Şimdilerde Harabeyi Andırıyor: Çalışmaların Ardından İstiklal Caddesi Nasıl Görünecek?

 > -

Yakın zamanda İstiklal Caddesi'ne gidenler karşılarında gördükleri manzara sebebiyle epey üzülmüş olabilirler. Çünkü cadde şu sıralar bir enkaz havasında. Cadde, patlayan su boruları, sağlı sollu uzanan inşaat iskeleleri, asfalt ile yamalanmış yolu ve çevre kirliliği ile adeta insanın ruhunu emiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise çevre düzenlemesi, alt ve üst yapı çalışmaları derken koca bir şantiyeye dönüşen cadde üzerindeki çalışmaların son bulmasıyla ortaya çıkacak tabloya ilişkin proje fotoğraflarını yayınladı. 

Projeyle birlikte caddede yer alan bina ve iş yerlerinin bodrum katlarında sıklıkla yaşanan atık su tepmesi, atık su ve yağmursuyu hatlarının daha yüksek bir kapasiteye kavuşturulmasıyla ortadan kalkması öngörülüyor.

Caddenin adım adım bu hale nasıl geldiğini sizlerle daha önce paylaşmıştık 👇

Eskidendi Çok Eskiden... Bir Zamanlar Rengarenk Olan İstiklal Caddesi'ni Solduran Sebepler - onedio.com
Eskidendi Çok Eskiden... Bir Zamanlar Rengarenk Olan İstiklal Caddesi'ni Solduran Sebepler - onedio.com

Nostaljik tramvay hattının akıbeti ne olacak?

1990 yılından bu yana, 27 yıldır aralıksız hizmet veren İstiklal Caddesi'nin simgesi 2 kilometre uzunluğundaki Nostaljik Tramvay Hattı tamamıyla söküldü. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bundan sonraki safhada, titreşimi sönümleyici madde ile kaplı yeni rayların döşenme işlemi yapılacak. Böylece, İstiklal Caddesi'nin zeminindeki titreşimden kaynaklı kırılmaların engellenmesi, oynayan taş görüntüsüne son verilmesi hedefleniyor. Ayrıca, tramvayın tüm enerji kabloları ve cadde aydınlatması da yenilenecek.

Yeni sistemle, sonraki süreçte cadde üzerinde yürütülecek olası çalışmaların, kazı yapılmadan halledilmesi planlanıyor. Peki cadde nasıl görünecek?

Proje fotoğrafı

Kurulan yeni altyapı sistemiyle İstiklal Caddesi'nde herhangi bir arıza ve yeni tesisat döşenmesi durumunda açık kazı yapılmadan da çalışma yapılabilecek.

Cadde zemini granit taşla kaplanacak...

Proje fotoğrafı

Üstyapı çalışmaları, zemine doğal granit taşlar döşenmesi işlemi mayıs ayının ortalarında başlayacak ve çalışmalar, yıl sonuna kadar tamamlanması için aynı anda iki noktadan başlayacak.

Projeden gelen fotoğraflar sosyal medyanın gündeminde

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir