Bakanlar Kurulu Karar Aldı, Maliye Bakanlığı Açıkladı: Sigaraya Yıl Sonuna Kadar ÖTV Zammı Yok

 > -

Sigarada ÖTV tutarlarının temmuz ayında otomatik olarak artırılmasını öngören karar, bu yılın ikinci yarısı için uygulanmayacak. Maliye Bakanlığı, 6 ay boyunca sigaraya ÖTV zammı yapılmayacağını açıkladı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan ÖTV tutarlarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı.

Kararı okumak için tıklayınız

Bakanlar Kurulu, sigarada asgari maktu ve maktu vergi tutarlarının, temmuz ayında otomatik olarak arttırılmasını öngören kararın, bu yılın ikinci yarısı için uygulanmamasını kararlaştırdı.

Maliye Bakanlığı'ndan yazılı yazılı açıklamada, ÖTV tutarlarının artırılmamasının uygun görüldüğü belirtildi.

Açıklama için tıklayınız

Açıklamada, "Bu yılın temmuz-aralık dönemi için ise 2017 yılı enflasyon gelişmeleri ve yıl sonu hedefleri göz önünde bulundurularak, sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan söz konusu maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarının artırılmaması uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yıl sonu enflasyon hedefine ulaşılabilmesi için tütün ürünleri ve sigarada yapılması planlanan vergi zammından vazgeçtiklerini söyledi.

Bakan Ağbal'ın açıklaması şöyle:

"Sigara, enflasyon sepeti içinde önemli bir yekün oluşturuyor. Geçen sene de sigara fiyatlarında artışlar meydana geldi; o da 2016 enflasyonunu etkiledi ve 2017'de baz etkisi yarattı. Bu sene bu kaynaktan gelebilecek enflasyonist etkileri ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla vergi artışı yapmamaya karar verdik."

Sigaradaki asgari maktu ve maktu vergi tutarları, her yıl ocak ve temmuz aylarında, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son 6 ayda meydana gelen değişim oranında yeniden belirleniyordu.

AA ve Dünya

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Bakanlar KuruluTürkiye İstatistik Kurumuvergi
Görüş Bildir