Sanayi Üretimi Temmuz'da Aylık Bazda Yüzde 1,5 Daraldı

 > 
5PAYLAŞIM

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. Banka ekonomist ve analistleri sanayi üretiminde aylık bazda değişim beklemiyorlardı.

Temmuz’da bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı üretimi yüzde 1,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım da yüzde 3,1 artarken, imalat sanayi üretimi yüzde 2,4 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinde en yüksek aylık düşüş yüzde 24,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 13,2 ile elektrikli teçhizat üretimi ve yüzde 8,8 ile tütün ürünleri üretimi izledi.

Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış ise yüzde 4,5 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) üretiminde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4,2 ile deri ve ilgili ürünlerin üretimi ve yüzde 4 ile giyim eşyalarının üretimi izledi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 arttı. Yıllık bazda ise, madencilik ve taşocakçılığı üretimi yüzde 3 azalırken, imalat sanayi üretimi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı yüzde 2,4 arttı. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir