Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıfırdan Yola Çıkan Yeni Teknoloji Girişimlerinin Yapmaktan Kaçınması Gereken 18 Hata

 > 
55PAYLAŞIM

Yeni oluşumların fazlasıyla arttığı günümüz iş dünyasında, girişimciler bu yanlışlardan kesinlikle sakınmalı.

1. Tek kurucu

Tek bir kurucu olarak yatırımcı Paul Graham'den fon temin etme şansınız neredeyse sıfır. Peki neden? Çünkü Graham'a göre başarının arkasında takım çalışması yatıyor.

2. Kötü bir konum

tvatemywardrobe.files.wordpress.com

Bir tek şey haricinde evinizin her şeyini değiştirebilirsiniz; o da konumu. Aynı şekilde şirketinizin de. Tabi Silikon Vadisi'ne taşınıyorsanız o zaman iş değişir.

3. Marjinal isim

Silik ya da tuhaf bir isim seçmek sizi kıyıda köşede bırakabilir. Ancak rekabetten korkuyorsanız, bu kaçınmanız gereken bir durum olmaktan çıkar.

4. Çalıntı fikir

Unutmayın ki yalnızca tek bir Twitter ya da Facebook var. Yarının Google'ı aynı Google olmayabilir. Bu yüzden esinlenmeyi ileri boyutlara taşımayın.

5. İnatçılık

Adapte olma sıkıntısı, ayakta kalmayan işletmeleri yerle bir edebilir. Bu yüzden kullanıcılardan gelen şikayet ve talepler göz ardı edilmemeli.

6. Kötü programcılar

İyi bir programcıyı kötü olandan ayırmak ekibinizde güvenilir olmanızı sağlar. Olağanüstü programcılar her zaman nadir bulunur. Bu yüzden bazı tuhaf yanlarıyla karşılaşmanız olağan bir durumdur.

7. Yanlış platformu seçmek

Hızlı bir ölçüm yapmak, ayakta kalıp kalmayacağınızı belirler. Yanlış bir platformu tercih etmek işlerin yürümesini engelleyip önünüzü tıkar; kullanıcılar da hiçbir zaman oturup bunu çözmenizi beklemezler.

8. Yavaş bir başlangıç yapmak

Şirketinizin var olup olmayacağını bilmeniz için başlangıç yapmanız gerekiyor. Bu başlangıç ertelendikçe alacağınız cevap da ertelenmiş oluyor

9. Erken başlangıç yapma

Tam tersi olarak çok erken başladığınızda da hazırlıksız yakalanabilir ve ortaya kullanışsız bir ürün çıkarabilirsiniz.

10. Kafanızda belirli bir kitle olmaması

Birilerinin sizin ürünlerinizle de ilgileneceğinden çok eminsiniz; sadece kim olduğunu henüz bilmiyorsunuz değil mi? Kimsenin ilgilenmeyeceği ihtimalini unutmayın sakın ve ona göre adım atın.

11. Az para kazanmak

s1185.photobucket.com

Çok az para kazanarak tüm potansiyelinizi ortaya koymanız mümkün değil maalesef.

12. Çok para harcamak

Yeterince büyümeden çok fazla harcamak sonunuzu getirebilir.

13. Çok kazanmak

Çok para kazanmak, faydalı bir iş yapmadan çok büyük bir başarı yakalamış gibi hissettirebilir. Günün sonunda ise etkilemek istediğiniz sadece kullanıcılar olur; yatırımcılar değil.

14. Yatırım yönetiminin kötü olması

Yatırımcıyı ya da kullanıcıları mutlu etmek arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, her daim kullanıcınızı seçin. Eğer kullanıcılar memnunsa, yatırımcı da memnun olacak ve para kazanacaktır.

15. Kar etmek için müşteriden ödün vermek

Daha sonra da para kazanabilirsiniz; ancak kullanıcıları daha sonra memnun edemezsiniz. İsteklerini şu anda karşılamak zorundasınız.

16. Taşın altına elini sokmamak

Problemlerinizi uzaktan çözemezsiniz. İş hayatı ilişkiler üzerine kuruludur. Bu yüzden dışarıya adım atıp insanlarla görüşmelisiniz.

17. Kurucular arasında kavga

Kurucular arasında bazı çatışmaların olması kaçınılmazdır. Hırslı olmak, her zaman anlaşmazlıklara yol açar.

18. Yetersiz çaba

Kararlılığınızın eksik olması sizi sona doğru götürebilir. İş kurmak yerine başka seçenekleriniz olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen onlarla daha fazla ilgileniyorsunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fenrken

cidden böyle bir planım vardı. staj ve bir süre işte çalışıp tecrübe kazandıktan sonra kendime bulduğum bir iki kişiyle kendi şirketimi açmayı düşünüyorum

furkan-merakli

Çok işime yaradı milyarder oldum sayenizde tşk

Görüş Bildir