Sapiens ve Homo Deus'un Yazarı Harari: Liberalizm Çöktü, Yapay Zeka Her Şeyi Değiştirecek

 > 
562PAYLAŞIM

Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi ve Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi adlı kitaplarıyla Türkiye’de de en çok satanlar listesinden inmeyen Yuval Noah Harari, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Afşin Yurdakul'un sorularını yanıtladı. Yapay zekanın her şeyi değiştireceğini söyleyen Harari, günümüzün insanlarının 3018 yılındaki Davos toplantısının Neandertalleri olacağını belirtti. 

Eserleri ile hâlâ tanışmayanlar için👇

Homo Sapiens'ten Homo Deus'a: 2050 Yılında Nasıl Bir Hayatımız Olacağına Dair Çarpıcı Tahminler - onedio.com
Homo Sapiens'ten Homo Deus'a: 2050 Yılında Nasıl Bir Hayatımız Olacağına Dair Çarpıcı Tahminler - onedio.com

'Tüm yaşamın ve gezegenin geleceğini şekillendirecek 3 büyük zorluk var.'

Habertürk Gazetesi'nden Afşin Yurdakul'a Davos'ta röportaj veren Oxford Üniversitesi’nden doktoralı İsrailli tarih profesörü Harari, tüm yaşamın ve gezegenin geleceğini şekillendirecek 3 büyük zorluk olduğunu söyledi. Harari: ''Ekolojik zorluklar. Özellikle iklim değişikliği ama sadece iklim değil. İkicisi nükleer silahlar gibi kitle imha silahları tehlikesi. Üçüncüsü teknolojik yıkımlar. Burada da yapay zekâ ve biyomühendislikten bahsediyoruz. Geleceğin neye benzeyeceğine dair kesin bir sonuç yok, bizim bu zorluklara nasıl reaksiyon göstereceğimize bağlı.'' dedi.

'Yapay zeka her şeyi değiştirecek! Ekonomiyi, siyasi sistemleri, kişisel hayatları etkileyecek.'

İnsanların yapay zekaya çok fazla odaklandığını ancak aynı anda gerçekleşen biyoteknoloji devrimini unuttuğunu söyleyen Harari, yapak zekanın biyoteknolojiyle birleşince çok yıkıcı olacağını öngörüyor. 

''Yapay zekâ, biyoteknoloji ile birleşince çok güçlü ve yıkıcı oluyor. Yapay zekâyı bioteknoloji ve özellikle beyin araştırmalarıyla birleştirirseniz, bu ona insan duygularını anlama ve manipüle etme, kontrol etme yetileri verir. O yüzden asıl devrim yapay zekâ değil, bilgi teknolojileri ve biyoteknolojinin birleşmesi.''

'20. yüzyılda dünyayı anlatmak için 3 büyük hikâye vardı. Faşist, komünist ve liberal söylemler. Ve her biri peş peşe çöktü.'

Faşist, komünist ve liberal söylemlerin çöktüğünü belirten Harari, içinde yaşadığımız dönemi ''sırtımızı yaslayacak küresel bir söylemimiz yok'' sözleriyle tanımlıyor.

'Biz 3018 yılındaki Davos toplantısının Neandertalleri sayılırız.'

Bin yıl sonraki insanların bizden tamamen farklı olacağını öngören Harari, biyolojik evrimin tüm sınırları bitireceğini ve bizlerin 3018 yılında, binlerce yıl önce yaşayan Neandertaller gibi olacağımızı söylüyor.

'Dünyanın birçok yerinde insanlara nostaljik fanteziler satarak iktidara gelen liderler var.'

Harari, büyük söylemlerin yokluğundan dolayı insanların dinlere daha çok yöneldiğini, bazı siyasilerinde bu şekilde iktidara geldiğini söylüyor ve insanların uyanıp cevapları sorguladığında günah keçisi arayacaklarını sözlerine ekliyor. 

Yuval Noah Harari'nin Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Afşin Yurdakul'a verdiği röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir