Soma'da 1.700 Madenci İş Bıraktı

 > -
Abone ol
Soma'da 1.700 Madenci İş Bıraktı

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı Işıklar Maden Ocağı’nda müfettişlerin olumlu rapor vermesinin ardından tekrar işbaşı yapan yaklaşık 1.700 madenci, çalışmaları halinde hesaplarına yatırılacağı söylenen ekstra ücretin ödenmediği gerekçesiyle gece iş bıraktı.

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Kömür Ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin, facianın ardından tüm faaliyeti durduruldu. Daha sonra şirketin sadece Işıklar Maden Ocağı’nda, 4′üncü ayakta 30 metrelik bir bölümünde kömür çıkarmasına izin verildi. Bu bölümdeki kömürün çıkartılmasının da tamamlanmasıyla şirket, gerekli izinleri alamaması nedeniyle faaliyetini durdurdu. İzmir’deki Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne görevli müfettişlerin 13 Ekim Pazartesi günü saat 22.30′a kadar süren incelemeleri sonrası olumlu karar çıktı. 15 Ekim Çarşamba günü Kınık, Kırkağaç, Akhisar, Soma ve Savaştepeli 1.700 madenci de tekrar iş başı yaptı.

1.900 lira maaşla üç vardiyada çalışan 1.700 madenci, işe başlamaları halinde ödenecek ekstra ücretin hesaplarına yatırılmadığı gerekçesiyle bugün saat 01.00′de iş bıraktı. Maden alanında bekleyen servis minibüslerini kaldırmayan işçiler sabaha kadar burada bekledi. İşçiler, “Maaş bordolarına baktığımızda madene inmemiş arkadaşlarımızla maaşlarımız arasında bir fark göremedik. Eğer inersek ekstradan ücret alacağımız söylenmişti. Ama maaşlarımızda bunu göremedik. Bu nedenle iş bırakma kararı aldık” dedi. 

DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir