Eskidendi Çok Eskiden... Bir Zamanlar Rengarenk Olan İstiklal Caddesi'ni Solduran Sebepler

26bPAYLAŞIM

Zaman hızla akıp geçiyor ve biz sadece arkasından bakakalıyoruz. Değişen sadece biz değiliz; bizimle birlikte soluk alan mekanlar. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz ki herkesin imrenerek baktığı güzel İstanbul'un en nostaljik yerlerinden biri: İstiklal Caddesi... Artık o görkemli zamanlarını geride bırakan cadde, sevenleri tarafından kaderine terk edildi ya da terk edilmek zorunda bırakıldı. Peki neden artık İstiklal Caddesi bizi eskisi gibi kucaklamıyor? Buyurun birlikte bakalım sebeplerine...

Yeniden yapılandırma sebebiyle esnafın şikayeti sonucu kesilen ağaçlar

2005 yılında başlayan yeniden yapılandırma, cadde üzerinde bulunan ağaçların kesilmesi ile başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise bu durumu ağaçların vitrinleri kapattığı ve yürüyüş alanlarını daralttığı gerekçesiyle esnafın talebi doğrultusunda oluştuğunu söylemişti.

Şimdi ise İstiklal'de yeşil ağaçlar yerine beton, yapraklar yerine kafanızın üstünde salınan çeşitli propaganda bayrakları görebilirsiniz.

Yoldan geçen herkesin kulaklarının pasını silen sokak müzisyenlerinin uzaklaşması; onların yerine müzisyen olmayıp sadece gürültü kirliliği yaparak para kazanmayı amaçlayan kişilerin gelmesi

Bir flüt ya da herhangi bir enstrümanla gelişi güzel çıkarılan sesler, insanın hoşuna gidecek türden olmuyor haliyle. Üstelik aralarında az bir mesafe ile caddede bulunları büyük bir gürültü kirliliğine yol açıyor.

Şimdi ise o renkli sokak müzisyenlerinin yerinde sadece gürültü yapanlar yok. Minicik bedenleri ile dilendirilen çocuklar ve birkaç adım sonrasında da kaldırım üstünde yaşamaya çalışan aileleri var.

Caddenin simgesi haline gelen tramvayın alt yapı çalışmaları sebebiyle kaldırılması ve bitmeyen inşaat

Galatasaray Lisesi'nin önünü bilmeyen yoktur. Caddenin en önemli buluşma ve toplanma yerlerinden bir tanesi. Elbette önünden geçen tramvay ile o çok bilindik fotoğraf mutlaka canlanmıştır kafanızda. Ancak...

Fotoğraf: MUSZKA

Şu an kafanızda canlanan o fotoğrafın yerine yığılmış kaldırım taşları, iş makinaları, tırlar ve bariyerler koyun. Çünkü uzun bir süredir İstiklal Caddesi'nde alt yapı çalışmaları devam ediyor. Sökülen kaldırım taşları yerinde açılan boşluklara çakıl taşları doldurularak geçici çözümler sağlanıyor. Bu durumun yaklaşık 6 ay kadar süreceği yetkililer tarafından belirtilmiş.

Sokak köşelerine ve hatta cadde üzerine hiçbir beis görülmeden bırakılmış çöp yığınları

Cadde üzerinde neredeyse adım başı açılan kebapçılar, çiğ köfteciler ve yemekçiler büyük bir tüketime hizmet ediyor. Hal böyle olunca oldukça fazla atık da açığa çıkıyor.

Hızlı tüketim dükkanları en büyük yığın sebebi. İş yeri sahiplerinin bu konuda pek de hassas olduğunu söylemek oldukça zor. Elbette idari yetkililere de bu konuda büyük pay düşüyor.

Caddeye yakışan dokusuyla varlığını sürdüren kafe ve restoranların bir bir kapanması

Bu konunun en özet ifadesi azalan insan trafiği diyebiliriz. Yerli halkın artık başka merkezleri tercih etmesi, turistlerin ise güvenlik gerekçesi ile caddeye uğramaması esnafı sekteye uğratmış durumda.

Artık İstiklal Caddesi'nin her köşesinde kocaman harflerle yazılmış satılık ya da kiralık ilanları görürseniz sebebi işte bu.

Tarihi yapıların AVM zincirine dönüştürülme çabası

Son olarak Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu Cercle d'Orient binasının restorasyonu ile devam eden dönüşüm, büyük bir kitle tarafından tepki ile karşılanmıştı. İstiklal Caddesi'nin üzerinde bulunan bu tarihi yapılar, mimari güzelliği ile caddenin vazgeçilmez bir dokusuydu adeta.

Fotoğraf: Kamil Park

Şimdilerde ise Cercle d'Orient binasının etrafı inşaat iskeleleri ile çevrili. Restorasyonu üstlenen firma ise bu yapıyı dünya standartlarında kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronomiyi kapsayan bir yaşam merkezi yapmak için çaba sarf ettiklerini söylüyor.

Kuledibi'nin özelleştirilerek çay bahçesi haline getirilmesi

Galata Kulesi'nin dibinde yer alan meydan, gençlerin bir zamanlar toplanıp vakit geçirdiği bir alandı. Ancak geçtiğimiz senelerde burası özel bir işletmeye devredilerek çay bahçesi haline getirildi ve halka kapatıldı.

Şu an eğer burada vakit geçirmek isterseniz bu çay bahçesinde çayınızı yudumlayarak size ayrılan masa ve sandalyelere oturabilirsiniz.

Fotoğraf: Ekin Karaca

Bir zamanlar zarif hanımefendi ve beyefendilerin iki dirhem bir çekirdek çıktıkları İstiklal Caddesi artık sadece fotoğraflarda.

Umuyoruz ki bu hummalı çalışmalar, bize özlediğimiz İstiklal Caddesi'ni yeniden kavuştursun.

Nereden baksan hüzün...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nukleerbasliklikiz

şu istanbulu nerden aldı osmanlı,Atatürk nerden kurtardı bu kıymet bilmez insanları.. başka ülkenin elinde olsaydı en güzel şehir istanbul, hayranlıkla bakar,"adamlar yapıyor yauww " derdik.. Türk insanı bu kadar işte..

serdar-ozyurt

İstiklale gitmesem inanıcam da işte yanlış yer yanlış propaganda

pasamlksh

times meydanı yapalım derken zincirlikuyu metroya döndü mk birşeyi de bırakın orjinalinde kalsın be

hasan-burak-saral

ulan sigara içmiyorum ama üstüne bir süt içerim.

bburcubilgin

Gel de aksini yaz şimdi şuraya... Çok acı

Görüş Bildir