Soma'daki İşçilerin Tazminatları Ödenmeye Başlanacak

-
Abone ol

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Berber, Soma'da işten çıkarılan işçilerin tazminatlarının 4 taksitte TMSF tarafından ödeneceğini açıkladı. Buna göre, ilk taksit perşembe ya da en geç cuma günü verilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Soma'daki 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından işten çıkarılan 2 bin 831 işçiye verilen sözün tutulduğunu savundu.

Berber, facianın meydana geldiği ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği Eynez maden ocağının kapalı olmasına rağmen, çalışan işçilerin maaşlarının ödendiğini ve aynı vardiyada çalışan işçilerin de hem devletten hem de maden işletmesinden maaşlarını aldığını söyledi.

Geçtiğimiz aralık ayında sahanın tamamen kapalı olması nedeniyle 2 bin 831 işçinin iş akitlerinin sona erdiğini ve işten çıkarıldığını hatırlatan Berber, o tarihten sonra şirketin alacaklarının ve gelirlerinin mahkeme tarafından yüzde 60'ının bloke edilmesi nedeniyle işten çıkarılan işçilerle ilgili ödeme yapamadığını söyledi.

Şirket tarafından ödemelerin yapılamayacağının anlaşıldığını ve TMSF'nin de şirket sahiplerinin mal varlıklarına el koyduğunu hatırlatan Berber, Meclis Genel Kurulu'nda İş Güvenliği Kanunu görüşmeleri sırasında mağduriyetin giderilmesine yönelik madde eklendiğini ifade etti.

“Yarın, en geç öbür gün”

Berber, şöyle konuştu:

"TMSF tarafından bu şahısların şirketin ortakların mal varlıklarından mahsup edilmek, ondan karşılanmak üzere işçi alacaklarının öncelikle ödenmesi kanunu çıkarıldı. Bu kanuna o gün TBMM'de gurubu bulunan tüm partiler de destek verdiler. O günden bu yana TMSF yetkilileri, TKİ Genel Müdürlüğü ve şirket yetkilisi sahipleri arasındaki görüşmeler ve çalışmalar sonucunda bugün itibarıyla artık bir mutabakata varıldı. TMSF tarafından alacaklarına mahsuben şirketin sahiplerinin teminatları karşılığı işçilerin tazminat alacakları, taksitler halinde ödemeye başlanıyor. Bunun yarın ya da en geç öbür gün ilk taksiti ödenecek. Alacaklarının yüzde 15-20'si bin 500 ile 2 bin lira, her işçimiz için ilk taksitleri ödenecek. Ondan sonra da birkaç ay içerisinde de tamamı ödenecek."

"Amacımız madencilerin işsiz kalmaması"

Berber, işçilere tazminatlarının ödenmesinin yanında amaçlarının, işsiz madencilerin iş sahibi olmalarını sağlamak olduğunu vurguladı.

İşten çıkarılan bine yakın maden işçisinin diğer maden ocaklarında işe girdiğini ifade eden Berber, halen bin 500'e yakın maden işçisinin işsiz olduğunu, kaza olan ocaktaki yatırımlar, yeni düzenlemeler ve alınan önlemler sonucunda önümüzdeki birkaç ay içerisinde ocakların işletmeye alınacağını, işsiz maden işçisi kalmayacağını söyledi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir