Seviyoruz Merkez! Behzat Ç.'nin Harun'u, Vatanım Sensin'in Yakup'u Muhteşem Fatih Artman

1.1bPAYLAŞIM

Hayatımızda bir Behzat Ç. gerçeği vardı ama maalesef bitti. Bu dizi bizlere o kadar şey kattı ki, hala daha repliklerini söylüyor, sahnelerini aklımızda tutuyoruz. Şüphesiz ki Behzat Ç.'nin bize kazandırdığı en önemli şeylerden biri de oyuncuları. Örneğin bir Fatih Artman var ki, sevmekten asla vazgeçemiyoruz. Gelin birlikte onu daha yakından tanıyalım...

Efsane dizi Behzat Ç. bitti ama hatırası, hayranlarının gönlünün en güzel yerinde yaşamaya devam ediyor.

Dizinin en güzel kazanımlarından biri de elbette Harun karakteri; yani gerçek adıyla Fatih Artman. Biz pek Fatih adına alışamadık, gördüğümüz her yerde kendisine Harun demeye devam ediyoruz zira.

O kadar gerçek ve bize o kadar yakındı ki Harun, sanki aynı mahallede yaşadığımız bir insan ya da okuldaki kankamız gibiydi.

Dünyanın en saftoloz, en obur, en duygusal ama işine de bir o kadar aşık adamı Harun'u tanıdığımız ilk günden beri onunla aynı evde yaşıyor gibiyiz. Çünkü Fatih Artman, o kadar samimi bir oyunculuk çıkardı ki bizi resmen kendine hayran bıraktı. Belki gerçek hayatında da aynı tevazuyu sürdürdüğü için bize bu denli gerçek geldi Harun.

Hayatındaki boşluğu "Şak!" diye dolduran şeyi okul yıllarında bulmuş: Tiyatro

Aslında teknik liseye giden bir öğrenciymiş kendisi. Ancak pek tercih ettiği de bir okula gitmiyormuş ama motivasyonunu da bozmamak için gayret göstermiş. Ta ki sevgili babasını 14 yaşındayken kaybedene kadar... İşte o noktadan sonra evin şımarık küçük oğlu gitmiş, yerine aklı başında ve erken olgunlaşmaya başlayan bir adam gelmiş.

Evin küçük oğlu, bir yetenek abidesi çıkmasın mı? Çıkıyor ve konservatuvara giden yollar arşınlanıyor...

Tabii bu o kadar kolay olmamış. İlk sınavın ikinci aşamasında çuvallamış, dünyası başına yıkılmış. Fakat bu aşk başka bir şeye benzemiyor; yılmamış bir daha girmiş sınava, ve tabii ki başarılı olmuş. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarını Oyunculuk bölümünü bitirmiş. Ne de güzel olmuş, çok da şahane olmuş...

Dişçiye gidecekken kendini birden Behzat Ç. oyuncusu olarak bulmasının en büyük sebebi Erdal Beşikçioğlu

Oyuncu arkadaşı Engin Öztürk'le Ankara'da dişçiye gitmek için evden çıktıkları bir gün Engin "Erdal Beşikçioğlu çağrıyor, uğrayalım mı? diyor. Fatih de "Beni öyle ortamlara sokma" diyor çünkü tek ideali tiyatro. Dizi falan hayatta aklına gelen şeyler değil. Beşikçioğlu Fatih'e "Sen de deneme çekimine gireceksin" diyor. İlk boşlukta ordan kaçan Fatih, Engin'in "Serdar Akar (yönetmen) seni çağırıyor" telefonuyla görüşmeye tekrar gidiyor. Ve işte Harun, bu görüşmeler sonrası hayatımızın orta yerine giriveriyor.

Araba kullanmayı 3 gün içinde Behzat Ç. için öğrenip gaza basan bir Harun düşünün

Çünkü biliyorsunuz Harun, bir araba delisi. Hatta müdüre sürekli "Araçları değiştirin" diyen bir adam. Hal böyle olunca Harun'un pati çeke çeke araba kullanması şart ama Fatih Artman ehliyeti olduğu halde işi pratiğe pek dökmemiş. Dizinin başlamasına yakın 3 gün içerisinde arkadaşlarından hızlandırılmış kurs almış hatta.

Harunsuz kaldıktan sonra özlemimizi giderdiğimiz ilk film: Bana Masal Anlatma

Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak tarafından yazılıp yönetilen film, gerçek bir masal aslında. Bu yapımda da yine naif ve tatlı bir rolü vardı Fatih Artman'ın.

Yılmaz Erdoğan'ın "Tatlım Tatlım" filminde ise bambaşka bir tiple karşımıza çıktı

Yani tabii fiziksel bir değişimden bahsediyoruz. Onu sinir bozucu bir rol ile karşımızda görseydik biraz üzülürdük zaten.

Veee tabii ki Vatanım Sensin'in binbir surat Yüzbaşı Yakup'u

Her perşembe seyrederken kalp spazmı geçirdiğimiz Vatanım Sensin'in kadrosuna eklenmesiyle bizi resmen uçurdu Artman. Bütün karmaşık içleri çözen, Albay Cevdet'in yareni, müthiş bir vatansever olarak görüyoruz onu. Hatta görmeyince "Nerde kaldı bu adam?" diye telaşlandığımız da oluyor arada.

Şekilden şekile girmek bir insana bu kadar mı yakışır? Resmen her hali ayrı bir olay.

Şu sahnede yüreği ağzına gelenler olarak bir dernek kurabiliriz herhalde...

Neyse ki Yakup'un Cevdet'i; Cevdet'in de Yakup'u var.

Fakat yine de diziyi izlerken "Harun çıktı" diyenler çoğunlukta. Çünkü o bizim ilk göz ağrımız!

dizi.tv

Bunu aşmamız lazım arkadaşlar. Adamın adı Fatih Artman. Bir gün çıkıp bize "Yeter artık bana Harun demeyin!" diyebilir ama onun öyle bir mizacı yok. Dünyanın en efendi adamlarından bir tanesi. Hatta bu kadar şöhrete rağmen doğup büyüdüğü mahalledeki evinde ailesiyle yaşıyor. Onu köşede arkadaşlarıyla çekirdek çitlerken görürseniz şaşırmayın.

Seviyoruz seni Harun, bayılıyoruz sana Yüzbaşı Yakup! Ne zaman istersen biz ekranın başında seni izliyor olacağız...

SEVİYORUZ MERKEZ!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rahime-savas

Tatlım Tatlım'dan önce Ekşi Elmalar'da da oynadı. Orada da çok iyiydi.

bereketdede

Beş kardeş dizisinde de oynamıştı. İçeriği hazırlayan en azından wikipedia ya baksaymış.

kaya-mustafa

gapalı la gapalı

fatih2685

On numara oyuncu gerçekten harika. Çok daha büyük başarılar dilerim kendisine.

nakil

Aziz Başeğmezden bahsetmeden bu adamı nasıl anlatırsın ki. Hayır hadi anlattın diğer aklı evveller nasıl kabul etti bunu. Beş para etmez bi galeri olmuş. Atıl kunt

portakalkabugu

Kodunu söyle bana kodunu! :')

Görüş Bildir