Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sarışın ve Renkli Gözlü mü, Esmer Bir Ortadoğulu mu? Hazreti İsa Hakkında Bilinmeyenler

 > -

Hazreti İsa denince akla gelen klasik fiziksel özellikleri uzun kumral saç ve sakal, beyaz ten, genellikle renkli göz, uzun boy olarak saymak mümkün. 

Peki Nasıralı İsa ve havarileri gerçekten böyle mi gözüküyordu?

Hazreti İsa’nın Beytüllahim’de doğup, çocuk yaşta Nasıra’ya taşındığı biliniyor.

Yani bugünkü İsrail topraklarında yer alan bu şehirlerin, içinde Orta Doğuluların yaşadığı birer Orta Doğu şehri olduğunu söylemek mümkün.

Bu bilgilerin ışığında İncil dönemi araştırmacıları, İsa’nın gerçek görünümünün aşağı yukarı böyle olması gerektiğine dair bir çalışma ortaya koydu.

Portrelendiğinden daha esmer, gözleri kahverengi, saçı-sakalı kısa, siyah ve dağınık.

Beyaz ten, renkli göz, sarı ve parlak saçlar gibi özelliklerin herhangi bir Orta Doğulu tipine uygun olmadığı aşikar.

İncil araştırmacılarını bu noktada hakikati aramaya iten şey de bu.

Anlayacağınız Ortaçağ ve Rönesans döneminde İsa’yı temsil eden form gerçekçi değildi. İsa’ya dair gerçek zamanlı bir portre ya da tarif de bulunmuyordu.

Peki İsa neden bu şekilde resmedildi?

Cevap basit. İsa’yı resmedenler çoğunlukla İtalyan ve Avrupalıydı. Hıristiyan çoğunluktan ibaret Avrupa ana karası sakinleri, İsa’yı kendileri gibi beyaz tenli, renkli gözlü ya da sarışın görmek istediler.

Ayrıca bu eserlerin çoğunlukla Haçlı seferlerinin yapıldığı dönemlerde resmedildiğini unutmamak gerekir.

Bu da önemli. Kutsalları için doğuya akın eden askerlerin, mesihlerini andıran insanlarla savaşması zor olurdu, öyle değil mi?

Batılı Hıristiyan çoğunlukların İsa’yı bir Orta Doğuludan ziyade Avrupalı/Batılı görünümde çizmesi anlaşılabilir.

Semavi dinlerin aynı topraklarda filizlenmesine rağmen farklı coğrafyalarda yayılmasından dolayı ortaya çıkan ufak bir problemdi bu.

Ayrıca bugün İsa’nın memleketinde (Nasıra) neredeyse Hıristiyan olan kimsenin kalmadığını da hatırlatalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mujde-arcan1

isa diye biri var mı ki. eski mısır inançlarından arakladıkları hristiyan yalanları.

mujde-arcan1

niye nenelerini araplar mı sikti arap ibnesi oç

marv

Kim bu kahpe çocuğu derdi neymiş piç kurusunun Türkler sülalesini mi sikmiş?

marv

Bende İsa'yı sikeyim önce Meryem'e sakso çektireyim sonra İsa'yı hatta dur lan İsa'nın babası benim desem nasıl olur orospu evladı?

marv

Çocuk lan bu bldiğin bir ermeni piçi.Bunu neden ciddiye alıyorsun ki? Neyse özelden kayıyorum bu piçe mesaj attı kahpenin piçi az stres atayım :D

Gizli Kullanıcı

kaç tane kilise gezdim her birinde hangi memlketteysem o memleketin insanına göre tasvir edilmişti. giritliller giritliye makedonlar makedona italyanlar kendine , vietnamlılar bile kendine benzetmişti, varlığı kanıtlanmayan hiçbir tarih sahnesinde adı sanı geçmeyen biri isa.... ! o tarihlerd eonca olaylardan bahsedilir ama isa adı veya benzer kişilik hiç geçmez yazılan tüm inciller yüzyıllar sonra yazılmıştır isa tasviri ortağo hatta dünya kültürürün eski 5000 yıllık inanışlarına benzer ama gel gelelim hala tasviri tipi nasıldı diye tartışılır :) peki.

queen-rosie

Saçma sapan içerik yapmayın ya. Evet günümüzde Orta Doğulular dediğin gibi olabilir fakat o yıllarda öyle değilmiş. Zira araştırırsan Hz Muhammed in beyaz tenli olduğunu öğrenirsin ve kendisi Araptı... Günümüzde Araplar beyaz mı? Hayır... üstünden 2016 yıl geçmiş adamın teni siyahtı diyosun git bi araştır önce düzgünce

Gizli Kullanıcı

İsa aşağı yukarı böyle bir tipse tanrı da buna benziyor olmalı ne de olsa babası :)

tolgahan-hasanoglu

Tövbe yarabbi ben bakarken bile vicdan azabı çekiyorum bir de bunu çizenler var ya . Allahın Resulü o ya azıcık saygınız olsun .

Görüş Bildir