazdığınız amin yerine gitmeyecektir, bu hissiyatla alakalı bir şey. Bu tip paylaşımlar kitleyi büyütmekle alakalı. Bu tip sayfalara prim vererek bu sayfaların daha sonra farklı amaçlarla kullanılmasına da prim verebilirsiniz. İyi bir şey yaptığınızı düşünürken, başkalarına da farklı güçler teslim ediyorsunuz. Bunlar tamamen aldatıcı paylaşımlardır' diye konuştu.

"Çok fazla şikayet alıyoruz"

"Çok fazla şikayet alıyoruz"

Bu tarz şikayetlerin çok fazla geldiğini ifade eden Şener Kul, 'Araştırdığımızda daha önce farklı bir sayfa iken, sonrasında tamamen terör örgütünün sayfası olduğunu görüyoruz. Beğendiğimiz sayfalara dikkat etmemiz gerekiyor. Sosyal medya sitesine girip neleri beğendiğimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Toplumları harekete geçirecek illegal paylaşımları yapmamak gerekiyor. Bunu paylaşanlar ve yayanlar da sorumlu olur' ifadelerini kullandı.

"Eğlenceli uygulamalar sayesinde kişisel bilgiler üçüncü kişilerin eline geçiyor"

"Eğlenceli uygulamalar sayesinde kişisel bilgiler üçüncü kişilerin eline geçiyor"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Şener Kul, ayrıca 'profilimi kim baktı', 'kime benziyorum' gibi uygulamaların da büyük tehlike oluşturduğunu açıkladı. Bu tarz eğlenceli uygulamalar sayesinde vatandaşlara ait kişisel bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçtiğine dikkat çeken Kul, 'Profilimi kim gördü? 'Hangi ünlüye benziyorum?' gibi eğlenceli gözüken uygulamalara izin verdiğinizde uygulamalarla birlikte profilinizde birçok şeye izin veriyorsunuz. Bu uygulamalara izin verildiğinde sizin adınıza paylaşım yapabilir, bilgilerinizi görebilir. Aslında kendinize ait kişisel bilgileri veriyorsunuz. Birçok uygulama sizin haberiniz olmadan sayfaların beğenilmesine ya da haberiniz olmadan paylaşımlar yapmanıza neden oluyor. Bu tip uygulamalardan vazgeçmek lazım. Bu tarz uygulamalara izin verildiyse şifrelerin değiştirilmesi gerekiyor' dedi.

Sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Sosyal medyayı doğru kullanmayla ilgili önerilerde bulunan Şener Kul, şunları söyledi: 

'Gerçekten her gördüğümüzü beğenmememiz, paylaşmamamız lazım. Teyit etmemiz gerekiyor. Gördüğünüz milli ve dini duyguları etkileyecek bir haberse, arkasını araştırın. Ülkemizde medya okuryazarlığı eksikliğinden dolayı bu sorunları yaşıyoruz. Bizim ülkemizde de sosyal medyayı doğru anlamayla ilgili eğitimlerin biran evvel başlaması gerekiyor. Günümüzde savaşlar bile toplumsal hareketlerin ilk başlangıçları sosyal medya ve internetten oluyor. Artık dünya yavaş yavaş buradan yönetiliyor. Bizim mutlak suretle medya okuryazarlığıyla ilgili toplumumuz bilgilendirmemiz gerekiyor. Şiddet içeren, terör örgütünü destekleyecek paylaşımları yapmamamız gerekiyor. Patlama görüntüleri, yaralı görüntüleri paylaşılmamalı. Sosyal meydayı çocuklar da kullanıyor. Bu görüntüler çocukların da önüne çıkıyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
73
23
16
12
12
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cookielyon

sosyal medya kullanmayın.

yeşilzytn

ben bi tek burada çözüyorum testi

can

bu tip uygulamalara izin verdiyseniz şifrenizi değiştirin demiş sayın bilgili uzman bilişimcimiz. Hangi uygulama şifre izni alabiliyormuş sayın uzman. Senin ... Devamını Gör