Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sahip Oldukları Zeka Sebebiyle Sosyalleşme İhtiyacı Duymayacak Kadar Kibirli Olan Kişilik: INTJ

2bPAYLAŞIM

Olaylara toplumsal kabullenmişliklerin dışında bir bakış açısıyla baktığınız olur mu?

Toplumca kabul görmüşlük olsa dahi bir fikri kendi filtrenizden geçirmeden, zihninize o bilgiyi ekmeyenlerden misiniz mesela?

Cevabınız evet ise eğer, toplumda oldukça nadir görülen INTJ tipi kişiliğe sahipsiniz demektir. 

INTJ açılımı ne derseniz? Introversion(İçe dönüklük), Intuition(Sezgi), Thinking(Düşünce), Judgment(Karar) kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

#1

Bu kişiler, kendileri gibi insanların sayısının az olduğunun bilincinde olduklarından, yükseklerde yalnız yaşamayı göze almışlardır.

#2

Toplum tarafından kanıksanmış normların dışına çıkarak, diğer insanların onayına yahut kabulüne ihtiyaç duymadan hareket ederler.

#3

İnsanların sorgusuz sualsiz girdikleri toplumsal kalıpların içine girmeyi kabul etmezler.

#4

İletişimlerinde toplumların şu an için en önemli dayanaklarından birisi olan “canım, cicim, sen ağasın, paşasın” gibi kavramları kullanmazlar; genel olarak insanlar tarafından anlaşılamadıkları için kibirli ya da doyumsuz olarak tabir edilirler.

#5

İnsanlardan görmedikleri ‘yersiz ilgiyi’, sahip oldukları yaratıcılıkları ile kapatırlar ve bu sayede de sonsuz bir özgüvenleri vardır.

#6

Kendilerini bildikleri andan itibaren bilgiye olan açlıklarını dindirmeye çalışırlar. Bu nedenle de en önemli varlıkları kitapları olur bu kişilerin. Okumaktan, bilgi havuzunu yararlı şeylerle doldurmaktan ve zihinlerinin derinlerine bilgi tohumları ekmekten büyük bir haz duyarlar.

#7

Edinilen bilgi ve birikimin en büyük getirisi de, bu kişilerin gözlerinde her daim yakalayabileceğiniz özgüven dolu bakışlar olur.

#8

Karşılarındaki insanla iletişimlerini direkt olarak gözlerinin içine bakarak kurarlar, gözlerinin içine bakarak konuşurlar. Bu sebeple de karşılarındaki samimiyetten uzak insanları rahatsız ederler…

#9

İnce zekaları sayesinde derin düşünen, olaylara bambaşka açılardan yaklaşabilen insanlardır bunlar.

#10

Fazlasıyla ayrıntıcıdırlar, karşısındaki insanın bir cümlesini kurarken kullandığı ince zekayı yakalayıp, hayranlık duyarlar.

#11

Kuşkucu ve şüpheci yaklaşımları nedeniyle her fikri parçalarına ayırma ve yeniden şekillendirme güdüsüne sahiptirler, bu da onları aşırı derecede mükemmeliyetçi olmaya sürükler.

#12

Hayat denilen sonsuz serüvenin en önemli anahtarının zeka olduğunun farkındadırlar, bu sebeple de her türlü duruma karşı taktikler, stratejiler ve acil kaçış planları üretirler. Hayatı bir satranç tahtası olarak gördüklerinden onlar için doğru ya da yanlış hamleler vardır.

#13

İçe dönük, sezgisel zekaları çok yüksek olan bu kişiler birçok insana nazaran çok daha hızlı karar alma ve problem çözme yeteneklerine sahiplerdir.

#14

Öz farkındalıkları oldukça yüksektir ve bu nedenle kendi hal ve hareketlerinin gereğinden çok farkında olurlar, diğer insanların fark bile etmeyeceği hareketlerini sanki çok garipmiş gibi düşünebilirler.

#15

Son olarak bu insanlarla alakalı bilinmesi gereken bir şey daha vardır ki belki de en önemlisidir, toplum tarafından anlaşılır olmak gibi hastalıklı bir güdünün ardı sıra koşmazlar!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mutlu-keser

bahsettiğiniz birey sosyal açıdan kendini geliştirecek şeylere karşı da bilgi açlığı duyabilir ve sosyal açıdan,ahlaki açıdan gelişip insanın değerini kavramak bu kişilik tipine de muktedir dir. dolayısı ile gerek kibir gerek anlaşılmazlık sorununu düzeltecektir. Friedrich Nietzsche intj tipi bir kişiliğe sahipti. ve buradaki yazıda hem nefret hem takdir eden bir dil kullanılmıştır.nefretin olduğu yerde nötr bir bakış açısı olmaz.özellikle bu kişilik tipine sahip insanlar yanlış izlenim vermeye müsait olacaktır o yüzden yaptığınız paylaşım eksikli diye düşünüyorum.

mehmet-talha-uludag

Bir İNTJ'yim ve bu durumu kendi gözümden açıklamak istedim: İNTJ'ler gerçekten zekidirler. (Kesinlikle övünmek için söylemiyorum.) Zeki olmasalar bile zeki görünürler çünkü entelektüeldirler. Bilgiye ulaşımları olmadığında bile içe kapanık yapılarından olsa gerek gözlem yapar, düşünür ve kendi bilgilerini üretirler. Ortalamanın üstünde bilgi dağarcığına sahip olmaları, zeka açısından üstün olduklarını düşünmelerine iter. Bunun yanında diğerleri için aslında normal olan; hoşbeş ve gerçeğin dışında sohbetler gibi İNTJ'lerin gereksiz gördükleri şeyleri dinlemek, diğerlerinin aptal olduklarını düşünmelerine neden olabilir. Nihayetinde kendilerinin zeki olduğunu düşünmek ve diğerlerinin de aptal olduğunu düşünmek kaçınılmaz bir şekilde kibir yaratacaktır...

melisa-sirin

testlere göre intj yim tam da beni anlatıyor

mehmet-talha-uludag

Tamam, bu makaleye göre karar verdiysen kesin değilsin...

yasin-kilinc4

İnternette 16 kişilik testi var bunlar oradan belirleniyor intj gibi birçok sonuç var istj, infj gibi gibi

ege-khan

En önemli özellikleri bu tür testleri siklememelidir sayın INKJ olduğunu iddia eden kardeş. :)

alev-soykan

Öncelikle inkj değil intj .İkinci olarak, bu test rehber danışmanları tarafından bile tavsiye ediliyor

durmus-dag

jung ın kişilik testinde ne olup olmadığınız testi manipüle etmediğiniz sürece ortaya çıkacaktır zaten. burada şuyum buyum demeye gerek yok.

profasosyalist

Hiç bir şey demiyor... ;)

Görüş Bildir