Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Savaşların Zedeleyemediği Zarafet: Mustafa Kemal Paşa'nın Latife Hanım'a Evlenme Teklifi

-

Cepheden cepheye koşarken geçirilen koca bir ömre sığdırılmış onlarca savaş, şahit olunan sayısız ölüm, son nefese kadar bitmeyen mücadele. Zarafet, karakterinizin değişmez bir parçasıysa bunlar bile sizi engelleyemiyor. Zarafetin ve kadına verilen değerin en güzel örneklerinden birisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Latife Hanım'a evlenme teklifi.

Takvimler 9 Eylül 1922'yi gösterdiğinde Türk ulusunun büyük rüyası gerçek olur. Türk ordusu, İzmir'e girmiş ve Kurtuluş Savaşı'nı başladığı yerde bitirmiştir. Bağımsızlık, şanlı bir zafer ile gelmiştir.

Bir gün sonra zaferin mimarı Mustafa Kemal Paşa şehre gelir. İzmir halkı Paşa'yı bağrına basar.

13 Eylül'de başlayan yangın büyük panik yaratır. Paşa, kendisi için daha güvenli olduğu düşünülen Uşakizade Köşkü'ne yerleştirilir.

Konakta, Paşa'yı bekleyenler arasında ev sahibi ailenin genç kızı Latife Hanım da hazır bulunur. Boynundaki kolyede fotoğrafını taşıdığı kahramanı, İzmir'de ağırlamak onun için bir hayalin gerçek olmasıdır.

Her sabah başucuna kendi topladığı gülleri bıraktıktan sonra yerli ve yabancı gazeteleri tarar, önemli haberleri Paşa'ya iletirdi.

Paşa'ya göre yabancı dil bilen, eğitimli ve değerlendirme kabiliyeti yüksek olan Latife Hanım, Türk kadınına öncülük edebilecek birisidir.

İzmir'deki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara'ya dönülmesine karar verilir. Hazırlıklar başlamıştır.

Dönüşten bir gün önce, sabah evden çıkan Paşa, Latife Hanım'a akşam yemeğinde sadece ikisinin olacağını söyler ve bu sabah yatağını onun toplamasını ister.

Latife Hanım, Paşa'nın odasına girince yatağının toplu olduğunu görür. Yatağın üstünde kendi topladığı güllerden biri ile Paşa'nın fotoğrafı vardır. Gülü alır, fotoğrafı ise yerine asar.

Yemekte Paşa bir yanıt bekler ancak Latife Hanım'ın durumdan habersiz olduğunu fark eder. Odadan fotoğrafı getirmesini ister.

Fotoğrafın arkasını çeviren Latife Hanım, Paşa'nın el yazısıyla yazılmış notu görür: "Sen bu resme bak... Ve hala hayır diyorsan, bir daha teklif etmeyeceğim"

Ailesinden onay alması gerektiğini söyleyen Latife Hanım hemen cevap vermez. Ailesi Fransa'dan döndükten sonra izin alan Latife Hanım, Ankara'ya dönmüş olan Paşa'ya "Evet" yanıtını yollar.

20 Ocak 1923'te Uşakizade Köşkü'nde kıyılan nikah ile evlenirler. Paşa'nın şahitliğini Fevzi Çakmak ve Kazım Karabekir, Latife Hanım'ın şahitliğini ise Abdülhalik Renda ve Salih Bozok yapar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesli-araci

İlk defa duyuyorum. Doğruluğunu bilemem ama, Paşadaki karizmaya bak be! Asaletini sevdiğim. 💕

huseto61

Tumblr hikayelerinden mi bu?

mayuyu

adam tam bir oğlak burcu aq

Gizli Kullanıcı

2015 yılında Avrupa'nın en köklü Üniversitelerinden biri olan Viyana Üniversitesi "cinsiyet eşitliği " temasıyla uluslararası sergi açtı.Dünya çapında değerlendirme yaparak,dünya kadınlarına tarih boyunca rol model olmuş 36 öncü kadın tespit etti.Büstleri üniversitenin avlusuna yerleştirildi.Bunlardan biri Latife Hanımdı. Bu kadınlardan bazıları:Marie Curie,Mileva Einstein Mecdelli Meryem,Frida Kahlo,Susan Sontag...

douyilmaz

Harika bir paylaşım. Hiçbir kaynakta geçmeyen efsanelerden biri daha. Gazi'yi salak saçma film senaryolarınıza alet etmekten bıkmadınız mı?

Görüş Bildir