Sizinki Düpedüz Vurgun Sayılır: Kars'tan 43 Milyon TL Değerinde 500 TIR Dolusu Büyükbaş Hayvan Kaçırıldı

 > -

Kars'ta bir çete, 'genç çiftçi projesi' diye ölen bir kişinin kimliğiyle senet karşılığı 12 bin büyükbaşı topladı. 100'ü aşkın çiftçi, büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Bugün basına ülke tarihinin en büyük hayvan hırsızlığı olarak yansıyan olayda 43 milyon lira dolandırıldıklarını iddia edilen besiciler, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DHA'da yer alan habere göre, Kars merkez ile Selim, Susuz, Akyaka ve Arpaçay ilçelerinde, 100'ün üzerinde hayvancı, büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu

500 TIR'la taşıdılar

Ağustos 2017'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ‘Genç Çiftçi Projesi' için geldiklerini söyleyen 4 kişi, bölgeyi dolaşmaya başladı. 3 ay boyunca vatandaşların güvenini kazanan 4 kişi, iyi fiyat vererek senet karşılığı büyükbaş hayvan toplamaya başladı. Besicilere bir miktar para veren çete, kısa süre sonra yaklaşık 12 bin büyükbaş hayvanı 500 TIR'la Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya götürdü.

Senetler ödenmeyince durum anlaşıldı

Ancak günü gelen senetler ödenmedi. Besiciler hayvanlarını alan kişileri telefonla aradı ancak ulaşamadı. Dolandırıldıklarını anlayan hayvancılar soluğu emniyet ve savcılıkta aldı.

'Senet yaptığımız kimlik ölü birinin adınaymış'

Gazete Habertürk’ten Tacettin Durmuş’un haberine göre, mağdur vatandaşlardan 50'si geçen hafta Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine, dün de Diyarbakır'a giderek dolandırıcıların izini sürdü. 

Mağdurlardan Susuz Kalecik Köyü Muhtarı Karabey Mintemur olayı şöyle anlattı: 

“Dolandırıcı olduklarını anlayamadık. Bize Tarım Bakanlığı'ndan genç çiftçileri desteklemek için geldiklerini ve hayvanları çiftliklerde yetiştireceklerini söylediler. Malımız iyi satılıyor diye çok sevinmiştik. İlçe Tarım Müdürlüğü'ne de gidip sormadık. Sonradan öğrendik ki adam buradan herhangi bir sevk çıkışı almadan hayvanları götürüyormuş. Biri, 10 yıl önce ölmüş bir vatandaşın adını kullanıyormuş. Senet yaptığımız kimlik ölünün adınaymış.”

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken vurgunun boyutunun 43 milyon TL olduğu ortaya çıktı.

Savcılık, sahte kimlik kullanan çete üyeleri Ali K., Eyüp K., Mehmet Nezir B. ve Umut Nezir B.'nin Şanlıurfa Ceylanpınar nüfusuna kayıtlı olduğu tespit etti. Kayıplara karışan 4 kişiyi yakalamak için polis ve jandarma seferber oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırKarsPolisŞanlıurfa
Görüş Bildir