Görüş Bildir
Haberler
Sizi Daha Zeki Yapacak 11 Uygulama

Sizi Daha Zeki Yapacak 11 Uygulama

İlker Sevinç
12.07.2015 - 17:24 Son Güncelleme: 15.07.2015 - 14:10

Akıllı telefonların toplumun çöküşünü getireceğini iddia eden bitmek tükenmek bilmeyen tezlere rağmen telefon alışkanlıklarınızın aslında çok da kötü olmayabileceğini kanıtlayan kanıtlar da yok değil.

Aslında, telefonunuzun sizin için faydalı olabileceği yollar da var. Sizin için beyin gücünüzü yükseltecek, hafızanızı bileyecek ve hatta duygusal zekanızı geliştirecek uygulamaların listesini hazırladık.

Beynimizin tam olarak nasıl çalıştığını ve beynimizi ne kadar eğitebileceğimizi araştıran bilim alanı gün geçtikçe ilerliyor ama kesin olan tek bir şey var ki o da markette sırada beklerken daha zeki olabilmenin bir yolunun olmadığıdır.

İster iPhone, ister Android telefon kullanın, sizin için yapılabilecek bir şeyler var.

Kaynak: http://www.hudutsuz.com/sizi-daha-zek...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Duolingo

1. Duolingo

Minimum süre zarfında maksimum ilerleme için okuma, yazma, dinleme ve konuşma egzersizlerini birleştiren Duolingo 13 dilden istediğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz (ve güzel) bir uygulama.

Hem potansiyel faydalarını edinmek için kısa süre içinde seyahat etmeniz de gerekmiyor. Araştırmalar çok dil bilmenin zihinsel gücünüzü artırdığını gösteriyor. Üstelik o dilde akıcı olup olmamanızdan bağımsız olarak yeni bir dil öğrenme süreci yaşlılıkla gelen zihinsel gerilemeyi geciktirmenize gerçekten yardımcı da olabilir.

Fiyat: Ücretsiz

iOS / Android

2. Longform

2. Longform

Longform interneti tarayıp mobil cihazınıza en ayrıntılı haberciliği sunuyor. Okumak size zorunlu uyuşturucu cezaları, Alanis Morissette’in ilk eserleri, SpaceX gibi sağduyulu konular hakkında bilgi vermenin yanı sıra zihninizin ham gücünü de geliştirebilir. Düzenli okuma yaşınız ilerlerken zihninizin keskin kalmasına yardımcı olur, kelime haznenizi genişletir, hafızanızı kuvvetlendirir ve analitik düşünce gücünüzü geliştirir.

Ayrıca, partilerde ilgi odağı olmanızı da sağlayacaktır.

Fiyat: Ücretsiz

iOS

3. Kindle

3. Kindle

Kindle uygulamasıyla sabah işe giderken tüm edebiyat okumalarınızı sistematik olarak yapabilirsiniz. Neredeyse aklınıza gelebilecek bütün kitaplar satın alınabilir durumda ancak telif hakkı olmayan her şeyi (örneğin, Batı kilisesinin çoğunu) ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Okumanın genel olarak faydalı olduğunu zaten biliyoruz ama yapılan son araştırmalar gösteriyor ki roman alemine dalmak duygusal zekayı geliştiriyor ve empati yapma kapasitenizi artırıyor.

Fiyat: Ücretsiz

iOS / Android

4. Today in History

4. Today in History

Today in History uygulaması her gün o gün tarihte olan önemli olayları size sunuyor.

O günün tarihi doğumları, ölümler ve önemli olaylarıyla ilgili genel bilgiler edinin ve ilgilinizi çeken bir şey olursa ilgili konu hakkında Wikipedia’da daha fazla okuma yapmak için uygulama içi bağlantıları takip edin. Bu uygulama geçmişle bağlantı kurmanın mükemmel bir yolu ve sizi genel kültür sorularında bir yıldız yapacak.

Fiyat: Ücretsiz (reklamsız sürümü 2.99$)

iOS / Android

5. Buddhify

5. Buddhify

Meditasyon yapmanın endişelerinizi azaltacağını biliyoruz. Ama gittikçe artan sayıda araştırma gösteriyor ki düzenli meditasyon sinirsel ağlarınızı gerçek manada değiştirebilir ve zihinsel becerilerinizi geliştirebilir. Bu durum daha iyi konsantrasyonla, daha iyi hafızayla ve daha üstün çoğul görevlendirme becerileriyle alakalıdır.

Buddhify uygulaması “uyanma” eyleminden “şehirde yürüme” ve “zor duygularla” baa çıkma eylemine kadar özel durumlar için tasarlanmış bir meditasyona başlangıç uygulamasıdır.

Fiyat: 4.99$

iOS / Android

6. GarageBand

6. GarageBand

GarageBand’ın zeka geliştirici gücünden faydalanmak için ilk elektropop albümünüzü çıkarma hazırlıkları yapıyor olmanız gerekmiyor.

BU uygulama daha önce bir nota çalıp çalmadığınıza bakmadan uygulama içi piyano ve gitar dersleriyle birlikte geliyor. Öğrendikçe beyninizin çalışma şeklini de gerçek anlamda geliştireceksiniz. Mevcut araştırma gösteriyor ki bu müzikle tetiklenmiş faydalar hayatınızın geri kalanında da varlığını sürdürebilir. Problemleri daha yetkin ve yaratıcı bir biçimde çözebilecek ve hatta birkaç IQ puanı bile kazanabileceksiniz.

Fiyat: Ücretsiz

iOS

7. TED

7. TED

TED Talks’un video kütüphanesinin tamamına erişin ve boş zamanlarınızda bulunduğunuz yerden en ilginç lideri, düşünürleri ve yenilikçileri dinleyerek ilham alın. TED uygulamasında kişiselleştirilmiş oynatma listeleri oluşturabilir, konu bazlı konuşmaları keşfedebilir ve internet bağlantınız yokken izlemek üzere video indirebilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

iOS / Android

8. The Elements in Action

8. The Elements in Action

Elementler etrafımızdaki her şeyin yapı taşlarıdır ve bu video azlı uygulama 79 tane elementi gerçekleştiriyor.

The Elements in Action uygulaması her bir elementin heyecan verici özellikleri üzerine “tanımlayıcı bir gösterim” ve bunların özellikleri hakkında açık bir dille yazılmış metin açıklamalar veriyor. Örneğin, rubidyum suya döküldüğünde ne olur? Uygulamayı kullanınca dünyanın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla fikriniz olacak.

Fiyat: 3.99$

iOS

9. DailyArt

9. DailyArt

DailyArt uygulaması her gün mini-sanat tarihi dersleriyle tamamlanan bir şaheser hakkında bilgileri veriyor.

Günlük bir doz görsel sanat bilgisi sizi tam bir müze gurusu haline getirecek. Sanat eserine bakmanın beyni meşgul ettiği ve beynin haz işlemlerini yapan kısımlarına giden kan akışını artırdığı bilinmektedir. Ancak yapılan ilk araştırma gösteriyor ki sanat eserine maruz kalmak eleştirel düşünme becerilerini de artırmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, her gün bir sanat eserine bakınca siz de bir eser üretmek istiyorsanız bundan iyisi olamaz. Yapılan bir araştırmaya göre çizim seminerlerine katılan insanlar bu çizim seminerlerine katılmayan akranlarına göre daha yüksek psikolojik direnç ve daha iyi “işlevsel bağlanırlık” göstermektedir.

Fiyat: Ücretsiz (PRO sürümü 4.99$)

iOS / Android

10. Khan Academy

10. Khan Academy

Beyninizi güçlendirmenin sağlam bir yolu da yeni bir şeyler öğrenmektir. Khan Academy, cebirden makroekonomiye, sanat tarihinden müzik notalarına geniş alanlardaki konular üzerine binlerce ücretsiz video ve makale sunmaktadır.

Finans/mimarlık/her ne isterseniz o konuda derin bir bilginin yanı sıra öğrenme sürecinden de faydalanacaksınız. Herhangi yeni bir beceri edinmek beyninizi yeniden şekillendirebilir, hafızanızı güçlendirebili ve sözel zekanızı artırabilir.

Fiyat: Ücretsiz

iOS / Android

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Lumosity Brain Trainer

11. Lumosity Brain Trainer

Lumosity’nin zeka geliştiricisi ve genel manada zeka geliştirme bilimi hala tartışmaya açık olmakla birlikte bazı araştırmacılar süre kısıtlamalı egzersizlerin zihinsel becerilerinizi gerçekten geliştirdiğini ve bu faydaların hayatınızın geri kalanına da nakledilebildiğini söylemektedir.

2008’de yapılan bir araştırmaya göre kısa süreli hafızanızı eğitmek size kalıcı IQ puanları kazandırabilir. Fakat bu bulgular diğer araştırmalarca teyit edilmemiştir ve yapılan diğer araştırmalara göre zihin antrenmanlarının tek faydası zihin antrenmanı oyunlardaki becerinizi geliştirmektir.

Ancak kuşkucular bile bu oyunların hiçbir kazanımı olmadığına inanmıyorlar ve bazı bilim adamları en azından bazı zihin antrenmanı yöntemlerinin gerçek etkisi olduğu fikrini savunuyor.

Fiyat: Ücretsiz (tam erişim için 11.95$/ay)

iOS / Android

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
30
27
17
14
10
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?