Seni Seçtim Güney Kore! Öğrendiğinizde O Ülkeye Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek İlgi Çekici Bilgiler

315PAYLAŞIM

Enteresan kutlama günleri, deniz ürünlerine olan bağlılıkları, acayip batıl inançları ve kültürleriyle Güney Kore hakkında bazı ilginç bilgileri derledik, keyifli okumalar!

Güney Kore'de taksilerin bir statüsü vardır.

Bizdeki gibi sadece sarı renkte taksiler yoktur. Gri, beyaz ve siyah renkte taksileri bulunur; gri ve beyaz taksiler, yeni işe başlayan acemi şoförlerin ve hizmet kalitesinin siyaha göre daha düşük olduğu taksilerdir. Siyah taksiler ise usta şoförler tarafından kullanılan ve lüks hizmet kalitesi sunan taksilerdir.

Sadece görme engelliler lisanslı masör olarak çalışırlar.

1913’te yürürlüğe giren yasa, körlere geçim sağlamak amacıyla yapılan bir yasadır. Masaj işi, görme engelli insanların normalde zevk alabileceği tek meslek olduğundan, mevcut sistemde hayatta kalma haklarını sağladığını söylemektedir. Bu yasayı ihlal eden herkes beş yıl hapis ve 50 milyon won para cezası alabilmektedir.

Güney Kore'de 4 rakamı kullanılmaz.

Güney Kore'de çoğu insanın 4 rakamına karşı fobisi (Tetrafobi) vardır. Kore dilinde 4 rakamının telaffuzu ölüm kelimesine benzediği için kullanılmaz. Genel olarak asansör, apartman, otopark gibi yerlerde 4 rakamı yerine (İngilizce four kelimesinden gelen) F harfi kullanılır.

Dünyada gardiyanların robot olduğu ilk ve tek hapishane Güney Kore'dedir.

Yaklaşık bir buçuk metre boyunda ve 3 boyutlu kamera, mikrofon ve hoparlörlerle donatılan ve iPad ya da bilgisayarlarla idare edilen robot gardiyanların asıl görevi gardiyanların iş gücünü azaltmak ve onlara yardımcı olmaktır. Robotlar ikili ilişki kurabildikleri takdirde gardiyanların suçlularla birebir iletişime geçmesine gerek kalmayacak.

Kan grubunun kişiliği belirlediğine inanırlar.

Kendilerini kan gruplarına göre sınıflandırılırlar. Ayrıca farklı kan grubundan olan kişiler evlenemezler. Bu nedenle, Güney Kore'deki insanların sevdikleri ile evlenebilmeleri için kanlarının uygun olması gerekmektedir.

Batıl inançları çok fazladır.

Örneğin, uzun saçlı kadınlar, gece yatarken saçları açık uyumazlar. Çünkü uyurken bir hayaletin saç tellerini tek tek sayacağını ve son saç teline geldiğinde onu öldüreceğine inandıklarındandır.

  • Ölü kişilerin ruhlarının hemen bedeninden ayrılmadığına inandıkları için, gömülmeden önce bir hafta bekletirler.

  • Eğer gece vantilatörü açık unutup uyursanız, kötü şans getirir.

  • Yeni açılan restoranların önüne tuz koyulması, zenginlik getireceğine inanmalarından kaynaklıdır.

Güney Kore'de dövme yaptırmak yasaktır.

İronik bir şekilde dövme yaptırmak yasak fakat bir suç olarak görülmemektedir. Yasaklanmasının arkasında bulunan olay; eskiden sadece suçluların vücuduna dövme yaptırılmasından dolayıdır. Bu sebeple eskiden dövmesi olan bir insanı gördüklerinde suçlu olduğunu anlarlarmış ve bu toplum tarafından hoş karşılanmazmış.

Deniz ürünleri Güney Kore mutfağında çok önemli bir yere sahiptir.

'Denizden babam çıksa yerim' lafı tam olarak Güney Kore mutfağını anlatmaktadır. Özellikle popüler olan canlı ahtapot yemeleri yüzünden sadece bir yılda yirmiden fazla kişi ahtapot yemeye çalışırken ölmektedir ve buna rağmen yemeye devam etmektedirler.

En çok alkol tüketen ülkelerden biri Güney Kore'dir.

Yılda, Almanya, ABD, İrlanda, Kanada ve Rusya'dan daha fazla alkol tüketmektedirler. En çok içilen içki ise Soju'dur ve %19 alkol oranına sahip olan bu içkiyi genellikle ana öğünde içerler. Ayrıca alkol, Güney Kore'de insanlarla tanışmanın en iyi yolu olarak bilinir.

Pazar günleri küçük esnafa katkı için büyük işletmeleri kapatırlar.

Her ayın ikinci ve dördüncü pazar günlerinde AVM ve büyük marketleri kapatırlar. Bu kapatma işlemi, küçük market ve pazarların para kazanmasını sağlamak için yaptıkları bir katkıdır.

Güney Kore'nin Jeju adasında erotik bir park vardır.

Jeju Adası'nda bulunan 'Love Land' en meşhur erotik temalı parktır. Parkın her yerinde çeşitli pozisyonlarda olan erotik heykeller vardır ve bunu cinsel eğitim için bir nevi araç olarak görürler.

Güney Kore’de iki farklı sevgili günü ve bir de yalnızlar için siyah gün vardır.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde kadınlar erkeklere çikolata ve hediye alırken, 14 Mart’ta kutlanan beyaz günde erkekler, kadınlara çikolata ve hediye verirler. Ayrıca 14 Nisan siyah günü, bu iki tatilde de hediye alamayan yalnızlar için kutlanan bir gündür. Siyah günde insanlar siyah giyinerek ve çeşitli siyah yiyecekler yiyerek sıkıntılarını paylaşır ve vakit geçirirler.

Güney Kore'de kırmızı ayakkabı hoş karşılanmaz.

Eğer sevgilinize kırmızı renkte bir ayakkabı alırsanız bu ‘seni terk edeceğim’ anlamına gelmektedir. Bir başka örnek ise, birinin ismini kırmızı kalemle yazmak o kişinin ölmesini istediğiniz veya başına kötü bir şey gelmesini istediğiniz anlamına gelir.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Seni Seçtim Hindistan! Öğrendiğinizde Ülkeye Karşı Bakış Açınızı Yerle Bir Edebilecek İlginç Bilgiler - onedio.com
Seni Seçtim Hindistan! Öğrendiğinizde Ülkeye Karşı Bakış Açınızı Yerle Bir Edebilecek İlginç Bilgiler - onedio.com
2020 Yılına Gireceğiz Diye Sevinirken Bizden Bir 50 Yıl İleride Yaşayan Güney Kore'den 19 Muazzam Fikir - onedio.com
2020 Yılına Gireceğiz Diye Sevinirken Bizden Bir 50 Yıl İleride Yaşayan Güney Kore'den 19 Muazzam Fikir - onedio.com
Güney Kore'de Gayet Doğal Karşılansa da Dünyanın Geri Kalanını Kesinlikle Şaşırtacak 15 Şey - onedio.com
Güney Kore'de Gayet Doğal Karşılansa da Dünyanın Geri Kalanını Kesinlikle Şaşırtacak 15 Şey - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oneydiyo

En önemlisini yazmamışsınız; Köpek eti yeme kültürü Kore'de başlamış, Çin'e kadar yayılmıştır. Hala köylerde azda olsa köpek eti yiyen vardır. Hatta 70'lerde, 80'lerde Karaköy limanına gelen Koreli gemicilere balığın yanı sıra sokak köpeklerini de satardı esnaf. İnternette aratabilirsiniz.

despresso

4 rakamı uğursuzluk inancı Çin'e ait yalnız. 4 ve ölüm Çince'de "Sığ" diye okunur.

ipek-turkdemir

İyi ki bi kpop varmış alttaki yorumlar kpopu sadece 12 yaşındakilerin dinlediği bir şey sandığı gibi Kore'yi de fetisize ettiğimizi sanıyorlar.

the-wizard

sanmıyorlar olan o.

Gizli Kullanıcı

güzel bir müzik türü dersin anlarım ama dinleyicilerinin yaş ortalaması gerçekten çok düşük. fanlar çok fazla olduğu için kalitesizlik akıyor kitleden. insanlar da bu salakların yaptıkları yüzünden türe çok önyargılı yaklaşıyor. bu arada yanlış anlama, ben de k-pop dinliyorum. profil fotoğrafımdaki yakışıklıdan da anlayabilirsin. ;))

ipek-turkdemir

Ya orası öyle Türkiye için özellikle ama yani rahatsız edici dünya çapında her yaştan her insan dinliyor bu önyargı yüzünden Türkiye'de kitle kötü ve yaş küçük. Ve Mullet G-Dragon çok ikonik zevkiniz mükemmel

Gizli Kullanıcı

her hali ile güzel. mantar gibi görünen saç modeli bile. :D

xeamonix

14 Nisan gününü sevdim :(

blink--army--potterhead

epey değişik bi yer ama şu park hoşuma gitmedi

kaan-ergen

niye? heykeller çok güzel :)

blink--army--potterhead

kaba olmak istemem ama sapık mısın sen ?

deen-tharkuho

O parkta olmayan yok tam bir rezillik

kaan-ergen

cinsellikle sapıklığı eş tutuyorsan, cinsellik yaşamaya başladığında her türlü gerçek sapıklığı yapma potansiyelin var demektir.

anonim-sea

Sapıklık cinsellikle bağdaştırılmaz

blink--army--potterhead

bence cinsellik şeyi de çok saçma. Şimdiye kadar hiçbir erkek arkadaşımla seks saçmalıklarından yapmadım. Yapanları da anlamıyorum

kaan-ergen

yaş kaç?

blink--army--potterhead

17 ???

kaan-ergen

ok...

Gizli Kullanıcı

seks saçmalık olsaydı sen olmazdın... seni leyleklerin getirdiğini falan mı sanıyorsun? ;))

blink--army--potterhead

hayır , sanmıyorum. Ama annem de söyledi : onlar abartmamış . sadece 3 kere yapmışlar , abartmadan ve uzatmadan

Görüş Bildir