Sakarya'daki Fabrikada Önceki Patlamada Ölen İşçinin Ailesine 1.8 Milyon TL'lik 'Şirketi Zarara Uğrattın' Davası Açılmış

215PAYLAŞIM

7 işçinin ölümüne neden olan Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında 6 yıl önce yaşanan patlamada ölen Yılmaz Şapoğlu'nun eşi Nevin Şapoğlu, şirket yetkililerin dava açmamaları için kendilerine ev ve para teklifinde bulunduğunu, kabul etmeyince "şirketi zarara uğrattığı" gerekçesiyle 1.8 milyon liralık karşı dava açtıklarını söyledi. 

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda 3 Temmuz'da  meydana gelen patlamada yedi kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişi de yaralanmıştı.

Söz konusu fabrikada daha öncede patlamalar yaşanmış, ancak fabrika üretime devam etmişti. Fabrikada 2014 yılında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçi Yılmaz Şapoğlu'nun eşi Nevin Şapoğlu dört çocuğuyla verdiği hayat ve hukuk mücadelesini anlattı. 

43 yaşındaki Nevin Şapoğlu geçimini kredi çekerek aldığı hayvanlarla sağladığını söyleyerek “Kredi çekerek inek, tavuk ve kurbanlık aldım. Süt satarak ve yumurta satarak geçimimi sağlıyorum. İş kazası maaşı da olunca ayakta durmama yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

"5 sene öncesine geri döndük"

Sözcü'de yer alan habere göre, Büyük Coşkunlar Fabrikası’nda gerçekleşen son patlamada 2014 yılında eşini kaybettiği güne döndüğünü ifade eden Şapoğlu, şunları söyledi:

Patlamanın olduğu gün evdeydik. 700 metre bir mesafe var. Çay içip sohbet ederken, patlamanın etkisiyle tavandaki her şey masanın üstüne indi. O kadar kötü bir patlamaydı ki biz kendimizi kapının önüne zor attık.

Patlamayla birlikte biz 5 sene öncesine geri döndük. Aynı acıyı tekrar yaşadık. Çocuklar hala kendinde değil. Oğlumu başka bir yere şehir dışına göndermem gerekti.

"Biz sesimizi duyurabilseydik bu kadar can yanmayacaktı"

2014 yılından beri bir hukuk mücadelesi verdiklerini söyleyen Şapoğlu ”Biz sesimizi duyurabilseydik gerçekten bizi yetkiler dinlenip tedbirler daha sıkı alınabilseydi bugün bu kadar insanın canı yanmayacaktı. Biz inanın o insanların acısını 4-5 gündür bir kez daha yaşıyoruz. O insanların acısını en iyi biz anlarız” ifadelerini kullandı.

"Eşimi suçlayan müdür şimdi tutuklandı"

Fabrikadaki patlama sonrası tutuklanan 4 isimden biri olan fabrika müdürü H.A.V.’nin, 2014 yılında eşini suçlayan kişilerden biri olduğunu öne süren Şapoğlu, söyle konuştu:

"Bu saatten sonra adalet yerini bulsun istiyorum. Şu an tutuklananlar arasında bir müdür de var. Ben o müdürün tutuklanarak her şeyin biteceğini düşünmüyorum. Eşimiz kazasında eşimi suçlayan müdür şimdi tutuklandı. Ben o müdürün tutuklanmasını hiç bir şey ifade ettiğini düşünmüyorum. Aynı müdür eşim için her şeyi kendisinin yaptığının ve kimsenin bilgisi olmadan hareket ettiğini söylemişti."

Nevin Şapoğlu, eşinin hayatını kaybettiği kaza gününden itibaren fabrikadaki usulsüzlükleri duyurmaya çalıştıklarını ancak kimsenin seslerine kulak vermediğini söyledi.

Şapoğlu, “Orada usulsüz işler yapıldığının ve tedbirlerin alınmadığını da savunmuştuk biz. Bu olay olmadan önce biz bir çok şeyi söyledik. O zaman sesimize kulak verilmedi. Bu olaydan sonrada verileceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

"Bizim hayatımızı elimizden aldılar"

Tüm yaşananlara rağmen hayatın devam ettiğini söyleyen Şapoğlu, şöyle konuştu:

"Hayat devam ediyor. Önemli olan üç kuruş parayla hayallerini, hayatlarını satmamaları. Kayın validem ve kayın pederim patlamadan sonra buraya geldiler. 80’li yaşlarındalar. Bakıyorum el ele yürüyorlar.

Bizim bu hayatımızı elimizden aldılar. Benim çocuğum her gün tanımadığı babasının resmini alıp yatağında ağlıyor. Hiç bir şey bunun bedelini ödeyemez."

"Tekliflerini kabul etmeyince 1.8 milyon liralık dava açtılar"

Fabrikadaki yetkililerin kendileriyle iletişime geçmek yerinde aracılarla haber yolladığını ifade eden Şapoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Kendileri bizle kazadan sonra iletişime geçmediler. Avukatları değil çaycı ve alt düzey çalışanlarıyla haber yolladılar. Bizimle muhatap bile olmadılar. Davanın devam etmemesi ve uzlaşma yönünde bir daire vermeyi, maaş bağlamayı ve çocukların eğitim masraflarını karşılamayı teklif ettiler.

Ama ben kabul etmedim. Eğer kendileri gelseydi kabul edebilirdim. Beni insan yerine koymadıkları için ve ‘3 kuruş verip susturmaya çalışır’ düşüncesine göre davranmaları beni davaya sahip çıkmama sebep oldu. Karşı taraf bana 1 milyon 800 bin TL karşı dava açtı."

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir