Sigara Tiryakisi Şişman İşsizlerin Yalnız ve Güzel Ülkesi: Nauru

 > 
332PAYLAŞIM

Avustralya'nın kuzeydoğusunda yer alan 10 bin nüfuslu bir ada devleti olan Nauru, Vatikan'la Monako'dan sonra dünyanın en küçük 3. ülkesi durumunda.

Ekvatoral bölgede yer alan hemen her ada ülkesi gibi Nauru da huzurlu ortamı ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

İlk bakışta en büyük gelirinin turizm olacağı düşünülse de gerek ulaşım sıkıntısı gerek tatil için birçok benzer alternatif yer olması nedeniyle Nauru hiçbir zaman turistlerin gözdesi olamamış.

Ülkede biri devletin olmak üzere yalnızca 2 adet otel bulunması turizmin durumunu zaten gösteriyor.

Fakat doğa Nauru'ya farklı nimetlerini sunmaktan geri kalmamış. Yüzyıllar boyunca deniz kuşlarının dışkılarının birikmesiyle oluşan fosfat madeni ülkenin en önemli gelir kaynağı olmuş.

Nauru'da insanlar çalışmayı pek sevmiyor olacak ki yıllarca bu madenlerde çevre adalardan işçi getirip çalıştırmışlar. Hem de kendi vatandaşları arasında işsizlik oranı yüzde 90'a yakınken.

Yıllar içerisinde fosfatın azalmasıyla ülke yönetimi, yeni arayışlara girip birikmiş paralarıyla Avustralya'da ve ABD'de araziler ve binalar satın almış.

Geleceğe yönelik ekonomik planı bu gayrimenkullerden gelecek kiralara bağlı olan ülke bir yandan da kara para aklama merkezi olarak azalan madenleriyle çıkan ekonomik sıkıntıya bir çözüm bulmuş.

Ülkedeki fosfat madeni işletilirken tarım alanları ve balıkçılığa büyük zarar verilmiş. Halkın balık ve sebze tüketimi düşmüş.

Nauru, vatandaşlarının hiçbir genetik sorunları olmamasına rağmen fast food tarzı beslenmenin ülkeye gelmesi ve fiziksel aktivitenin düşmesiyle dünyanın en şişman ülkesi olmuş.

Bugün ülkenin yüzde 95'i fazla kilolu, yüzde 80'i de obez sınıfına girecek kadar şişman. Doğal sonuç olarak ülkede yetişkinlerin yarısından fazlası şeker hastası.

İşsizlik ve şişmanlıktaki birincilikleri yetmiyormuş gibi Naurulular yüzde 54'lük sigara tiryakiliğiyle de dünya liderliğine oturmuşlar.

Ülkenin en fit vücutluları polisler

Bunların sonucunda benzer bölgelerdeki ülkelerden 10 yıl daha kısa olan 65 yıllık ortalama yaşam süresiyle de dünya sıralamasında altlarda kalmışlar.

Nauru Cumhuriyeti Devlet Başkanı ülkede uzun yaşayan şanslılardan

Tüm dertleri yetmiyormuş gibi küresel ısınmayla yükselen deniz sularının bu yüzyıl içerisinde Nauru'daki yaşam alanlarını yutması bekleniyormuş. 😞

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emsal-sarangil

vatandaşlık hakkı var mıdır acaba? -nerelisin? -Nauru'luyum abi... -orası nasıl bir yer? -abi bak bi bana...ne görüyorsun? -ağzında sigara, şişman ve kanepeye yayılmış işsiz birini görüyorum. -hah işte orası da böyle bir yer...canım ülkem benim yaa...

gemileriyaktim

Beni bi Nauru'ya atın be.

kubb

aslında bizim uzun ülkeye bir el atsa ekonomiye can gelir

ozan-kayakan

emekli olunca buraya yerleşiyom kararımı verdim para birimi ney bu ülkenin onuda yazaydınız bi :D

charlesiv

Her şey iyi hoş da bize ne amk..

Görüş Bildir