Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sivil Havacılık Tarihinin Kanla Yazıldığının Bir Başka Kanıtı: Havalimanı Saldırıları

1.5bPAYLAŞIM

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen elim saldırının yankıları devam ediyor.

Havalimanları yüksek derecede güvenlik önlemleriyle donatılmış mekanlar olsa da, tarihleri boyunca saldırıların hedefi olmaktan kurtulamamıştır. Zaten onları bu denli önemli hedefler haline getiren de, sahip oldukları üst düzey güvenlik seviyesinden öte bir şey değildir. 

O saldırılara göz atalım.

2016 Brüksel havalimanı saldırısı

En yakın örnek şüphesiz bu. Geride bıraktığımız Mart ayında Brüksel Havalimanında IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda 35 kişi ölürken, 300'den fazla kişi yaralanmıştı.

2015 Sabiha Gökçen Havalimanı saldırısı

Aprona havan bombasıyla atılarak gerçekleştirildiği iddia edilen saldırı medyada pek yankı bulamamıştı. Olayda bir kişi hayatını kaybetmişti.

2014 Pakistan Cinnah Havalimanı saldırısı

El-Kaide bağlantılı bir terör örgütü uzantısının 10 militanla gerçekleştirdiği saldırıda 36 kişi hayatını kaybederken 18 kişi de yaralanmıştı.

2011 Moskova Domodedovo Havalimanı saldırısı

Moskova'nın tarih itibariyle en kalabalık havalimanı olan Domodedovo'da, Kafkasya Emirliği üyesi genç bir militan tarafından gerçekleştirilen saldırıda 37 kişi ölmüş, 173 kişi yaralanmıştı.

1982 Ankara Esenboğa Havalimanı saldırısı

82'de o dönem aktif olan ASALA (Ermenistan Özgürlüğü İçin Gizli Ermeni Ordusu) tarafından gerçekleştirilen silahlı baskın. Olayda 9 kişi öldürülürken 70'dan fazla kişi yaralanmıştır.

1983 Paris Orly Havalimanı saldırısı

Esenboğa'daki saldırının bir yıl ardından, yine ASALA tarafından gerçekleştirilen saldırı. Orly havalimanındaki Türk Hava Yolları kontuarı hedef alınmış ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. 55'ten fazla kişi de yaralanmıştır.

2007 Glasgow Havalimanı saldırısı

İslami ekstremistler tarafından üstlenildiği düşünülen saldırı, bomba yüklü araçla havalimanı terminaline yapılan bir saldırı biçiminde gerçekleştirilmiştir. Saldırgan hariç ölen olmamış, 5 kişi yaralanmıştır.

1984 Londra Heathrow Havalimanı saldırısı

B terminalinin bagaj bölümünde meydana gelen patlamada 22 kişi yaralanırken ölen olmamıştır. Faili meçhul bir saldırıdır.

1975 New York LaGuardia Havalimanı saldırısı

Hırvat ekstremistler tarafından Noel zamanında gerçekleştirilen saldırıda 11 kişi ölmüş, 29 kişi yaralanmıştır. Halen ABD tarihinin en kanlı terör saldırıları arasında yer alır.

2006 Madrid Barajas Havalimanı saldırısı

Bask milliyetçileri tarafından patlayıcı dolu bir minibüs vasıtasıyla gerçekleştirilen saldırıda 2 kişi ölmüş, 52 kişi yaralanmıştır.

1972 Tel-Aviv Lod Havalimanı saldırısı

İsrail'in başkenti Tel-Aviv'de, Lod havalimanında gerçekleştirilen saldırı, Filistinli ekstremist bir örgüt tarafından tutulan üç Japon Kızılordu üyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. 26 kişi ölmüş, 70'in üzerinde kişi yaralanmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarafsiz-bilgi

Kuru ciltlerde sivilce tedavisi konusunda bunların da bilincinde .... iyi temas etmesi için yara bandı ya da normal bant kullanılması yanlıştır.Tüm Detayları ile:

dreamlife

Haber başlığını ''İstihbaratı Zayıf Olan Ülkeler'' olarak değiştirin !

fatih-emin-uluisik

Dediğin ülkeler içerisinde Amerika, İngiltere, Rusya ,Fransa ,İspanya ülkeleri var; hepsinin mi istihbaratı zayıf?

dreamlife

Hangi ülkede bomba patlıyorsa o ülkede istihbarat zayıftır bilmiyor muydun ?

fatih-emin-uluisik

Sealand İstihbat Kuruluşu (SİH) kimse çalışmamasına rağmen en iyi istihbarata sahiptir.

dreamlife

Ben ona buna bakmam kardeşim bomba patlıyor mu patlamıyor mu ona bakarım. Bir de o ülkelerin Cumhurbaşkanına Başbakanına bakarım sevmediğim kişilerse kesin istihbaratları da zayıftır !

bernay

Bunları neden paylaşıyorsunuz sonra birisi çıkıp bakın herkesin ülkesinde oluyormuş dese biz ne diyelim ona ??

Gizli Kullanıcı

haa tamam o zaman biz de sadece türkiyede patlıyor sanmıştık sorun yok o zaman patlasın patlasın avrupada da olduysa korkmamıza gerek yok

Gizli Kullanıcı

Bu nedir ya ? Herşeyden bir nemalanma çabası ? Tıkladığınız kadar taş yağsın başınıza. Hayır amaç ne yani Soma faciasında "1900'lerin başında İngilitere'de maden ocağı kazası oluyordu" demekten bir farkı yok bu yaptığınızın.

talip-yoruk

1900 lere gitmene gerek yok Lanet şey bi şekilde oluyor işte ama dünyada olunca terör Türkiye de olunca devletin eksikliği güvenliğin zaafiyatı deniliyor nedense :S En yakın örnek şüphesiz bu. Geride bıraktığımız Mart ayında Brüksel Havalimanında IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda 35 kişi ölürken, 300'den fazla kişi yaralanmıştı.

Görüş Bildir