Sarı Öfke mi Yoksa Terör mü? Her Konuda Haklı Çıkmayı Başaran Taksicilerin Nefret Objesi Olma Nedenlerini Masaya Yatırdık

1.5bPAYLAŞIM

Vallahi bıktık!

Kaldırımda yürürken korna sesiyle irkiliyor, kırmızı ışık sarıya döner dönmez arkadaki aracın plakasını ensenizde hissediyor, sık sık değişim saatine denk geliyor, para üstünüzü sürekli helal ediyorsanız...

"Orada trafik vardır, şuradan gidelim" alternatifiyle kol gibi ücret ödüyor, karşının taksisi kavramını artık ezbere biliyor, düşen bir damla yağmurla ortada bir tanesini bile bulamıyorsanız...

Ve tabii ki kısa mesafe terörüyle sık sık karşı karşıya geliyorsanız tebrikler; Türkiye simülasyonunda bir taksiciyle karşılaştınız!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye olarak beş bin taksiyi kiraya verecekleri bir proje üzerinde çalıştıklarını açıklamış ve ardından minik bir sarı kıyamet kopmuştu.

Yeni taksi projesinin ardından İstanbul'da trafiği 'kilitleyeceklerini' söyleyerek düpedüz tehdit eden taksiciler, plaka fiyatlarının düştüğünü iddia ettiler. Buna karşılık Ekrem İmamoğlu'nun "İstanbul halkının taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi'ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Bunu bir kere altını çizelim. Sakın bizi başka şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar" açıklaması yüreklere su serpmişti. 

Bu adım UKOME kararıyla şimdilik kabul edilmese de alt komisyonun kararı bekleniyor.

Tüm detaylar burada: 👇

UKOME Tarafından Kabul Edilmedi: İstanbul'da 6 Bin Yeni Taksi Plakası Teklifi Alt Komisyona Gönderildi - onedio.com
UKOME Tarafından Kabul Edilmedi: İstanbul'da 6 Bin Yeni Taksi Plakası Teklifi Alt Komisyona Gönderildi - onedio.com

Peki, hizmet sektörünün aslında çok temel bir unsuru olmasına rağmen Türkiye'de neden taksilerden ve taksicilerden çekiniyoruz? Kendilerine sarı öfke diyen ve gerçekten de haklı oldukları pek çok konu bulunan bu kitle hizmet vermemekte neden ısrar ediyor?

Taksici cinayetlerinin arttığı dönemde kendilerine haklı bir isim bularak "sarı öfke" diyen bu esnaf içeriğin başında da anlattığımız üzere hiçbir şekilde çalışmak istemiyor. Kısa mesafe gitmiyor, uzun mesafe gitmiyor, yağmurda ortadan kayboluyor, trafiğe girmiyor... Bunların hiçbirini elbette anlayamıyoruz ama Türkiye'deki taksici nefretinin neden oluştuğunu size örneklerle kısaca anlatalım.

Şişhane'den taksiye binen kadın yolcu, Kurtuluş'a gitmek istedi. Taksici, kısa bir süre ilerledikten sonra Tarlabaşı'nda aracı durdurdu. Taksici değişim saati geldiğini belirterek kadından araçtan inmesini istedi. Kadın yolcu, tepki gösterince tartışma çıktı.

Taksicinin ısrar etmesi üzerine kadın yolcu, telefonla arayarak polis çağırdı. Aracın içindeki tartışmaya yoldan geçenler de dahil oldu. Taksinin yanına gelen bir kişinin de tepkisi üzerine kendisini savunan taksici, değişim saatinin geldiğini, polisi bekleyemeyeceğini söyledi.

Daha iyi hizmet veren ve müşteriden hiçbir koşulda kaçmayan Uber'i 'paralel ve FETÖ' olarak nitelediler.

Herkesin elbette işin kolayını bulduğu ülkemizde taksiciler Uber'i bir şekilde bypass etmeyi başardılar. Ama o ana kadar da Uber şoförlerini trafikte taciz ettiler, dövdüler, taksi gibi çağırıp darp ettiler, "Size ekmek yedirmeyeceğiz" diyerek açık açık tehdit ettiler, araçlarına zarar verdiler.

Kasımpaşa'ya gitmek üzere yola çıkan taksici trafikte kaldığı için sinirlendi, söylenmeye başladı ve sözlü tacizinin üzerine fiziksel şiddet de uygulayarak kadına tokat attı.

Şaşkına dönen kadın ardından araçtan inerek uzaklaşmak istedi. Ancak taksici de 22 lira tutan ücreti almak için araçtan inerek kadının peşinden gitti. Kadının kendini korumak için çantayla vurması üzerine taksici, genç kadının yere yatırarak boğazını sıktı. Taksici kadının cebinden çıkarttığı 30 lirayı alarak taksiyle kayıplara karıştı.

Uber'le benzer şekilde kolay ulaşım sağlayan şarjlı scooter hizmeti Martı'ya da karşı çıktılar.

Kısa mesafe götürmemekte ısrarcı olmalarına rağmen Martı'ya ve türevlerine de karşı çıkan taksici esnafı yolların işgal altında olduğunu söyleyerek asıl niyetini belli etmişti. Yok öyle üç kuruşa bir yerlere gitmek, taksicinin sizi bir nebze kazıklaması gerekiyor!

Bunun için bir açıklama yazmaya gerek var mı?

Biz gerek duymadık...

Ve daha niceleri... 👇

'Son Durak' Operasyonu'ndan Şok Eden Detaylar: Taksiciler Turistler İçin 'Keriz, Kuş, Mal' Gibi Kelimeleri Kullanmış - onedio.com
'Son Durak' Operasyonu'ndan Şok Eden Detaylar: Taksiciler Turistler İçin 'Keriz, Kuş, Mal' Gibi Kelimeleri Kullanmış - onedio.com

Kimse kimseden durduk yere çekinmiyor, kimse kimseyi de boş yere yermiyor anlayacağınız... Taksiciler tavırlarıyla ve direttikleriyle bugünkü konumlarını kendileri tercih ettiler, bizlik bir durum yok. Umarız tüm bu şikayetlerin kaynağı olan davranışlarından bir gün vazgeçerler ama pek de umudumuz yok. 

Siz de karşılaştığınız taksici terörünü yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aycaipekci

Elbette değildir ama, taksiye binmeyi hep lüks olarak görmüşümdür, çocukluğumdan gelen bir düşünce sanırım. Birazda geçmişte çekilen yokluktan belki de. Ömrü hayatımda 4-5 kere binmişimdir taksiye, o da başkaları sayesinde, ortama ayak uydurmak gibi. Taksi bir zorunluluk değil bence, kullanmayın. Acil durumlarda bile işe yaramaz bunlar, baksanıza, kraldan çok kral olmuşlar. Onun yerine iyi komşular, dostlar edinin, acil durumda araçlarını isteyebileceğiniz. İnanın onlar daha acil ulaştırırlar sizi.

tiyatrobordo

Taksicilerin haklı oldukları tek bir konu var. O da haksız oldukları...

helenistik

Hemen hemen hiç binmiyorum yıllardır çokta rahatım. Tabi bunun sebebi onlarca kötü hikayemin olması. Adım kadar eminim taksiye binen hemen hemen herkesin kötü hikayesi vardır ve sırf bu yüzden kendilerine çeki düzen vermeleri için belediye taksileri iyi bir alternatif olabilir.

ercan-gundogdu

bir programda izlemiştim. ingilterede taksici olmak için önce şehirde motosikletle prova yapıyorsun . sokakları , caddeleri , önemli yerleri öğreniyorsun . sonra sınava giriyorsun . verilen bir adrese nasıl en kısa yoldan ulaşacağını anlatıyorsun . uzun bir zaman savaştıktan sonra taksici belgeni alıyorsun . burada nerde ipini koparmış barzo var , hanzo var taksici minibüsçü oluyor . sonrada çıkıp ''millet bizi beğenmiyor ... '' durak taksilerine binmeye gayret edin . biraz daha normaller ...

dilekce

Bu olayların birçoğu sadece İstanbul’da yaşanıyor ve bu sadede oranın problemi. Taksiciler üzerinden algı yaratıp insanları etkilemeyin. Ekmekle oynuyorsunuz bu yaptığınız ayıp!

ozgur-dirim-ozkan

Diğer şehirlerde de var. Hatta bazen daha da beteri olabiliyor. Taksicileri korumaya çalışacağınıza, kendilerine çeki düzen vermelerine yardımcı olun. Hayır işlersiniz.

svss2606

büyük şehirlerde var, çünkü bütün memleketen işe yaramaz iti çakalı iş bulurum umuduyla istanbul, ankara gibi şehirlere geliyor. yaptıkları iş taksicilik, minibüscülük. ben diğer şehirlerde pek rastlamadım.

Görüş Bildir