Görüş Bildir
Haberler
Soma A.Ş. Üretimi Durdurdu

Soma A.Ş. Üretimi Durdurdu

Fatih UZUN
10.10.2014 - 17:31

Manisa Soma'da 301 kişinin öldüğü maden faciasının yaşandığı Eynez kömür ocağını çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Cuma öğleden sonra Soma'daki tüm üretimini durdurdu.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Manisa Soma'daki Işıklar maden ocağında 10 Ekim Cuma günü öğleden sonra üç vardiya halinde çalışan bin 200 işçiye madeni kapattıklarını duyurdu.

DHA'ya konuşan Soma Kömür İştetmeleri'nin bir yöneticisi, 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı'nın denetimleri sonucu Işıklar maden ocağında dördüncü ayakta 30 metre uzunluğundaki bir alanda üretim yapmamıza izin verilmişti. Biz de bir aylık çalışma sonunda burayı bitirdik. İki bakanlık anlaşıp işin devam etmesi konusunda izin veremedi. Bunun üzerine şirket de madeni kapatma kararı aldı' dedi.

Aynı yetkili, 'İşçiler işsiz mi kalacak' sorusuna, 'Zaten iki maden ocağımız Atabacası ve kazanın yaşandığı ocak Eynez kapalı durumdaydı. Burada da üretim yapılmazsa işçiler değil yönetici olarak bizler bile işsiz kalırız. Kesin sonuç şirketin yönetim kurulunun Pazartesi günkü toplantısında belli olacak' dedi. Karar üzerine Maden İş Sendikası şubelerinin yöneticileri acil toplantı kararı aldı.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının yaşandığı Eynez kömür ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin faciadan sonra tüm faaliyeti durdurulmuştu. Daha sonra şirketin sadece Işıklar maden ocağında bir bölgede kömür çıkarmasına izin verilmişti.

Aljazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/som...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0