Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sevmediğiniz Ama Aynı Ortamda Bulunmak Zorunda Olduğunuz İnsanlarla Başa Çıkmanıza Yarayacak 13 Öneri

-
Abone ol

Maalesef bazen insanları sevebilmek çok zor oluyor ama bunun çözümünü genelde o kişilerden uzak durarak sağlayabiliyoruz. Bazen ise sevmediğiniz biri burnumuzun dibinde, neredeyse her gün görmek zorunda olduğumuz kişilerden de olabiliyor. 

Sevmediğiniz ama sürekli aynı ortamda bulunmanız gereken bu insanlarla da aynı ortamda yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Kendinize huzurlu bir alan açabilmenin başka yolu var mı ki? 

O halde bu durumlarda neler yapabileceğimize hep birlikte bakalım...

1. Evet, haklısınız... Sevmediğiniz biriyle aynı ortamda bulunma zorunluluğu hayatta başa gelebilecek en zor şeylerden biri. Ama karşınızdakinin üzerine kusmadan önce bir de bizi dinleyin, belki biraz huzura erişebilmenin yolu bulabilirsiniz. 😔

Hoşlanmadığınız, irrite olduğunuz, sizi hayattan bezdiren bir insanla anlaşmaya ya da en azından gerginliği biraz azaltmaya çalışmak zor olsa da mümkün. Sonuçta gidebilecek başka yeriniz yoksa o kişiyle geçinebilmenin yollarını aramaya başlamalısınız. Huzursuz bir ortamda durmaktan iyidir ama değil mi?

2. Öncelikle düşünün bir süre... Bu kişiden tam olarak neden hoşlanmıyorsunuz, sizi sinir eden, geren şey ne?

Belki geçmişten yaşadığınız bir olay belki de huyu suyu? İyice tartıp biçin, belki tolere etmenin bir yolu vardır bu işi.

3. Eğer sebeplerin çok ciddi şeyler olmadığını çözerseniz birlikte bir kahve içmeye ya da öğle yemeğine çıkabilirsiniz. Belki sandığınız kadar iyi tanımıyorsunuzdur birbirinizi.

Konuşacak bir şeyleriniz vardır elbette.

4. Zira konuşmak herkese iyi gelecektir. Eğer hoşlanmadığınız bir hali ya da alışkanlıkları varsa belki bunu da konuşarak çözmüş olursunuz.

En azından bu, ona karşı olan siniriniz yenmenize de yardımcı olabilir.

5. Ayrıca bunun için de iyi bir dinleyici olmalısınız. Önyargısız, empatiyle onu da dinlemeniz gerekecek. Kendinizi açıkladıktan sonra fırsat verin ki o da kendini anlatsın.

Bakış açınızı değiştirip farklı bir açıdan bakın bir de aranızdaki meseleye. Sandığınız gibi bir mesele bile olmayabilir aranızda. Onun görüşlerini de almaya özen gösterin bu noktada.

6. Sonra bakarsınız ki can ciğer kuzu sarması olmuşsunuz... Neticede büyük arkadaşlıklar nefretle başlar!

Yani olabilir neden olmasın, tabii dediğimiz gibi ciddi meseleleriniz yoksa. Ciddi meseleler basit bir kahve molasından daha fazlasını gerektirir çünkü.

7. Bu konuşma işi iyi gitmediyse o halde zorlamanızın bir manası yok. Tartışmamaya özen gösterin. Sonuçta sizi gıcık eden biriyle tartışmak sadece sizin zararınıza olacak.

Olmuyorsa olmuyordur, konuşmayı hararetlendirmeye hiç mi hiç lüzum yok.

8. Sevmeseniz bile onunla aynı ortamda olmak durumunda olduğunuzu biliyorsunuz, o sebeple sakın ola ki öfkenize yenilip işlerin daha kötüye gitmesine neden olmayın.

Sonuçta birlikte iş yapıyor olabilirsiniz, bir projede çalışıyor olabilirsiniz, aynı evde, yurtta yaşıyor olabilirsiniz. Herkes herkesi sevecek diye bir kural yok ama medeniyeti de elde bırakmamak gerek.

9. Farklılıklarınızı kabul edin. Bu, bizi insan yapan en doğal şey. Bizi sinir de etse farklılıklarımızla birer bireyiz.

Kaidelerinizi bir kenara bırakın demiyoruz elbette ama herkeste benzerlik aramak yerine farklılıkları düşünürseniz daha olumlu bir sonuç elde edersiniz.

10. Özellikle iş ortamındaysanız, sevmediğiniz biriyle aranıza devasa bir rekabet girmemesi pek mümkün değil. Ama her şeyi yarışa çevirmemeye özen gösterin.

Sizi mutlu eden, gerçekten yapmak istediğiniz şeyler olduğunda biraz hırslı olmak istemeniz en doğal şey ama sırf birinden hoşlanmıyorsunuz ya da onun yerin dibine batmasını istiyorsunuz diye olur olmadık her şeyi yarış haline getirmeye çalışmayın. Bunun en büyük zararı size olur zira.

11. Uzun bir süre sevmediğiniz o kişiye maruz kaldınız ve artık tahammülünüz hiç kalmadıysa o ortamdan ışık hızıyla kaçın. Bahaneler üretip bir an önce uzaklaşın ve sinirlerinizi dizginlemeye çalışın.

Yürüyün, kahve için, komik videolar izleyin; bilemiyoruz artık size ne iyi geliyorsa onu yapın...

12. Artık hiçbir şey sizi rahatlatmıyorsa, karşınızdakine ondan hoşlanmadığınızı söyleyin ve ilişkinizin minimum seviyede kalmasını isteyin.

Belki tutar...

13. Sonuçta sevmediğiniz insanları bir hokus pokusla hayatımızdan çıkarmak mümkün değil. Ama çoğu zaman hislerimizi dizginleyebilmek mümkün... Yıpratmayın kendinizi! 😢

Unutmayın ki ne kadar huzurlu olursanız, ne kadar kafanız rahat olursa her konuda o kadar verimli olursunuz. 🙏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iluminatininaq

onun amına koyucam oruspu çocuğu

pantheratigris

#11 ışık hızıyla uzaklaşmak en iyi çözüm. Tahammülünüz kalmadıysa, zaaflarınıza yenik düşüp hata yapmamak için uzaklaşın.

yagmur-ys

Evet yoksa tahammül sınırına ulaşıp benim gibi patlayabiliyorsun. Sonra suçsuz yere suçlu olup çıkıyorsun.

pantheratigris

benim de tecrübelerim arasındadır. tecrübeler iyidir. insan hem zaaflarını bilip düzeltmeye çalışıyor , hem de benzer durumlarla karşılaştığında ne yapması gerektiğini biliyor.

yagmur-ys

Aynen öyle. Tecrübeler iyidir. Artık eskisi gibi görünce ellerim titremeye başlamıyor. En iyi yöntem umursamamak, başka şeylerle oyalanmak ve gülümsemek. Sevmediğin insanların onları takmadığını bilmesi için.

Görüş Bildir