Görüş Bildir
Haberler
Sığınmacıların Bakımı İçin: Avrupa Birliğinden Türkiye'ye 485 Milyon Euro Ek Destek

Sığınmacıların Bakımı İçin: Avrupa Birliğinden Türkiye'ye 485 Milyon Euro Ek Destek

Avrupa Birliği, Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımı için harcanmak üzere 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB komisyonu’nun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DW Türkçe'nin haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye'deki sığınmacılar için harcanmak üzere 485 milyon euro ek destek sağlama önerisi Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkeler tarafından kabul edildi. Tahsis edilecek bu para, 2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen altı milyar euroluk yardıma ek olacak.

Sığınmacılara sağlanan destek 2021'e kadar uzatılacak

Sığınmacılara sağlanan destek 2021'e kadar uzatılacak

AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye'de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ile 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Kızılhaç ve Kızılay üzerinen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak

Kızılhaç ve Kızılay üzerinen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak

Komisyon'un açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi. AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB'nin Türkiye'de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece  desteklemeye devam edeceğini vurgulayarak, 'özellikle de şimdi, koronavirüsün zaten kötü olan durumu daha da olumsuz hale getirdiği bu dönemde' dedi.

Türkiye'de 4 milyondan fazla sığınmacı var

Türkiye'de 4 milyondan fazla sığınmacı var

Türkiye'de resmi verilere göre yüzde 70'i kadın ve çocuklardan oluşan 4 milyondan fazla sığınmacı yaşıyor. Bu kişilerin yaklaşık 3 milyon 600 binini Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacılar oluşturuyor. 2016 yılında Brüksel ile Ankara arasında imzalanan mülteci mutabakatı ile Türkiye, Yunan Adaları'na geçen sığınmacıları geri almayı ve insan kaçakçılarına karşı daha sert önlemleri hayata geçirmeyi taahhüt etmiş, AB de bunun karşılığında, Türkiye'deki sığınmacıların masraflarına milyarlarca euro destek sağlamayı kabul etmişti. Bunun yanı sıra AB, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize kolaylığı ve gümrük birliğinin modernizasyonu gibi taahhütlerde bulunmuştu.

Türkiye ile AB arasında bugünlerde sığınmacıların Yunanistan'a geçişleri nedeniyle yoğun tartışmalar yaşanıyor. Yunanistan Türkiye'yi, sığınmacılar için AB sınırını açmakla itham ederken, Türkiye Birliğin mülteci mutabakatındaki yükümlülüklerine uymadığını dile getiriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
110
73
10
8
7
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Alemin enayisi biziz. Avrupanın gençleri hayatını yaşasın istediği ülkeye anında gidebilsin sevgilisiyle konsere gidip birasını yudumlasın enayi Türk genc... Devamını Gör

Saikirecebb

aradığım yorum cidden

hakan balta

Troller iyisiniz yine çorba çıktı😎

demet s.

Bütün sığınmacıları alsınlar biz onlara 500 milyon verelim.