Saygın Düşünürlerin Sözleriyle Dini İnancın Gücünü Derinlemesine Anlatan 27 Güzel Deyiş

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Tanıdığımız birçok yazar, düşünür, sivil hak savunucusu hatta politikacıdan sizler için Buzzfeed'den derlediğimiz bu sözler dine olan inançla ilgili çeşit çeşit pencereler açıyor...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/juliegerstein/x...

1. Malcolm X, politik lider, aktivist ve yazar

"Gerçek İslam, bana beyazlar hakkında siyahlar tarafından yapılan genelleme ithamların, beyazların siyahlara karşı yaptıkları genelleme ithamlar kadar yanlış olduğunu gösterdi."

2. Buddha

“Tıpkı bir mumun alevsiz yanamayacağı gibi, insan da ruhani bir hayat olmadan yaşayamaz."

3. Thomas Jefferson, ABD Başkanı, ABD Bağımsızlık Bildirgesinin asıl yazarı

"Politik, dini, felsefi düşüncelerdeki farkı asla bir arkadaşımdan kendimi uzaklaştırmak için bir sebep olarak görmedim." 

4. Karen Armstrong, yazar

"Merhamet, dans gibi uygulamalı olarak edinilen bir bilgidir. Bunu yapmalı ve her geçen gün sıkı bir şekilde çalışmalısınız."

5. Pervez Musharraf, Pakistanlı politikacı

“İslam nefreti değil hoşgörüyü, düşmanlığı değil kardeşliği, şiddeti değil barışı öğretir."

6. Dalai Lama

“Bu benim basit dinim. Tapınaklara, karmaşık felsefelere ihtiyaç yok. Kendi beynimiz, keni kalbimiz bizim tapınağımızdir, felsefemiz iyiliktir."

7. Soren Kierkegaard, filozof

“Dua Tanrıyı değil, dua edeni değiştirir."

8. Khalil Gibran, yazar ve filozof

"Caminde eğildiğinde, tapınağında diz çöktüğünde, kilisende dua ettiğinde seviyorum seni. Çünkü sen ve ben bir dinin çocuklarıyız ve tabiatımız bu."

9. Malala Yousafzai, Nobel ödüllü, Pakistanlı kadın ve kız çocukları hakları aktivisti

"İnsanların konuştukları dil, ten rengi veya dinleri konusunda ayrımcılık yapılmamalıdır."

10. Roger Ebert, film eleştirmeni

"Ebeveynler ve okullar farklı olmanın tamamen normal olduğu fikrine büyük önem vermelidir. Irkçılık ve diğer tüm 'izmler' ilkel aşiretçilikten, başka bir kabile, ırk, din, milliyet, sınıfa karşı içgüdüsel bir düşmanlıktan gelişir. Ailen sana çok çeşitliliği kabul etmeyi öğrettiyse eğer sen şanslı bir çocuksun."

11. Franz Werfel, edebiyatçı, şair

"Din insan ve Tanrı arasında bitmeyen bir diyalogtur. Sanat da bunun monologudur."

12. Ram Dass, yazar ve spiritüel eğitmen

"Kendi bilincimizde büyüdükçe, ortada daha fazla merhamet ve daha çok sevgi olacaktır ve daha sonra insanlar, dinler, uluslar arasındaki engeller yıkılmaya başlayacaktır. Evet, ayrılıkları alt etmek zorundayız."

13. Phil Ochs, Amerikan folk şarkıcısı

“Dünyanın absürdlüğünü yenmeyi ümit edemesen de, bir teşebbüs etmelisin. Bu ahlaktır, bu dindir, bu sanattır, bu hayattır."

14. Raza Aslan, yazar

"Din insanları bağnaz yapmaz. İnsanlar bağnazdırlar ve ideolojilerini haklı çıkarmak için dini kullanırlar."

15. Papa Francis

"Birçoğunuz Katolik Kilisesi'ne ait olmadığınız ve diğerleriniz de inanmayan kişiler olduğunuz için, kalbimin en derin yerinden her birinize bu sessiz kutsamayı sunuyorum, her birinizin vicdanına saygı duyuyorum, aynı zamanda her birinizin Tanrı'nın bir çocuğu olduğunu biliyorum."

16. Karen Armstrong, yazar

"Merhamet İslamın, Budizmin, Museviliğin ve Hıristiyanlığın kilit noktasıdır. Hepsi son derece benzerdir."

17. Talib Kweli, hip-hop müzik sanatçısı

“Dini ve politikayı geçin, direkt merhamete gelin. Diğer bütün herşey dikkat dağıtır."

18. Dalai Lama

“Biri ister dine inanır ya da inanmaz, ister yeniden doğuşa inanır ister inanmaz, iyilikten ve merhametten hoşnut olmayan kimse yoktur."

19. Anthony de Mello, Hintli papaz ve psikoterapist

"Şunlar insan ırkını yok edecek: ilkesiz siyaset, merhametsiz ilerleme, işsiz servet, sessiz öğrenme, korkusuz din ve bilinçsizce ibadet."

20. Radhanath Swami, yogacı ve ruhani rehber

“Din bize gerçek manevi insan karakterini öğretmek içindir. Kendini dönüştürme içindir. Anksiyeteyi barışa, kibiri tevazuya çevirmek, kıskançlığı merhamete dönüştürmek, insanın saf ruhunu uyandırmak ve Tanrı'ya olan ve kaynağa duyduğu sevgiyi ifade etmek içindir."

21. Barack Obama

"Birleşik Devletlerin en büyük güçlerinden biri, çok büyük bir Hıristiyan nüfusa sahip olmamızın yanında; kendimizi Hıristiyan bir ulus, Yahudi bir ulus veya bir Müslüman ulus olarak görmüyoruz. Kendimizi, idealler ve değerlerle birbirine bağlı bir ulusu olarak görüyor olmamızdır."

22. Desmond Tutu, emekli psikopos, sivil hak savuncusu

"Allah'ın sevgisi, bir çatışmanın herhangi bir tarafına ya da herhangi bir dine hapsedilmeyecek kadar büyüktür."

23. Thomas Huxley, biyolog

“Bir çocuğa bilgece olanı öğretin bu ahlaktır. Onlara bilgece ve güzel olanı öğretin bu dindir."

24. William Godwin, gazateci, yazar ve politik filozof

"Din, en güzel ve en doğal şeylerden biridir - bu din "bulutlarda Tanrı'yı gören ve onu rüzgârda duyandır"; bu da, hissiyatı olan her nesnenin yaşayan bir ruhla birlikte olduğunu kabul eder, doğanın sistemindeki herşeyi kutsal, esrarengiz ve saygıdeğer kabul eder, hürmeti ve derin saygıyı sineden hisseder."

25. Mattie Stepanek, şair ve barış savunucusu

"Nasıl dua ettiğiniz önemli değil. Sadece dua edin. Bütün dinler güzeldir ve hepsinin ortak bir inancı vardır. Bize hayatı verebilecek ve bizden alabilecek daha büyük bir şey var. Buradan ve şimdiden daha iyi."

26. Gilbert K. Chesterton, yazar, şair ve filizof

"Bırakın dininiz bir teoriden daha çok bir gönül ilişkisi olsun."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimligibelirlenemeyenkisilerce

17, 18 gerisi kuru gürültü

Gizli Kullanıcı

"Politik, dini, felsefi düşüncelerdeki farkı asla bir arkadaşımdan kendimi uzaklaştırmak için bir sebep olarak görmedim." .. vuuuuuuuuuuu... bu tecrübe ettiğim ve üstesinden geldiğim bi tutumdu... Farzedin ben tanıdığınız bi arkadaşınızım, bu nosyonu uygulayın, tüm farklılıklarımıza rağmen ben kardeşiniz gibi bişi olabirim... Bizi birleştiren duygular ayıransa fikirler

madman1988

İnanç mükemmel bir şeydir. Hangi inanç olursa olsun. Tüm medeniyetlerin çekirdek unsuru o medeniyetin inanç sistemidir. Batı uygarlığı Hint uygarlığı Mısır uygarlığı Mayalar Çin uygarlığı İslam uygarlığı hepsinin çekirdek unsuru kendi inanç sistemleridir. İnsanları topluluklar halinde bir arada tutan özdür inanç. Onları ilkel yaşam modelinden kurtarıp onlara ilkeli yaşamayı öğreten şey yine inançtır. Türkleri Orta Asya nın steplerinden kurtarıp Türklere hukuk temelli medeni yaşamayı öğreten İslamdır örneğin. Türkleri göçebe yaşamdan kurtarıp onları uygar yerleşik düzene sokan Manihezimdir örneğin.

madman1988

Bazıları inançların insanlığa kan ve gözyaşı dışında bir şey getirmediğini iddia ederler bu yüzden en mükemmel uygarlığın inançtan bütünüyle arınmış bir uygarlık olduğunu iddia ederler bu doğru değildir. Eğer insanlar birbirlerine kan ve gözyaşı getirdiyse bunu inançlarına rağmen yapmışlardır inanç yüzünden değil. Tarih boyunca her inanç içerisinden radikal unsurlar çıkmış olabilir bu durum o inancı kötü ve işlevsiz yapmaz.

alperen-karapinar

Malala çok derin (!) konuşmuş, kaynak "Facebook; Güzel sözler seven 99999 kişi bulabilirim" sayfası herhalde. Yüzeysel içerikleri süsleyip püsleyip satıyor ve prim yapıyorsunuz. Takdire şayan!

enigma

özellikle din temsilcileri- dini liderler. kendilerini ne kadar da masum göstermişler..hiç bir dinin temsilcisi halka hitaben,sözlü yahut yazılı olarak kin ve nefret kusmazlar.. hepsi birer iyilik melekleridir. lakin buz dağının görünen kısmıdır bu..açın kutsal denilen kitapları hepsinde savaş ve öldürmeler emredilir. özellikle islam dininde.. arap üretmez,keşfetmez.hep yağma talan ganimet üzerine bir anlayış vardır.kuranda da savaş sonrası yağma ganimet paylaşımı mevcuttur.savaş ta öldürdüğün insanların mallarına ve hatta kadınlarına el koyma mevcuttur. dinler korkak insanlar için geliştirilmiş bir sığınma yuvasıdır. ateistlerin sığınmaya ihtiyaçları yoktur. onlar doğrunun ve yanlışın ne olduğunu bilir. yaptığı hataları beyninde oluşan acıyla öder. dolayısıyla aynı hatayı yapmaktan şiddetle sakınır kendini. ama dindarlar öyle değildir. hata yaparlar tövbe ederler af dilerler geçer gider. bu bu kadar basittir.

enigma

.bir dindar ya da inançlı birisi ahirete inanıyorsa ölmekten neden korkar. ? çünkü o da bilinç altında diğer tarafın kesinliğinin olmadığını bilir ya yoksa der lakin bunu asla anlatamaz kendine. bilnç altını üste çıkaramaz din buna asla izin vermez.. vs vs çok daha fazla şey yazılabilir ama uzun yazıları çoğu kişi okumuyor maalesef.

wonderwoman

Saçmalıyorsunuz. İnançlı insanlar da ölmekten ve ahiretten korkar çünkü çoğu dinde sadece inançlı olmak yeterli değildir. Bunun yanında ibadet etmeniz ve ahlaklı olmanız gerekir. Bunlardan birinin eksik olması hoş görülmez. Melesa namaz kılıyorsunuz diye cennet garanti edilmez. İbadetlerinizi eksiksiz de yapsanız tek bir günahınızla bunlar yok sayılabilir. Bunun farkında olan bir Müslümanın ahiretten korkması doğaldır. Çünkü cennete gitmek ya da gitmemek tamamen Allah'ın belirleyebileceği bir şeydir ve insan herhangi bir hesaplama yapamaz. Son olarak yukarıda açıkça "İnançlı bireyler kötü bir şey yaptıklarında acı duymaz, tövbe ederler, geçer gider." demişsiniz. Buram buram önyargı kokan bu söyleme kendiniz inanıyor musunuz merak ediyorum.

yori

bir dindar ya da inançlı birisi ahirete inanıyorsa ölmekten neden korkar. ? gunahlarindan korkar cehemmemden korkar bu dunyada yaptigi hatalardan korkar sonucda insan

Gizli Kullanıcı

anlattığınız gibi ateist olabilseydiniz keşke. eğer gerçekten bilinçli bir ateist olsaydınız ve aklınızda tartsaydınız her müslümanın böyle olamayacağını bilirdiniz. İstediğiniz kadar hepsi öyledir diyin, 7 milyar insanın içinde sizin dediğinizin tersi bir Müslüman çıkarsa haksızsınız demektir. bugüne kadar burada ne kadar ayet örnek gösterildiyse meali, tefsiri farklı kaynaklardan araştırdım ve Allah'ın gerçekten acımasız olduğu belki de tek grup münafıklardı ki bunun İslam'da kafirlikten çok daha günah bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Hiçbir müşrik, dinsiz görüldüğü yerde öldürülemez bunu bi aşın artık. İslam'ı tanıması için bir şans verilmeden öldürülemez. Karşı taraf sana fiilen saldırmadığı sürece, ya da senin insanlarını kışkırtmadığı sürece (manevi açıdan) sen bir müşriğe, dinsize saldıramazsın. Allah Müslümanları saldırganlıktan, işkenceden, acı çektirmeden men eder.

Gizli Kullanıcı

Yağma, talan vs neyden bahsediyosun Allah aşkına kimi örnek gösteriyosun Emevileri mi? Onların yaşadığı dinin İslam olduğunu mu zannediyosun sen. Bugün yaşadığımız din bile değiştirildi şeyhülislamının halifesinin keyfine göre, artık kim görevliyse. İslam'da o zaman olan tek sistem ganimet sistemiydi o da insanları İslam'ı yaymaya teşvik içindi. Her savaştan önce Peygamberimiz karşı tarafa -müşriklere bile- kesinlikle bir elçi gönderirdi, barış yoluyla çözebilmek için. Buna yahudiler de dahildir. Kadınlara zaten hiçbir şekilde zarar verilmedi İslam'da, en azından Peygamber Efendimiz zamanında. Öyle malına el koymak falan neyin kafasını yaşıyosunuz.

Gizli Kullanıcı

Açın tevratı, incili hepsini okuyun inanın Kuran kadar, İslam kadar toleranslı bir din yok. Bugün Beni Kureyza'yı falan örnek gösterirler ama Beni Kureyza'daki emri Peygamber Efendimiz değil, orada bulunan Yahudilerin en rütbelisi ya da başı her neyse o Tevrat şeriatına uygun bir şekilde vermiştir. İslam'ı kötülemek istiyorsanız eğer, Kuran'dan, hadislerden, tefsirlerden örnek vereceksiniz Araplardan değil. Bir kere mezhep farklılığı var, bütün Müslümanları aynı kabul edemezsiniz. Müslüman'ın ahiretten korkmasına gelince tabi ki korkar, her müslüman her insan günah işler ne olmamızı bekliyosunuz evliya mı? Musa peygamber bile günah işlemişken biz neden işlemeyelim ve bunun cezasının ne olacağından niye korkmayalım? Asıl ahiretten korkmayan Müslümandan korkun siz. Bence biraz daha araştırma yapıp insanları genellemeyi bırakmalısınız ve saygı duymaya çalışmalısınız, en azından size saygı duyanlara. Yoksa cidden yukarıda anlattığınız ateist zihniyetiyle/ahlakıyla baştan ters düşüyorsunuz.

ismetinonu

Yazık nasıl da ağlamış :( Ağlama Enigma ağlama. İçindeki bastırılmış ezikliği buraya atmana gerek yok :) Ah şu sosyal medya ateistleri yok mu :) Kendini zeki sanıyorsun ancak buradan bakıldığında tam bir cahil gibi görünüyorsun. Hadi git de Facebook'dan ateist sayfalarına bak veya YouTube'dan video izleyerek kültürlen :) Bir daha da okuduğun 5-10 tane kitapla (ki onu bile okuduğundan şüpheliyim) kendini üstün görme :)

tartismaci

'Din' konusu veya 'din' ayrıntısı geçen her yere sızan tatlı su ateisti seni... Dayanaksız bir fikir akımına kapılmış gidiyor...

niccolo-machiavelli

Hem kitabı okumamışsınız (okumuşsanızda anlamamışsınız) hemde inançlı bir insanın neden ölmekten korktuğunu sorarak insan doğasını bilmediğinizi belli etmişsiniz. Birincisi İslam rasyonel bir dindir. Savaşa savaşla, barışa barışla karşılık verir. Kişilerin ne yaptığı İslam'ın neyi emrettiğini değiştirmez. Sizin yaptığınız uygulayanlara bakarak onun ne olduğunu çözmeye çalışmaktır. Yere çöp atan bir temizlikçi görüp şunu demektir "Bu temizlikçiler etrafı kirleterek kendilerine iş imkanı yaratıyorlar. Yani biz kirletmiyoruz bakın bütün kirlilik temizlikçilerden kaynaklanıyormuş. Biz temizmişiz bakın... baksanıza..."

niccolo-machiavelli

2) İkincisi inançlı olsun yada olmasın her insan ölümden korkar. Tıpkı diğer hayvanlar gibi. Gram aklı olan her canlı gibi. Sende korkuyorsun bende. İnancınız var mı yok mu bilemem ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ben öldüğümde yaptığım işlere göre sorguya çekileceğim ve hakkettiğimi sonsuza kadar yaşayacağım.Siz inançsızsanız sorguya çekilmeyecek, sadece yok olacaksınız. Siz neden korkuyorsunuz? Yok olacağınız için mi yoksa sizde benim gibi sorguya mı çekileceksiniz?

gentoo

enigma cahilinden anlayacağınız üzere bunun gibi ateistler hristiyanlardan daha çok misyonerlik yaparlar. ifadeye bakın ''ateist yaptığı hatayı kafasında acıyla öder'' ne kadar çekici cümle sayende binler peşinden gelecek. amip seni.

57alay

inanmıyorum demek de bir inanç, bir dizi prensip oluşturur. ve... aslında herkeste bir, ya öyle değilse? vardır, dinli dinsiz farketmez. bu bağlamda en özlü söz şu galiba: dua, tanrıyı değil, insanı değiştirir. ben, geliştirir derim.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaHindistanNobelmüzik
Görüş Bildir