Sıradışı Modellerin Ajansı Moda Dünyasının Kurallarını Yıkıp Geçiyor

-

Misfit Models (Sıradışı Modeller) Berlin merkezli, adı üstünde oldukça 'sıradışı' bir modellik ajansı.

Kurucusu Del Keens dahil bütün modeller alışılmışın çok uzağındalar ama hayata herkesi imrendirecek kadar özgür ve umursamaz bakıyorlar. Bu cesur girişimin hikayesini Aplus'tan sizler için derledik.

Kaynak: http://aplus.com/a/fashion-rule-breakers...

Londra'da yaşadığı sırada Ugly Models ajansıyla çalışan Del Keens, Berlin'e taşındıktan sonra Avrupa'da benzer bir ajans bulamamış.

Del Keens.

Ve kendi ajansı olan 'Misfit Models'i kurmaya karar vermiş.

Bu mankenlik ajansı 'güzellik' kelimesini standart Batı algısında alışılagelenden çok daha farklı tanımlıyor. Del Keens'in kurduğu Misfit Models portföyündeki mankenlerde genç, zayıf, uzun boylu, mükemmel simetride vücüt yapısı, kusursuz ten veya eşsiz saçlar aramıyor. Aksine bu mankenler sıradışı.

Ajansın internet sitesinde, katılmak isteyen modellere şöyle bir çağrı yapılmış ve aslında bu çağrı her şeyi gayet iyi anlatıyor: "İçinizde kim veya ne olduğunuzu dışınızda da temsil ediyor fakat modanın zorla kabul ettirmeye çalıştıklarını, 'iki haftalık diyet planlarını' ve toplumda beğenilen burun şeklini umursamıyorsanız; ve mükemmel bir vücut kitle endeksine sahip değilseniz, o zaman bir sonraki gerçek 'MISFIT MODEL' siz olabilirsiniz."

Modellerin çoğu, kurucu Keens de dahil olmak üzere dış görünüşleri yüzünden hayatlarının belli bir noktasında aşağılanmış ya da tacize uğramışlar. Bu ajansta ise modellerin farklılıkları onları özel yapan şey olarak değerlendiriliyor.

Keens, tekerlekli sandalye kullanan bir mankenlerinden bahsediyor ve şöyle diyor: "Engelliler ile ilgili bir projede yer aldı ve güzelliği tamamen dışarıya yansıdı. Bizde çok engelli manken var fakat kimse onları oyuncu veya manken olarak işe almayı istemiyor."

Geçtiğimiz yıl New York Moda Haftası'nda podyumda boy gösteren Down Sendromlu manken Madeline Stuart ve baş örtüsüyle H&M'in reklam yüzlerinden birisi olan Mariah İdrissi, sıradışı modellerin de artık yaygınlaştığının çok başarılı örnekleri.

Keens bu konuda daha çok fazla çalışma yapılması gerektiğini ve dünyada bu işi yapan daha fazla ajans olması gerektiğini söylüyor. Kurduğu ajansın gelensekelin dışında görünüme sahip olan modeller için hem gerçek bir iş imkanı hem de bir bakıma bir birliktelik hissi oluşturduğuna inanıyor.

Keens modellerden birinin hikayesini örnek veriyor:

"18 yaşında Oğuz adında genç bir adam. Boyu yaklaşık 1m; boyu ve kilosu yüzünden okulda onunla dalga geçiyorlardı. Ama artık hem bizim ajansla hem de farklı ajanslarla çalışmalar yapıyor. Modellik ona hayatta yeni bir umut getirdi, televizyonda işler yapıp para kazanıyor. Üstelik onu sokakta görüp peşinden koşmuştum, normalde böyle bir şeyi hayatta yapmam. Gidip kartımı verdim, 'Merhaba, aramıza katılmak ister misin?' dedim."

Ajans birlikte çalıştığı modellere bir özgüven hissiyatı verse de, Keens'e göre şirketin asıl kuruluş amacı bu değildi.

Keens'in asıl niyeti bir yana Misfit Models modellerinin eskiden dalga geçilen özellikleri için şimdi aranan kişiler olmalarını ve dış görünüşleriyle barışmalarını sağladı.

Keens özellikle bir engelli ya da dış görünüşü alışılmadık bir manken arayışına girmediğini ama söz konusu işte başarılı olabileceğini düşünen herkesin başvuru yapmasına izin verdiğini anlatıyor.

"Geçenlerde birisi bana 'Ne tür engelliler var portföyünüzde?' diye sordu. Bilmiyorum ki. Çünkü 'engelli' tam olarak ne demek ki?"

Keens'e göre çalışkan olan ve işini seven herkes bu ajansta çalışıp kendini gösterme şansına sahip.

Keens'in geleneksel tanımlarda güzelliğe sahip olmadığını inanan kişilere bir tavsiyesi de var: 

"Dünyayı s***r edin! Kalkın hayatınızda bir şeyler yapın. Başkalarının ne dediğini takmayın. İyi yapabildiğiniz bir şeyler bulun ve yapın. Bir araba tamircisi olabilir ya da modellik yapabilirsiniz. Sizin için en iyisi olduğuna inandığınız şeyi yapın, kinci insanları boşverin, onlar her zaman nefret içinde olacaklar zaten. Başkaları ne diyor umursamayın. S***r edin onları. Hayatınıza, yolunuza devam edin. Ben öyle yapıyorum."

'Misfit Models' ve patron Del Keens.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
petrichorgene

Müthiş bir şey bu gerçekten.

roronoa

Asıl engel bir organın işlemini yerine getirememesi veya kaybedilmiş olması değil asıl engel onları farklı gören zihinlerimiz.

Gizli Kullanıcı

More like a freak show.

oguzalptekinn

Aralarında bir de Türk var

ringring

herşey zihinde bitiyo dış görünüş sanıldığı kadar mühim değil peki ya düşünceleri engelli insanları ne yapalım

Başlıklar

Adriana LimaDiyet
Görüş Bildir