Samsung 4.3 Milyon Adet Galaxy Note7 Cihazını İmha Etmek Yerine Yenileme Kararı Aldı!

 > -

Samsung geçtiğimiz yıl müşterilerinden gelen patlama ve alev alma ihbarlarından sonra piyasadaki 4.3 milyon adet Note 7 cihazını toplatmıştı. Cihazları imha etmeyi planladığını açıklayan şirket konu hakkında ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Özellikle de Greenpeace tarafından gelen ciddi baskılar yaşayan Samsung'un telefonları çevreye dost bir şekilde yok etmesi ya da geri dönüştürmesi isteniyordu. 

Şirket cephesinden gelen son haberler doğa dostlarını sevindirecek cinsten. Çünkü şirket Galaxy Note 7 modeli konusunda oldukça etkili ve geri dönüşüme daha yakın bir yol izleyeceğini açıkladı...

Samsung, 2016 Eylül ayında ABD'de daha sonra da Çin'de piyasadan geri çektiği telefon modeli Note7 ile ilgili yeni planlarını açıkladı.

Şirket daha önce yaptığı açıklamada piyasadan çektiği 4.3 milyon adet telefon serisinin tamamını imha etmeyi planladığını açıklamıştı. 

BuzzFeed'e konuşan Samsung şirket temsilcisi yenilenmiş Note 7 modellerinin ABD'de satışa çıkmayacağını ya da kiralanmayacağını açıkladı. Bunun yanı sıra verdiği demeçte telefonun bu şekilde geri dönüştürülmesi için 3 esas kuraldan bahsetti:

"Öncelikle cihazların uygun yerlerde, yenilenmiş veya kiralık telefonlar olarak kullanılması durumu göz önünde bulunduruluyor. İkincisi, cihazın kurtarılabilir parçaları tekrar kullanılmak için ayrılacak. Üçüncüsü ise, metal özütleme gibi işlemler doğaya dost metotlar kullanılarak yapılacak."

Öte yandan Samsung, hangi cihazları geri dönüştüreceğini, gelecekte satılacağını, kiralık telefon olarak tespit edileceğini ve bunun nasıl yapılacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Bundan bir ay önce Samsung Mobil Dünyası Kongresi'ni protesto eden Greenpeace aktivistleri, şirketin cihazları çevre dostu bir şekilde geri dönüştürmesini talep etmişti.

Samsung temsilcisi ise 'Bu yenilenmiş cihazların değerlendirilmesinin sebebinin olabilecek çevresel zararları azaltmak ve en aza indirmek olduğunu' belirtti.

Greenpeace ise zaferini kanıtlayan türde bir blog yazısı yayınladı ve şu sözlere yer verdi;

"Başardınız. Samsung sonunda milyonlarca Galaxy Note 7'yi geri dönüştürme kararı aldı."

Samsun ise Greenpeace protestolarının kararı üzerinde bir etkisi olup olmadığı konusunda yorum yapmadı.

Yenilenmiş Note 7'lerin oldukça büyük değişiklikler gösterebileceği, hatta isminin bile farklı olabileceği yine Samsung temsilcisi tarafından açıklanan bilgilerdendi.

blogs-images.forbes.com

Cihazın isminin, teknik özelliklerinin, fiyat aralığının piyasaya çıkacağı zaman açıklanacağı bildirildi.

Samsung şimdilik yerel yetkililerle çalışarak telefonların tekrar satışından önce gereken koşulları tespit ettiğini açıkladı.

Telefonların ABD'de satışa çıkmayacağını söyleyen Samsung, cihazları hangi bölgelerde satmayı planladığını belirtmedi.

Samsung geri dönüşüm gerçekleştirdiği telefonlardan yarı iletkenleri, kameraları, bakır, nikel, altın ve gümüşü toplamayı umduğunu söyledi.

Haberi alan sosyal medya kullanıcıları ise konu hakkında dürüst yorumlarını paylaşmaktan çekinmedi 👇

"Samsung yenilenmiş Galaxy Note 7. Patlamayı yeni baştan yaşayın ya da paçaların mı tutuştu ya da sadece beni gördüğün için mutlu musun?"

"Yangın söndürücüleri hazırlayın! Samsung Note 7ler yeniden piyasaya geliyor."

Samsung, Note 7'mi geri alabilir miyim? Onu çok özledim."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mnyksvsc

Sınırlı sayıda, sadece 4,3 milyon adet. Karaborsaya düşer, demedi demeyin :)

doksandokuzkurus

Note 5 in üstüne telefon çıkarırsanız böyle olur işte😋😋

adnanskisenses

yahu madem sorun pilindeydi bu telefonun, pilini değiştirip normal fiyatının yarısına ya da çeyreğine bizim gibi ülkelere satın. Bunu da mı biz söyleyelim.

unknown-passenger

bizim gibi ülkeler derken sen nasıl bir ülkedensin?

adnanskisenses

Türkiye, telefon için böbreğini satacak olan vatandaşları olan ülke.

Görüş Bildir