Silvan'da Yasak 10. Gününde: İlçeyi Terk Edenlerin Sayısı 10 Bine Ulaştı

 > -

Üç mahallesinde sokağa çıkma yasağı 10. gününe giren Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde PKK'ya düzenlenen operasyonlar sürerken, çatışmalar nedeniyle vatandaşlar ilçeyi terk ediyor. DHA'nın belirttiğine göre ilçeyi terk edenlerin sayısı 10 bine ulaştı.

Sokağa çıkma yasağı 10. gününe giren ve çatışmaların yaşandığı Silvan İlçesi'nden siviller kaçmaya devam ediyor. Silvan'dan şu ana kadar yaklaşık 10 bin kişinin eşyalarını bile alamadan ilçeden ayrıldığını söyleyen Silvan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Muhittin Kan, ilçede olaylar nedeniyle de 100'e yakın işyerinin büyük zarar gördüğünü belirtip, "Silvanlı esnaf 20 yılda kendine gelemez artık" diye konuştu.

Silvan Kaymakamı Murat Kütük de, birçok kişinin göç etmek zorunda kaldığını belirterek, vatandaşlara her türlü yardımı ulaştırmak konusunda gerekli çabanın gösterildiğini söyledi.

105 bin nüfuslu Silvan'da yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı ilçenin ilk yerleşim yerleri olan Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinin bütün giriş ve çıkışları özel harekat polisleri tarafından tamamen kapatılırken, mahallelerin etrafındaki tepelerde konuşlandırılan askeri tank ve polis panzerleri ise, müdahale için hazır bekletiliyor.

Cep telefonu ve internet hatları kesik

Silvan'da sokağa çıkma yasağının sürdüğü 3 mahallenin dışındaki daha güvenlikli semtlerde oturanlar, evlerinin balkonlarından ve çıktıkları damlardan çatışmaları izliyor. Çocuklar okullarına gidip gelmeye devam ederken,  Cep telefonu ve internet hatları kesik. 

Çatışmaların aralıklarla 24 saat devam ettiği, esnafların büyük bölümü güvenlik gerekçesiyle işyerlerini açmadığı Silvan'da sokağa çıkma yasağı süren 3 mahallede oturan vatandaşlarda can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle evlerini hiçbir eşyalarını alamadan terk ediyor. Doğan Haber Ajansı'na göre, ilçeden şu ana kadar büyük bölümü yasaklı mahallelerden olmak üzere yaklaşık 10 bin kişi Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere çevre il ve ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti. Yasaklı olan 3 mahallede yakınları bulunan bazı vatandaşlar ise mahalleye girebilmek için zaman zaman önlem alan güvenlik güçleriyle tartışıyor.

'İnsanlar evlerinden hiçbir şeylerini almadan ilçeyi terk ediyor'

Silvan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Muhittin Kan, insanların çatışmalardan zarar görmemek için yaklaşık 4 aydan beri ilçeyi terk ettiğini belirterek, "Toplu halde bir göç yaşanmıyor. İnsanlar bireysel olarak evlerinden hiç bir şeylerini almadan ilçeyi terk ediyor. Zaten isteselerde evlerini taşıyamazlar. İlçeyi terk edenlerin büyük bölümü çatışmaların yaşandığı mahallelerde yaşıyor. Bazıları ilçedeki daha güvenli bölgeye de geliyor ancak büyük bir perişanlık yaşıyorlar. Söz konusu yasaklı 3 mahallenin nüfusu 23 bin civarındaydı. Ancak pek çoğu göç etmek zorunda kaldı. İnsanların büyük bölmü çevre il ve ilçelerdeki akrabalarının yanına sığınıyor. İlçemizin nüfusu 45 bin civarındaydı. Ancak bu olaylardan sonra yaklaşık 10 bin civarında nüfusumuzda düşüş oldu. Gidenler geri gelirmi onu da bilmiyoruz. Çünkü evlerinin büyük bölümü yıkık durumda" dedi.

'Esnaf 20 yılda kendine gelemez'

Yaklaşık 100 işyerinin tahrip olduğunu, onlarca evin kullanılamaz hale geldiğini belirten Muhittin Kan, şöyle devam etti:

"4 aydır Silvan bombaların, silahların altındadır. Artık öyle bir ilçeki bu tank ve topların şehir merkezinde patlaması çok ayıplıdır. Biz her yere başvurduk. Kaymakam beyle sürekli diyalog halindeyiz. Kendisi çok iyi niyetlidir. Ancak şu anda 100'ün üzerinde dükkanımız yıkık. Yüzlerce ev yerle bir oldu. 24 saattir zaten hiç durmuyor silah sesleri. Diyarbakır Halk Bankası Bölge Müdürlüğü, yaşanan ortamdan dolayı çek ve senetleri 2 ay erteleyeceğini bildirdi. Bu sevindirici bir haberdir. Bu esnaflarımıza az bir nefes aldırır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Silvan'ın şu anki durumu hiç iyi değil. İlçe ateş altındadır. Halen ilçeye takviye askerler geliyor. Perişan bir durumdayız. Silvan esnafı artık 20 yılda kendine gelemez"

'Bir savaş içindeyiz. Ne olduğunu biz de bilmiyoruz'

Silvan'da oturan ve esnaflık yapan Aziz Akın, "Bir savaş içindeyiz. Ne olduğunu biz de bilmiyoruz" derken,  "Yasağın olduğu mahallelerde çocuklar var ve açtırlar. Orada elektrik, su yok. Bizde oraya gidip yardımcı olamıyoruz. 3 mahalledeki akrabalarım perişan oldular. 3 mahallede ha bire ağır silahlar konuşturuluyor. Oraya gitmek istiyoruz ancak apartmanların üzerindeki keskin nişancılar bize ateş açıyor. Bu anlamsız savaş nereye kadar gidecek. Kürtler Kurtuluş Savaşı'nı Türklerle birlikte kazandı. Bu bayrak bizim dedelerimizin kanıyla oluştu. Bizden ne istiyorlar. Askerlik yaptık, Kıbrıs savaşına gittik. Bizden ne istiyorlar. Yeter artık bıktık. Sabah müzik sesi duyar gibi silah sesiyle uyanıyoruz. Akşam silah sesiyle uyuyoruz. Silahla kalkıp, silahla uyuyoruz. Evimizde uyuyamıyoruz. Ne zaman öleceğimiz belli değil. Bir güvencemiz yok. Bir çözüm bulsunlar buna" ifadelerini kullandı.

Mayın döşenmemesi için kontrol altında tutuluyor

Diyarbakır ve Batman'dan Silvan'a giden karayollarındaki askeri hareketlilik ise devam ediyor. İlçe merkezine mayına karşı duyarlı kirpi adı verilen zırhlılar sevk edilirken, karayolları ise mayın döşenmemesi için sürekli kontrol altında tutuluyor. Sinyal kesici Jammerler eşliğindeki askeri zırhlı araçlar gün boyu Silvan karayolu üzerinde devriye görevi yapıyor.

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir