Siz Öylece Yaşayıp Giderken Bu Gezegende Olup Biten Bazı Olaylar Apışıp Kalmanıza Neden Olacak!

-
Abone ol

Kel bir kafanın, kadın güzelliğinin simgesi olabileceğini ya da pandaların ayı değil de rakun olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Üzerinde yaşadığımız gezegen hakkında daha önce hiç duymadığınız, birbirinden şaşırtıcı gerçekleri sizler için derledik. Çok ama çok şaşıracağınıza eminiz!

1. Milattan önce 1500 yılında kel bir kafa, kadın güzelliğinin simgesi olarak kabul ediliyordu.

Mısırlı kadınlar tüm saç kıllarını cımbızla alarak, ciltlerini peçete ile parlatıyorlardı. Ayrıca koyun yününden ya da otlardan yapılmış peruk takıyorlardı. Saçlarının daha hacimli görünmesi için üst üste iki peruk taktıkları da oluyordu.

2. İnsanlarda 'kurt adam sendromu' görülebiliyor.

'Hypertrichosis', diğer adıyla kurt adam sendromu, bir insanda doğuştan olabiliyor ya da zamanla görülebiliyor. Fotoğraftaki Çinli adam, nadir görülen ve doğuştan gelen dev pigmentli bir doğum lekesine sahip. Bu, dev kürklü leke olarak biliniyor.

3. Dünya her gün 60 ton ağırlaşıyor.

Bilimsel hesaplamalara göre kozmik toz ve dünyaya düşen diğer parçacıkların ağırlığı, 0.4 ila 110 ton arasında değişiyor. Bu ağırlığın ortalaması ise 60 ton.

4. İlk alarm yalnızca sabah saat 4'te çalıyordu.

Dünyadaki ilk çalar saat, 1787 yılında Levi Hutchins tarafından icat edildi.  Alarmı kendisi için kurmak isteyen Hutchins, çalışırken uyuyakalmamak için saatini sabah 4'e kuruyordu ve bu nedenle ilk çalar saat yalnızca sabah 4'te çalıyordu.

5. Hollywood'daki en yüksek maaşlı iş aktörlük değil, senaryo yazarlığıdır.

Hollywood'da iki haftalık senaryo yazarlığı ücreti, 500 bin doları bile bulabiliyor. Eğer Hollywood'da bir şey yapmak istiyorsanız, senaryo yazmayı deneyebilirsiniz. 😍

6. 'Deve' kelimesi 'güzellik' olarak da çevrilebilir.

Arapçada, güzellik anlamına gelen 'jamaal' kelimesi, deve ile aynı kökten ('jml' kökünden) türemiştir.

7. İngiliz bir adam, 79 günde dünyanın etrafını bisikletle dolaşmayı başarmıştır.

İngiliz bir bisikletçi olan Mark Beaumont, 79 günde dünyanın dört bir yanını dolaşmıştır. Her sabah saat 3:30'da kalkan Beaumont, günde 16 saat bisiklet sürerek 76 günde 18 bin mil yol katetmiştir.

8. 31 Ocak 1865, Rus votkasının doğum günüdür.

Aslında Rus votkası daha erken doğmuş olsa da, 31 Ocak 1865 resmi doğum günü olarak kabul edilmiş. Bu gün, ünlü Rus Kimyacı Dmitry Mendeleev, 'alkol ile suyun birleşmesi üzerine' olan doktora tezini savunduğu gündür.

9. Atlar ayakta uyuyabilirler ancak uzanmadan REM uykusuna geçemezler.

Bu yalnızca atlar için değil, inekler, zürafalar, develer ve zebralar için de geçerlidir. Ayakta uyuyabilirler ancak REM uykusu için uzanmaları gerekir.

10. Einstein çorap giymiyordu.

Einstein çorap giymemesini ise şu şekilde açıklamış:

“Ayak başparmağımın sürekli olarak çorapta bir delik açtığını gördüm. Bu yüzden çorap giymeyi bıraktım.” "Çorap ve ayakkabı, neden her ikisini de giyelim ki? İçlerinden birini giymek daha iyi."

11. Bir zarın karşılıklı yüzlerindeki rakamların toplamı daima 7'dir.

Bu, 7'nin eskiden sihirli bir rakam kabul edilmesi ve zar atmanın da bir tür sihirli ritüel olduğunun düşünülmesiyle ilgilidir.

12. Günümüzde ayı ailesinde bulunsalar da çoğu bilim insanı pandaların birer rakun olduğunda hemfikir.

Pandalar ayı gibi görünüyorlar ancak renkleri, alışkanlıkları ve yaşam tarzları rakun ailesine mensup olduklarına işaret ediyor. Bilim insanları, bu konu üzerinde hâlâ tartışıyorlar. Çoğu ikincisinin doğru olduğu üzerinde yoğunlaşsa da pandalar hâlâ ayı ailesine mensup.

13. Kadınlar yaşamları boyunca yaklaşık 10 yılı makyaj yapmaya harcıyorlar.

Erkekler de kadınların makyaj yapmasını beklerken aynı zamanı harcıyorlar.

14. Alkol radyasyondan korur.

Kulağa garip geldiğini biliyoruz ancak Japon bilim adamları, bira ve diğer alkollü içeceklerin radyasyona karşı koruyucu bir etkisi olduğunu keşfetmişlerdir. Radyasyon hasarını %34 oranında azaltmak için, 443.602943 ml hafif bira içmeniz gerekiyor.

15. Yeni Zelanda'da koyunlara saldıran papağanlar vardır.

Kea oldukça akıllı, meraklı, oyuncu ve insanlara alışık bir kuştur. Bu kuşlar leş yemelerinin yanı sıra, koyunların sırtlarına atlayarak onların etlerini yırtarlar.

16. Muz kokusu kilo vermenizi sağlar.

Diyetisyenler şeftali, elma ve muz kokularının kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyorlar. Hadi çıkarın meyveleri dolaptan da koklayalım! 😂

17. Barbie gerçek bir insan boyutunda olsaydı, vücut ölçüleri 90-45-84 olurdu.

Bacakları vücudunun yarısından daha uzun, boyu da 1.80 cm civarında olurdu.

18. Bir keresinde Jimmy Carter ceketinin cebinde nükleer fırlatma kodları olduğunu unutarak, ceketini yanlışlıkla kuru temizlemeye göndermiştir.

Neyse ki bu kodlar kaybolmamış, çamaşır makinesinin içinde bulunmuştur.

19. Dünyanın en pahalı hayat kadınıyla bir gece geçirmek, 30 bin euroya mal oluyor.

Michelle Braun adındaki bu kadın, ünlülere hizmet veren en prestijli eskort ajansının sahibidir.

20. Titanik'ten kalan bir kraker, 22,968 dolara satılmıştır.

Titanik battıktan sonra bir filikanın içinde gelen bu kraker, bugün 106 yaşında ve dünyanın en pahalı krakeri olma özelliğini taşıyor.

21. Anatidaefobi, kişinin nerede ve ne zaman olursa olsun bir ördek tarafından izleniyor olma korkusudur.

Anatidaephobia'dan muzdarip olan insanlar, ördeklerin onları izlediklerinden emin oldukları için onlardan uzak durmaları gerektiğini düşünüyorlar.

22. Ortalama bir insanın vücudu az miktarda altın içerir.

Her bir yetişkinin vücudunda 0.2 mg altın vardır: Yarısı kemiklerde, diğer yarısı ise kanda ve organlarda bulunur. Eğer altın miktarı çok yüksekse, karaciğer, böbrekler ve hipotalamus'ta toplanmaya başlar.

23. Çin'in batısında insanlar çaylarına tuz atıyorlar.

Örneğin Tibet'te insanlar çaylarına tereyağ ve tuz ekliyorlar ve ardından karıştırarak içiyorlar. Bu garip içecek, dehidrasyonu önlüyor ve enerjiyi yeniliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fuad-kiziltepe

banane amk

theselobant

keşke yorum yapmadan sadece bilgiyi verseydiniz. "Eğer Hollywood'da bir şey yapmak istiyorsanız, senaryo yazmayı deneyebilirsiniz." eheh.

pelin-dilan

o çaya nogay çayı deniyor bilginize ülkemizde de kırımlılar içiyor

morsmordre

#23 anneannem de gençliklerinde çaya tereyağı koyup içtiklerini söylemişti, çok şaşırmıştım. buralarda da yapılan bir şeymiş.

armagan-gunduz

#17 amma saçmalamışsınız. bir kere verilen sayılar cm değil inç ve feet. önce sayıları kullandığımız ölçü birimi olan cm'ye çevirin. barbie'nin boyunun 1,80 cm gibi bir şey yapar. normal insan boyunun iki katı mı bu?

Görüş Bildir