Şahsi Monopoli Tekniği Sahip Olduğunuz Cevheri Keşfederek İş Hayatında Sizi Aranan Kişi Yapacak!

1PAYLAŞIM

Şahsi monopolinizi yaratırken kendinizi yine kendinize yatırım yapacak biri gibi düşünün.

Hepimizin bize has ve belki de kimsede olmayan, farkında olmamız gereken özellikleri var.

Bu özellikler kendi kendine ortaya çıkmıyor, onların peşinden gidebilmek gerek. Ancak sizin de aklınızda aynı soru vardır, neyin peşinden gideceğiz? Yani bu eşsiz özelliklerimizi bulabilmek imkansız gibi görünüyor olsa da bir teknikle derinlerde yatan cevherleri bulmak için bir kazı çalışması yapacağız.

Bu çalışmanın sonunda ortaya çıkacak cevher iş hayatında kendinize açmaya çalıştığınız yolda size eşlik edecek.

Buna "Şahsi Monopoli"nizi oluşturmak diyeceğiz. 

Ve şahsi monopolinizi oluştururken odaklanacağınız tek şey kendi özellikleriniz olmayacak. Tıpkı bir işe yatırım yapmaya hazırlanan yatırımcı gibi düşünüp sizin hedeflediğiniz alanda neye ihtiyaç olduğunu düşünün.

Başlangıç için, çok az kişinin üzerine konuştuğu ve büyümeye başlayan bir alan arayın.

Girişimcilerin bulunduğu gruplara girerek bunu kolayca yapabilirsiniz, bu konuda öğrenebileceklerinizin tümünü öğrenin ve bunları bir çocuğa anlatır gibi sistemleştirin. Ders kitabı yazıyormuş gibi.

Söylediklerimiz anlamsız gibi görünebilir, o yüzden biraz detaylara girelim.

Şahsi monopoli dediğimiz şey, kimsenin sizinle rekabet edemeyeceği, yeteneklerinizin, bilginizin ve kişilik özelliklerinizin eşsiz bir kesişimi.

Bu özelliklerden de anladığınız üzere bir yerlerden araştırarak şahsi monopolinizi bulamazsınız, onu siz yaratırsınız. İş piyasaları, şirketler şahsi monopoliye sahip olmayı önemsiyor ancak garip bir mücadele de yaratıldığı için bunu yaratmak çok zor.

Hiç korkmayın, size dayatılan koşturmaca içinde durup biraz soluklanmayı becerebilirsek ustaca içinden çıkabiliriz.

Süreci başlatabilmenin ilk adımı müthiş bir girişimci profili oluşturmaktan değil, kendiniz olabilmekten geçiyor.

Yani tüm başarılı girişimciler 4 saat uyuyor olabilir, sizin uyku alışkanlıklarınız farklıysa bu sizin bu hayattaki tamamlayıcı özelliğiniz. Israrla bir kalıba girmenin faydasını gören var mı?

Bunun güzel yanı, kendi kişiliğinizin sınırlarından çıkmadan ve iyi olduğunuz yönleri bilerek üreteceğiniz fikirlerin yine size has olması.

Bize has olanı bulmakta, şahsi monopolimizi kurmakta zorlanmamızın sebebi bu yanlarımıza "kör" olmamız.

Yani gözümüzün önünde bile olsalar özelliklerimizi yok sayıyoruz, bize fayda sağlamayacağını düşünüyoruz. Bu neye yol açıyor? Çalışacağımız yerdeki yöneticiler bizim nasıl biri olacağımızı tanımlıyor, kuvvetli yönlerimizi onlar uyduruyor ve biz de uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Başkalarının sizi tanımlaması biraz garip değil mi?

Bu sebepleri dikkate alarak kendinizi yine kendinize yatırım yapacak biri gibi düşünün.

Kendinizden bir adım uzaklaşın.

Bir yatırımcının düşünce biçimini ödünç aldığınızda dikkate almanız gereken şey, büyük getiriye sahip olmak için talebin arttığı ancak arzın sınırlı olduğu yerlere yönelmek. Bir bakın, siz bunların hangilerine yanıt verebiliyorsunuz? 

Unutmayın, şahsi monopolinizi yaratmak için çabalamak ve kendiniz için keşiflere çıkmak gerekiyor. Tüm gün oturup düşünme seansları yapmak değil. Sonucunda sahip olacağınız getiriyi düşününce, kolları hemen sıvamak gerek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir