Somalı Öğretmen 'Polise Direndi' Diye İlçeden Sürüldü

 > -

Soma'da 301 işçinin öldüğü faciadan sonra ilçeye gelen avukatlarla birlikte polisten dayak yiyen kadın öğretmene, 'polise direndiği' gerekçesiyle sürgün cezası verildi

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göreSoma’da otuz yıldır beden öğretmenliği yapan ve kendisi de ilçe halkından olan Ayşe Gül Ersoy, 301 işçinin öldüğü faciadan sonra ilçeye gelip polislerce dövülen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlarla birlikte gözaltına alındığı için ilkin kınama cezasına çarptırıldı, ardından Kırkağaç’taki bir başka okula sürüldü. Faciada ölen işçilerden 200’e yakın işçinin de öğretmeni olduğunu belirten Ersoy, ““Ben işçilerle bütün eylemlere katılan bir insanım. Yırca direnişinde de vardım. AKP’liler ‘Bu kadının buradan gitmesi lazım’ dediler ve bana bunu uyguladılar” dedi.

Soma’da geçen yıl 13 Mayıs’ta 301 işçinin maden faciasında ölmesi üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve bir grup avukat, 17 Mayıs’ta ilçeye gelmişti. Polisler tarafından takip edilen avukatlar dövülerek, gözaltına alınmıştı. Kendisi de Somalı ve bir madencinin torunu olan Soma Linyit Anadolu Lisesi beden öğretmeni Ayşe Gül Ersoy, bu arbedenin ortasında kalan 12 yaşlarındaki bir çocuğu kurtarmak istedi. Polislere “Onu almayın” diye seslendi. Bunun üzerine çocuğu bırakan polisler, Ersoy’u tartaklayarak gözaltına aldı. Ersoy ve ÇHD’liler spor salonuna götürüldü. Grup akşam üzerine savcılığa bile sevk edilmeden serbest bırakıldı. Fakat Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ersoy hakkında “memura direnme ve kamu malına zarar” savıyla soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda Ersoy, “toplulukla hareket edip polise mukavemet ettiği” gerekçesiyle Devlet Memurları Kanunu’nun 125/B-d maddesi gereğince kınama cezasına çarptırıldı. Kararda, şöyle denildi:

“Olağanüstü bir durumun gerçekleştiği bir ortamda polisin vazifesine yardımcı olması gereken, polisin uyarılarına ve anonsuna rağmen yasalara aykırı olarak, farklı illerden gelerek eylem yapmak için toplandığı anlaşılan grubun içerisinden ayrılmadığı, ‘12-13 yaşında bir çocuğu alacaklarını ve kendisinin polise seslendiğini, ‘Onu almayın’ dediğini, polisin de çocuğu bırakıp kendisini aldıklarını’ beyan ederek, grupla birlikte hareket ederek, polise mukavemet ettiğini dolaylı olarak kabul ettiğinden...”

Kınama cezasının ardından Ersoy, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kırkağaç Gelenbe Şair Eşref Ortaokulu’na sürüldü. Sürgün kararı bugün kendisine tebliğ edildi. Ölen işçilerden 200’ünün kendi öğrencisi olduğunu belirten 56 yaşındaki Ersoy, “Ben işçilerle bütün eylemlere katılan bir insanım. Yırca direnişinde de vardım. AKP’liler ‘Bu kadının buradan gitmesi lazım’ dediler ve bana bunu uyguladılar” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir