Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sen Yağmur Ol Ben Bulut, Trabzon'da Buluşalım: Trabzon'da Gezilecek Yerler

-

İnsanıyla, doğasıyla, tarihiyle ve lezzetleriyle ilk gittiğiniz andan itibaren sanki yıllardır orada yaşıyormuş ve bir daha hiç ayrılmayacakmış gibi hissettiren Trabzon, yağmurlu ve gri havasına rağmen aslında sımsıcak bir şehir. Ayrıca yeni başlayanların Trabzon'un tertemiz havasına ilk etapta alışmakta biraz zorlanacaklarını belirtelim.

1. Şehrin kuşbakışı izlenebilecek en güzel yeri olan Trabzon Kalesi

Osmanlı'dan kalma eserlerden olan kalenin surları bugün hala ayakta. Aslında kalenin geçmişi milattan önce 5. yüzyıla dayanıyor. Ancak içindeki yapılar maalesef tahribat sebebiyle bugünlere gelememiş. Trabzon'un yeşilini, kentin kendine has yapısını ve denizin dalgalarını izlemek isteyenler için enfes bir yer.

2. Uzun bir yolculuğun ardından sizi büyüleyici güzelliğiyle karşılayan Sümela Manastırı

Sümela Manastırı'nın milattan sonra 365 ile 395 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor. Aslında ilk kurulduğunda kilise iken üstünden geçen bin yılın ardından manastıra dönüşmüş. Kilisenin yapımı konusunda da çeşitli efsaneler var. Efsaneye göre aynı rüyayı gören iki keşiş birbirlerinden habersiz şekilde bugünkü manastırın olduğu yere geliyorlar ve aynı rüyayı gördüklerini anladıklarında tam da o noktada kilisenin temelini atıyorlar. Ayrıca iki keşişin de rüyasında gördüğü ve Sümela Manastırı'nın bulunduğu yer Hazreti Meryem'in İsa'yı kollarında tuttuğu ikonun olduğu yer.

3. Bir doğa harikası: Uzungöl

Yamaçlardaki kayaların derenin önünü kapatmasıyla meydana gelen Uzungöl, doğal güzelliği ile Trabzon'un en çok turist çeken yerlerinden biri. Birbirinden leziz Trabzon yemeklerinin tadına baktıktan sonra doğada yürüyüşe çıkmak Uzungöl'de yapılacak en güzel aktivitelerden.

4. İlk olarak kilise, sonra camii ve en son müze olan, Trabzon Ayasofya Müzesi

1250 ile 1260 yılları arasında Kral I. Manuel tarafından manastır kilisesi olarak yaptırılan Ayasofya, 1584 yılında camiye dönüştürülmüş. Oldukça görkemli bir mimariye sahip olan Ayasofya 1964 yılından beri müze olarak kullanılıyor. Yani İstanbul'da bulunan Ayasofya Müzesi ile benzer bir geçmişe sahip.

5. Karadeniz havası almak isteyenler için Altındere Vadisi

Hırçın dereleriyle meşhur Karadeniz'in eşsiz doğasını iliklerinize kadar hissetmek için en ideal yerlerden olan Altındere Vadisi, neredeyse yeşilin her tonunu içinde barındırıyor. Ayrıca Sümela Manastırı da Altındere Milli Parkı'nın içerisinde bulunuyor.

6. 8 milyon yılda oluşmuş Çal Mağarası

Dünya'daki en uzun ikinci mağara olan Çal Mağarası, esrarengiz yapısı ile gerçekten büyüleyici bir atmosfere sahip. Uzmanlar mağaranın 8 milyon yılda şimdiki haline geldiğini düşünüyor. Aynı zamanda mağaranın astım ve sinüzit hastalarına da iyi geldiği söyleniyor.

7. Güneşi batırabileceğiniz en güzel yer: Boztepe

Tüm şehre hakim bir konumda olan Boztepe, sabah güneşin doğuşunu ve akşamüstü ise batışını izlemek isteyenler için güzel bir alternatif oluyor. Manzaraya karşı semaver ile gelen çayı içmek de ayrı bir keyif doğrusu.

8. Güzelliğine hayran bırakacak Trabzon Atatürk Köşkü

20. yüzyılın başlarında yapılmış olan köşk, Atatürk tarafından 1934 ve 1937 yılları arasında Trabzon'a yaptığı ziyaretlerde kullanılmış. Atatürk'ün vefatının ardından ise Atatürk'ün kullandığı eşyalar ile dekore edilerek müze haline getirilmiş.

9. Türkiye'nin ilk manastırı olan Vazelon Manastırı

Milattan sonra 270 ile 317 yılları arasında inşa edildiği düşünülen manastır aslında Sümela Manastırı'ndan bile eski. Ancak bugün maalesef oldukça tahrip edilmiş durumda. Ulaşımı bir hayli zor olan Vazelon Manastırı Yahya Peygamber'e adanmış.

10. Dağın içine gizlenmiş Peristera Manastırı

Sümela Manastırı'nın ihtişamının gölgesinde kalmış bir diğer manastır olan Peristera Manastırı, Kuştul Manastırı ve Hızır İlyas Manastırı isimleri ile de biliniyor. 8. yüzyılın ortalarında yapılmış olan manastırdan bugüne çok az yapı kalabilmiş.

11. En sevimli müzelerden olan Trabzon Müzesi

20. yüzyılın başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından ev olarak yaptırılan bina, yıllar boyunca hükümet konağı, müfettişlik binası, kız meslek lisesi olarak kullanılmasının ardından müzeye dönüştürülmüş. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk Trabzon'u ilk ziyaret ettiğinde burada konaklamış.

12. Geçmişin en afili alışveriş merkezlerinden Trabzon Bedesten Çarşısı

15. yüzyılın sonrasında Gülbahar Hatun tarafından yaptırıldığına dair bilgiler olan Bedesten Çarşısı, tarihi dokusuyla geçmişi günümüzde halen daha yaşatan önemli eserlerden bir tanesi. Fakat bazı kaynaklarda bu yapının 11. yüzyılda Cenevizliler tarafından yapılmış olduğu ve Osmanlı'nın Trabzon'u fethetmesinin ardından çarşıya dönüştürüldüğü söyleniyor.

13. Kendinizi yeşilin kucağına atabileceğiniz yaylalar

Trabzon'un birbirinden popüler ve birbirinden güzel yaylaları bulunuyor. Özellikle Haldizen Yaylası, Şekersu Yaylası, Garester Yaylası ve Lapazan Yaylası, Trabzon'a gidenlerin uğramadan geçmediği yerler.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-sezer-guzelyazici

uzun göle gidilmez artık araplar etti içine.

reshontheway

Araplar ve orayı imara açan belediye, ayrıca çok övündükleri Laz Mütahitlik zekası üzerine krema koydu.

elifsena-yildirim1

Sırf gözü kalp olan yer 61 diye beğenmedim lan

vemrv

Bir Trabzonlu olarak söylüyorum;gün geçtikçe Araplardan ötürü emlak,yiyecek,içeçek,ulaşım fiyatları artmakta.Haricinde hala daha çok samimi bir halka sahip.Tatillerimi hep memleketimde yaylalarda geçirmeye gayret gösteriyorum.Bilhassa Maçka ve yaylaları çok özel ve güzel.Henüz bozulmamışken herkesin gidip görmesini tavsiye ederim.Sürmene'de pide,Akçabatta sıradan bir köşebaşı lokantasında köfte(sakın meshur köftecılere gidip aldanmayın),Livera Campingde kahvaltı,Maçka yaylalarında da et yemenizi öneririm.

taemin-dayt

Ülkemizin korunması gereken pek çok doğal güzelliğine sahiptir Trabzon maalesef değerini bir tek Araplar biliyor.Yaylaya çıktığınızda oksijen temiz hava öyle bir canlandırıyor ki insanı yüzünüze renk geliyor erken yatıp erken kalkmaya düzenli yemek yemeye alışıyorsunuz şehre geri döndüğünüzde kirliliği anında farkediyorsunuz ne yazık ki.

layd

fazla reklam yapmayın araplar görmesin..

Başlıklar

AyasofyaTrabzon
Görüş Bildir