Son Zamanların En İyi Projelerinden Biri: Eşit Sözlük Uygulaması Dilimizi Eşitliyor!

-

Bayan Kadın - erkek eşitsizliği ve cinsiyetçi söylemler üzerine bugüne kadar birçok kampanya yapıldı; mesaj ve tavsiyeler verildi; “bu sözcükleri kullanma” denildi. Arçelik A.Ş’nin Eşit Sözlük projesi konuya bambaşka bir noktadan bakarak, adamakıllı doğru düzgün, dijital bir çözüm getiriyor. Uygulamayı indiren kullanıcıların yazdıkları cinsiyetçi ifadelere, Eşit Sözlük eşitlikçi karşılıklar öneriyor.

Dilin sürçer, sözcükler elinden kayar gider; Eşit Sözlük eşitler!

Eşit Sözlük, aslında T9 sözlük modelinde çalışan bir klavye eklentisi. Mobil cihazların hayatımıza bu denli girmesiyle artık günün önemli bir bölümünün klavye başında; WhatsApp, Facebook, Instagram ve mail programlarında geçtiğini düşünen Arçelik A.Ş.; tüm yazışmalarımıza eşitliği getirmeyi, eşitsizliğe dur demeyi hedefliyor.

iOS ve Android için geliştirilen ücretsiz uygulamayı indirip telefonunuza kurarak ve www.esitsozluk.com üzerinden yeni cinsiyetçi söylem önerilerinde bulunarak siz de bu harekete destek olabilirsiniz.

Ayrıca bir eklentiyle Word ve Outlook gibi Office programlarında da çalışan uygulama, tüm Arçelik A.Ş. çalışanlarının bilgisayarlarına yüklenmiş durumda.

Reklam filminde tanıdık yüzler

Arçelik A.Ş. çalışanlarının rol aldığı filmde karakterler, hepimiz gibi cinsiyetçi söylemlere maruz kalmış, sokakta, otobüste, kafede karşılaştığımız gerçek hayattan kişiler… Kampanya, konuyu umutsuz ve olumsuz bir çerçeveden ele almak yerine; hepimizin bu konuda harekete geçebileceğini olumlu bir tonla anlatarak farklılaşıyor.

Kampanya, cinsiyetçi söylemlere yeni karşılıklar önererek çözümün bir parçası olmak ve herkesi kucaklayan bir tonla bu hareketi yaymak fikrinden yola çıkıyor.

Önemli olan kampanya fikrinin ana çıkış noktası. Bu nedenle filmde oyuncular cinsiyetçi söylemleri dans figürleri, boks eldivenleri ve hamurlu elleriyle savuşturarak yok ediyor. Tıpkı uygulamanın, çözüm odaklı bir harekete çağrı yapması gibi!

Prodüksiyonunu 2012’nin üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Doğan Tanyer bulunuyor. Kampanyanın ve uygulamanın kreatif ajansı ise Mobi Wan. Bugün yayına giren filmi ile Eşit Sözlük projesi, yalnızca bir 8 Mart kutlaması olarak değil, #Eşitle hashtagi ile yıl boyunca sürdürülecek bir hareket olarak karşımıza sık sık çıkacak gibi…

KÜNYE

Reklamveren: Arçelik A.Ş.

Reklamveren Temsilcisi: Selin Güler, Eser Dural, Zeynep Bayraktar

Reklam Ajansı: Mobi Wan

Yaratıcı Ekip: Salih Can Akalın, Cüneyt Çalışkan, İsmail Türküsev, Umut Siliman, Barış Türkmen, Ekincan Ayhan, Gülsüm Terzioğlu

Stratejik Planlama: İsmail Özdemir

Müşteri İlişkileri: Emre Ayman, Erbil Çolak

Prodüksiyon Firması: 2012

Yönetmen: Doğan Tanyer

Görüntü Yönetmeni: Altuğ Ozan

Yapımcılar: Ezel Domaniç, Nadide Karademir

Post Prodüksiyon: 1000 VOLT

Müzik: Mustafa Erdoğdu

Medya Satın Alma: KOÇ Zer AŞ

Medya Satın Alma Temsilcileri: Merve Erkaya, Ceren Yalı, Gizem Gürbüz Kazak, Ege Engin Aslantaş, Pelin Doğan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
atticus-fetch

Muhteşem. Aynı çocuk tecavüzlerine karşı durduğunuz kampanya gibi. Öyle bir kampanya vardı değil mi? Arçelik A.Ş. ?

aprilethereal

Elin gavuru ne yapsın şimdi. Man-Woman diye bişey var. Woman kelimesinin kökeni wif-man->wife man olarak geçiyor. Sonuç olarak bay-bayan olayı bunda da var. Ayrıcs Lady-Gentleman çevirisi hep boktan. Bir hazırlık öğrencisi olarak kafamda deli sorular.

musikisinas-don-vito

Baştan aşağı hatta "ADAMAKILLI" salaklık. Eğitime, toplumsal değişime odaklanılacağına dille uğraşıyorlar. Bu yapılanın neden yanlış olduğunu uzun uzun anlatırdım ama... Gerçekten can sıkıcı. Kendinizi kandırmaya devam.

can_can

feminizm kelimesini de değiştirmeyi düşünüyor musunuz? madem kadınlara özel bir şeyi değil kadın-erkek toplumsal adalet ve eşitliği savunuyorsak bu yapılanmanın adı neden dişil bir kelimeden ibaret olsun? dimi

wellington

Güzel bir kampanya. Önce insan olunduğu akla gelmeli. Erkek-Kadın olmak farklılık olarak değil bir bütünün iki parçası olarak algılanmalıdır her zaman.

Görüş Bildir