Görüş Bildir
Haberler
Son Dakika: PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı mı? Aşısız Olanlar Test Olacak mı?

Son Dakika: PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı mı? Aşısız Olanlar Test Olacak mı?

Günümüzde Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, iki yıldır etkisini sürdürüyor. Bir dönem seyahat yasaklamaları da gelmişti ancak daha sonra bu süreç normale dönmüştü. Ancak vatandaşlar seyahat ederken veya bir etkinliğe katılırken öncesinde PCR yaptırma zorunluluğu sürüyordu. Son dakika gelişmesine göre Sağlık Bakanlığı'nın aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerin toplu alanlarda bulunması ve seyahat etmeleriyle ilgili genelgesi değişti. Peki bu genelgeye göre Seyahat ve etkinliğe katılmak için PCR testi zorunluluğu kaldırıldı mı? İşte son dakika gelişmesi...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gelen son dakika haberine göre; Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşısız kişilerden seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullarda istenen test zorunluluğu kalktı. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazıda, aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerle ilgili seyahat ve sosyal etkinlik alanlarındaki genelgenin yürürlükten kaldırıldığı bildirildi. Bu sayede aşı olmayan ve aşı süreci tamamlanmayan kişiler için zorunlu PCR testi kaldırılmış oldu.

Bakanlık Tarafından 81 İl İçin Geçerli Genelge

Bakanlık Tarafından 81 İl İçin Geçerli Genelge

Genelge şu şekilde: “Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce, konsersinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.”

THY'den Açıklama Geldi

THY'den Açıklama Geldi

Koronavirüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı'nın 6 Eylül 2021'de yayımladığı genelde, iç hat uçuşlarında check-in (bilet-bagaj işlemi) sırasında HES kodu aracılığıyla aşılı, geçirilmiş Kovid-19 hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi şartı aranıyordu.

Bilal Ekşi, konuya ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda tüm yolcularımızdan İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kaldırılmıştır. HES kodunu ibraz yeterli olacaktır' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın