Saygın Düşünürlerin Sözleriyle Dini İnancın Gücünü Derinlemesine Anlatan 27 Güzel Deyiş

232PAYLAŞIM

Tanıdığımız birçok yazar, düşünür, sivil hak savunucusu hatta politikacıdan sizler için Buzzfeed'den derlediğimiz bu sözler dine olan inançla ilgili çeşit çeşit pencereler açıyor...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/juliegerstein/x...

1. Malcolm X, politik lider, aktivist ve yazar

"Gerçek İslam, bana beyazlar hakkında siyahlar tarafından yapılan genelleme ithamların, beyazların siyahlara karşı yaptıkları genelleme ithamlar kadar yanlış olduğunu gösterdi."

2. Buddha

“Tıpkı bir mumun alevsiz yanamayacağı gibi, insan da ruhani bir hayat olmadan yaşayamaz."

3. Thomas Jefferson, ABD Başkanı, ABD Bağımsızlık Bildirgesinin asıl yazarı

"Politik, dini, felsefi düşüncelerdeki farkı asla bir arkadaşımdan kendimi uzaklaştırmak için bir sebep olarak görmedim." 

4. Karen Armstrong, yazar

"Merhamet, dans gibi uygulamalı olarak edinilen bir bilgidir. Bunu yapmalı ve her geçen gün sıkı bir şekilde çalışmalısınız."

5. Pervez Musharraf, Pakistanlı politikacı

“İslam nefreti değil hoşgörüyü, düşmanlığı değil kardeşliği, şiddeti değil barışı öğretir."

6. Dalai Lama

“Bu benim basit dinim. Tapınaklara, karmaşık felsefelere ihtiyaç yok. Kendi beynimiz, keni kalbimiz bizim tapınağımızdir, felsefemiz iyiliktir."

7. Soren Kierkegaard, filozof

“Dua Tanrıyı değil, dua edeni değiştirir."

8. Khalil Gibran, yazar ve filozof

"Caminde eğildiğinde, tapınağında diz çöktüğünde, kilisende dua ettiğinde seviyorum seni. Çünkü sen ve ben bir dinin çocuklarıyız ve tabiatımız bu."

9. Malala Yousafzai, Nobel ödüllü, Pakistanlı kadın ve kız çocukları hakları aktivisti

"İnsanların konuştukları dil, ten rengi veya dinleri konusunda ayrımcılık yapılmamalıdır."

10. Roger Ebert, film eleştirmeni

"Ebeveynler ve okullar farklı olmanın tamamen normal olduğu fikrine büyük önem vermelidir. Irkçılık ve diğer tüm 'izmler' ilkel aşiretçilikten, başka bir kabile, ırk, din, milliyet, sınıfa karşı içgüdüsel bir düşmanlıktan gelişir. Ailen sana çok çeşitliliği kabul etmeyi öğrettiyse eğer sen şanslı bir çocuksun."

11. Franz Werfel, edebiyatçı, şair

"Din insan ve Tanrı arasında bitmeyen bir diyalogtur. Sanat da bunun monologudur."

12. Ram Dass, yazar ve spiritüel eğitmen

"Kendi bilincimizde büyüdükçe, ortada daha fazla merhamet ve daha çok sevgi olacaktır ve daha sonra insanlar, dinler, uluslar arasındaki engeller yıkılmaya başlayacaktır. Evet, ayrılıkları alt etmek zorundayız."

13. Phil Ochs, Amerikan folk şarkıcısı

“Dünyanın absürdlüğünü yenmeyi ümit edemesen de, bir teşebbüs etmelisin. Bu ahlaktır, bu dindir, bu sanattır, bu hayattır."

14. Raza Aslan, yazar

"Din insanları bağnaz yapmaz. İnsanlar bağnazdırlar ve ideolojilerini haklı çıkarmak için dini kullanırlar."

15. Papa Francis

"Birçoğunuz Katolik Kilisesi'ne ait olmadığınız ve diğerleriniz de inanmayan kişiler olduğunuz için, kalbimin en derin yerinden her birinize bu sessiz kutsamayı sunuyorum, her birinizin vicdanına saygı duyuyorum, aynı zamanda her birinizin Tanrı'nın bir çocuğu olduğunu biliyorum."

16. Karen Armstrong, yazar

"Merhamet İslamın, Budizmin, Museviliğin ve Hıristiyanlığın kilit noktasıdır. Hepsi son derece benzerdir."

17. Talib Kweli, hip-hop müzik sanatçısı

“Dini ve politikayı geçin, direkt merhamete gelin. Diğer bütün herşey dikkat dağıtır."

18. Dalai Lama

“Biri ister dine inanır ya da inanmaz, ister yeniden doğuşa inanır ister inanmaz, iyilikten ve merhametten hoşnut olmayan kimse yoktur."

19. Anthony de Mello, Hintli papaz ve psikoterapist

"Şunlar insan ırkını yok edecek: ilkesiz siyaset, merhametsiz ilerleme, işsiz servet, sessiz öğrenme, korkusuz din ve bilinçsizce ibadet."

20. Radhanath Swami, yogacı ve ruhani rehber

“Din bize gerçek manevi insan karakterini öğretmek içindir. Kendini dönüştürme içindir. Anksiyeteyi barışa, kibiri tevazuya çevirmek, kıskançlığı merhamete dönüştürmek, insanın saf ruhunu uyandırmak ve Tanrı'ya olan ve kaynağa duyduğu sevgiyi ifade etmek içindir."

21. Barack Obama

"Birleşik Devletlerin en büyük güçlerinden biri, çok büyük bir Hıristiyan nüfusa sahip olmamızın yanında; kendimizi Hıristiyan bir ulus, Yahudi bir ulus veya bir Müslüman ulus olarak görmüyoruz. Kendimizi, idealler ve değerlerle birbirine bağlı bir ulusu olarak görüyor olmamızdır."

22. Desmond Tutu, emekli psikopos, sivil hak savuncusu

"Allah'ın sevgisi, bir çatışmanın herhangi bir tarafına ya da herhangi bir dine hapsedilmeyecek kadar büyüktür."

23. Thomas Huxley, biyolog

“Bir çocuğa bilgece olanı öğretin bu ahlaktır. Onlara bilgece ve güzel olanı öğretin bu dindir."

24. William Godwin, gazateci, yazar ve politik filozof

"Din, en güzel ve en doğal şeylerden biridir - bu din "bulutlarda Tanrı'yı gören ve onu rüzgârda duyandır"; bu da, hissiyatı olan her nesnenin yaşayan bir ruhla birlikte olduğunu kabul eder, doğanın sistemindeki herşeyi kutsal, esrarengiz ve saygıdeğer kabul eder, hürmeti ve derin saygıyı sineden hisseder."

25. Mattie Stepanek, şair ve barış savunucusu

"Nasıl dua ettiğiniz önemli değil. Sadece dua edin. Bütün dinler güzeldir ve hepsinin ortak bir inancı vardır. Bize hayatı verebilecek ve bizden alabilecek daha büyük bir şey var. Buradan ve şimdiden daha iyi."

26. Gilbert K. Chesterton, yazar, şair ve filizof

"Bırakın dininiz bir teoriden daha çok bir gönül ilişkisi olsun."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimligibelirlenemeyenkisilerce

17, 18 gerisi kuru gürültü

Gizli Kullanıcı

"Politik, dini, felsefi düşüncelerdeki farkı asla bir arkadaşımdan kendimi uzaklaştırmak için bir sebep olarak görmedim." .. vuuuuuuuuuuu... bu tecrübe ettiğim ve üstesinden geldiğim bi tutumdu... Farzedin ben tanıdığınız bi arkadaşınızım, bu nosyonu uygulayın, tüm farklılıklarımıza rağmen ben kardeşiniz gibi bişi olabirim... Bizi birleştiren duygular ayıransa fikirler

madman1988

İnanç mükemmel bir şeydir. Hangi inanç olursa olsun. Tüm medeniyetlerin çekirdek unsuru o medeniyetin inanç sistemidir. Batı uygarlığı Hint uygarlığı Mısır uygarlığı Mayalar Çin uygarlığı İslam uygarlığı hepsinin çekirdek unsuru kendi inanç sistemleridir. İnsanları topluluklar halinde bir arada tutan özdür inanç. Onları ilkel yaşam modelinden kurtarıp onlara ilkeli yaşamayı öğreten şey yine inançtır. Türkleri Orta Asya nın steplerinden kurtarıp Türklere hukuk temelli medeni yaşamayı öğreten İslamdır örneğin. Türkleri göçebe yaşamdan kurtarıp onları uygar yerleşik düzene sokan Manihezimdir örneğin.

madman1988

Bazıları inançların insanlığa kan ve gözyaşı dışında bir şey getirmediğini iddia ederler bu yüzden en mükemmel uygarlığın inançtan bütünüyle arınmış bir uygarlık olduğunu iddia ederler bu doğru değildir. Eğer insanlar birbirlerine kan ve gözyaşı getirdiyse bunu inançlarına rağmen yapmışlardır inanç yüzünden değil. Tarih boyunca her inanç içerisinden radikal unsurlar çıkmış olabilir bu durum o inancı kötü ve işlevsiz yapmaz.

alperen-karapinar

Malala çok derin (!) konuşmuş, kaynak "Facebook; Güzel sözler seven 99999 kişi bulabilirim" sayfası herhalde. Yüzeysel içerikleri süsleyip püsleyip satıyor ve prim yapıyorsunuz. Takdire şayan!

kaptanlar08

Din ; iyiliğin sebebi olursa bu iyilik kişinin ruhunu yansıtmayabilir , dinin getirdiği bir ritüele dönüşür. Gerçek iyilik bir karşılık beklemeden veya sorumluluk hissetmeden yapılan bir eylem olmalıdır.

niccolo-machiavelli

Yalnız kaçırdığınız bir nokta var. Yaptığınız iyiliğin mutlaka bir şekilde sizin çıkarınıza olacağı su götürmez bir gerçek. En basit haliyle zor durumdaki birine yardım etmeniz bile vicdanınızı dizginleyecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bu bir çıkardır. Ayrıca iyi kötü ahiret inancı olan birinin kendi nihai çıkarını düşünerek yaptığı ahlaklı bir davranış temellendirilebilirken sizin savunduğunuz ahlak hiç bir şekilde temellendirelmiyor. Buna ne dersiniz?

Görüş Bildir