Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sizi Doctor Who İzlemeye İtecek 34 İkna Edici Sebep

1.8bPAYLAŞIM

Klişe yoktu bir kere!

Bir dizi 50 yıl boyunca devam edecekse o dizinin çok iyi olması ve izleyenlerin farklı bir türe ait olması lazımdır.

1. Zamanda yolculuk yapıyoruz.

Geçmiş ya da gelecek fark etmez. Pompeii'nin patlaması, Robin Hood'un okçuluğu, Shakespeare'in olması ya da olmaması. Tarih'de sevdiğimiz her şey buradaydı.

2. Cıvık cıvık aşklar yok!

Gençlik dizilerinde ki gibi sürekli mercimek fırına verilmiyordu. Hatta hiç verilmiyordu. Normalde bir dizinin reytingini arttırmak için sürekli cinsellik kullanan dizilere taş çıkartacak resmen! Utan GoT! Utan Aşk-ı Memnu!

3. Belli belirsiz duygu karmaşası.

Her bölümde ne zaman ağlayacağımız ne zaman güleceğimiz belli değil. Yine de her halükarda ağlıyorduk ondan sonra gülüyorduk. Zamanı geldi mi korkardık da sonra tekrar ağlardık. Her türlü duyguyu içinde barındıran bir dizi kısaca.

4. Can sıkıntısına birebir.

Dizinin hiç bir bölümü sıkmıyor çünkü sürekli bir şeyler oluyor. Hiç susmadan devam eden konuşmalarla sıkılmak elde değil.

5. Yeni bilgiler öğreniyoruz.

Matematik sınavında kullanacağımız bilgiler olmasa da arkadaşlarımız arasında garip ve kafa karıştırıcı yeni şeyler öğreniyoruz. Bkz; Paradoks.

6. Büyük bir evrene sahip olması.

Her uzaylıya yazılmış ayrı bir hikaye ve apayrı gezegenler var. Dalek,Cyberman,Weeping Angels ve sürüsüyle uzaylının kendine has özelliği ve hikayesi sayesinde dizinin derinliği her geçen bölümde artıyor.

7. Otur ananla babanla izle.

Ailecek izlenebilecek ender dizilerden biri. Hele hele türk ailesinde ki Türkan Şoray kanunlarıyla izlenebilecek nerdeyse tek dizi.

8. Hem aile ile hemde akşamları tek başınıza izlenebilecek bir tür.

Doctor Who'nun buz dağı aile dizisi gibi gözükse de görünmeyen kısmı sizi korkutan kısmıdır (Fesatlaşmayın).

9. Sakın pes etme!

Doctor o kadar hayat kurtarmaya çalışırken bir o kadar da çok şey kaybediyordu. Dizi kendi çapında her bölümde izleyicilere öğütler veriyordu!

10. Sübliminal Mesajlar

Burada ki sübliminal mesajlar daha çok izleyicinin hayatını değiştirecek önemli mesajlar. Her zaman ayakta durmayı ya da aslında herkes değişir ama bunun farkında değildir. Bunun gibi dede nasihatları ile bugünlere kadar geldi.

11. Fakir BBC ama iyi BBC.

Bütçesi şuan izlediğiniz çoğu diziye göre biraz düşük olsa da düşük bütçeyle neler yapılacağını bize gösterdi. Küçük şeylerle mutlu oluyoruz kısaca.

12. UFO'lar tarih oldu.

Artık koca kafalı uzaylılar tarih oldu. Bu dizi bize uzaylıların yuvarlak uçan gemilerle gezmediğini bize kanıtladı.

13. Hem Trend hemde Topic

Sürekli TT olacak olayları ile sosyal medyada ve basında adını her yerde gördük.

14. Kendi kendine F5 yapıyor.

Her yeni Doctor'da kendini yenileyen bir dizi. Sürekli değişen bir yapıya sahip olsa bile her zaman aynı dizi olduğunu kanıtlıyordu.

15. Bir umut ile içimizi doldurdu.

Diziyi 1-2 bölüm izledikten sonra herkes Doctor'u bekler oldu. Herkes yatmadan önce TARDIS'in sesini duyduğuna yemin eder hale geldi. Ama tabiki de bir gün beni almaya gelecek ve siz bu yazıyı okumaya devam edeceksiniz.

16. Eski olduğu kadar yeni bir mavi bir şey!

Doctor kadar çok sevilen bir şey varsa o da kuşkusuz TARDIS'dir. TARDIS'in yani bir zaman yolculuk makinesinin -ki TARDIS yaşayan bir şey- bile kendine ait bir hikayesi var. Bu yüzden işte TARDIS, Doctor kadar çok seviliyor.

17. Klişe tanımını tınlamayan bir dizi.

Klişe tanımını alıp içine Paradoks,Uzaylılar,The Bigger on the Inside gibi terimlerle dolduran bir senaryoya sahip bir kere!

18. Yandaş dizileri

Kendi kadar güzel 3 spin-off yani yan dizisi var. Torchwood,The Sarah Jane Adventures ve K-9 gibi dizilerin hepsi final vermiş olabilir ama çok iyi olduklarını hiç bir şey değiştiremez.

19. Heyecan hormonu salgılamamızı sağlıyor.

Karşımıza neler çıkacağını bilmediğimiz için ya bölüm sonlarında ya da fragmanlarda gördüğümüz şeyler ile heyecanımız tavan yapıyor. Bu da dizi ara verince dizide emeği geçen herkese küfretmemizi sağlıyor ama o başka bir konu.

20. O sadece bir TV dizisi değil!

40 dakikalık bir dizi dışında sesli romanları,çizgi romanları,kitapları,belgeseller,oyunlar,animasyonları ve parody filmi gibi daha bir çok yerde ismini gösteriyor.

21. Doctor'un kendi gezegeninin kendine has hikayesi.

Gallifrey hakkında Modern Seri'de az bilgiye sahip olsak da bu Gallifrey'in çok güzel bir yer olmadığı anlamına gelmiyor. Zaman Savaşı yüzünden yok olmuş bu gezen Doctor'u bir Superman gibi görmemize yarıyor.

22. O Doctor istediğini yapabilir!

Olimpiyat oyunlarında Tardis'in sesini teknik açıdan ''izinsiz'' bir şekilde duymak gerçekten güzeldi :)

23. İki makyajla her yerde olabilirsiniz.

Dizi de arka planda oynasanız bile emin olun ki ileride ya bir Yardımcı ya da bir Doctor olabilirsiniz. Bunu Amy Pond,Martha Jones ve 6. ve 12. Doctor'a sorabilirsiniz.

24. Whovianizm

Whovian ve Dalek kelimeleri Oxford Sözlüğünde yer edinmesi bizler için ayrı bir gülümsemedir.

25. Ölene kadar

Bu dizi de herkes ölebilir ve ölüyor. Teknik açıdan Doctor bile ölüyor ve bunu bize gösterip üzen kişi Steven Moffat'a teşekkür ediyoruz!

26. Rivayetler

Neredeyse her sezonda bir rivayet vardı. Acaba o kim, o ne, onedio ? Bunların hepsinin cevabını bulana kadar dönen teoriler hayranlar arasında çok seviliyor.

27. Voltran!

Her Doctor'un kendine ait farklı özellikleri vardı ve hala da var. Her Doctor'da kendini tamamlıyor. Birisi uzun iken diğeri kısa, birisi papyon takarken diğeri kravat olabilir ama hepsi bir bedendeydi.

28. İsimler ölümsüzdür.

1984 yılında keşfedilen Asteroid 3325'e TARDIS adı verildi.

29. Ödülden bol ne var ?

Aldığı tonlarca ödülü yazmam gerekir mi ?

30. Rekorlar ?

Guinness Rekolar Kitabında En Uzun Süre Yayınlanan Bilimkurgu Dizi ile kendi alanının rekorunu kırdı!

31. Oscarlı Doctor

12. Doctor'u canlandıran Peter Capaldi'nin Franz Kafka's It'a Wonderful Life adlı kısa filmi sayesinde Oscar kazanmıştır.

32. Koltuk arkası.

Bir iddiaya göre Doctor Who sayesinde çocuklar korkup diziyi koltuğun arkasından izlemesi Doctor Who sayesinde ortaya ''çıkmış''.

33. Whomobile ?

Dizi de Doctor'un kullandığı aracı bizim 3. Doctor'umuz yani Jon Pertwee diziden ayrıldığı zaman bu aracı da yanına aldı ve bunu altında bir Şahin varmış gibi kullandı.

34. En önemlisi ise...

Doctor'un kim olduğunu asla bilmeyecek olmamız... (UMARIM)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-say

Doctor Who?

koyumor

MOFFAAAATTT!!!!!!!!

Gizli Kullanıcı

The Sarah Jane Adventures bölümlerini nerede bulabilirim? Hiçbir yerde altyazılı bulamadım. Yardımcı olursanız, sevinirim.

aysun-oturakoglu

Merhaba dizi özel bölümleri bir kısmını bulmak zorluk çekiyorum bulabileceğiniz bildiginiz siteler var mı

emre-korkmaz5

Efsane ulan ldksa

Görüş Bildir