Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Son Bir Ayda Tonlarca At, Eşek ve Domuz Eti Ele Geçirildi, Peki Ya 'Piyasaya' Sürülenler?

 > 
424PAYLAŞIM

Son günlerde 'kaçak et baskını' haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.  Basına yansıyan bilgilere göre ele geçirilen at, eşek ve domuz eti miktarı tonlarla ifade ediliyor. Son olarak Adana'da kaçak at kesimi yapıldığı ihbarını alan ekipler, 1 hafta içerisinde kesime hazır toplam 29 at ile 3 eşek ele geçirdi. 

Uzmanlar burada açıklanması gereken bir diğer önemli bilginin, baskınlar sırasında yakalanan sahtekârların bağlantılı olduğu tedarik zinciri olduğunu vurguluyor ve ekliyor: 'Ya ele geçirilemeyen ve piyasaya sürülenler ne kadar dersiniz?'

Bloomberg HT Televizyonu Tarım Editörü İrfan Donat, son 1 ay içerisinde okuduğumuz bazı haberleri derlemiş👇

"İnsan sağlığını tehdit eden bu yasadışı, kaçak sistemdeki aracı zincirinde kimler var?"

Donat 'Sofrada at, eşek ve domuz eti' başlıklı yazısında şöyle diyor: 

"Ya ele geçirilemeyen ve piyasaya sürülenler ne kadar dersiniz?

Yapılan sorgulamalarda sahtekarların bugüne kadar piyasaya bir şekilde sürdüğü bu ürünlerin toplam miktarını merak etmiyor değiliz.

Burada açıklanması gereken bir diğer önemli bilgi de baskınlar sırasında ele geçirilen kaçak etçilerin bağlantılı olduğu tedarik zincirinin diğer üyeleri.

  • Mesela kesilen ve piyasaya sürülen bu at, eşek ve domuz etini hangi kasaplar, restoranlar, oteller ya da işletmeler satın alıyor?

  • Bu etler nerelerde, nasıl pazarlanıyor?

  • İnsan sağlığını tehdit eden bu yasadışı, kaçak sistemdeki aracı zincirinde kimler var?

Bu işin artık basit bir sahtekârlık olduğunu düşünmüyoruz.

Ciddi bir ekonominin yattığı bu alanda, karşımızda çok daha organize ve sistemli hareket eden bir yapı ya da yapılar olduğu kanaatindeyiz."

TÜİK verilerine göre Türkiye'de son 10 yılda eşek sayısı yüzde 36, at sayısı yüzde 49, katır sayısı ise yüzde 44 azalmış durumda 😱

"Siz olsanız bu azalışı nasıl yorumlarsınız?" sorusuyla satırlarına devam eden Donat'ın yazısının finali şöyle:

"Kırmızı ette arz-talep dengesi sağlanmadığı, fiyatlar istikrar kazanmadığı, sahtekarlara karşı ceza ve yaptırımlar caydırıcı olmadığı sürece farkında olmadan bu etleri tüketmeye ve bu haberleri okumaya devam ederiz.

O yüzden bu işin üzerine tüm boyutlarıyla bir bütün olarak gitmek gerekiyor.

Belki de yetkililerin zaman zaman açıklanan taklit ve tağşiş ürünlere yönelik ifşanın bir adım ötesine geçerek yeni caydırıcı kararlar alması ve adımlar atması gerekiyor.

İşin özü...

Bir ülkenin et ve süt politikası doğru işlemezse, sahtekarların domuz, at, eşek ve kaçak et politikaları devreye girer."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir